Pondělí 22/11/2010

Zpravodaj černo-růžového bloku pro FNF karneval

Na začátku října proběhl v Praze další ročník obnoveného DIY karnevalu pod iniciativou Freedom not Fear. Karneval nesoucí v názvu heslo "Svoboda beze strachu" reagoval svým prohlášením a pestrým složením masek především na předvolební štvavé nálady vůči bezdomovcům, ale připomněl i stejně jako v minulých letech aktuální témata kontroly a privatizace města.

Kromě několika soundsystémů a velikého množství masek jste na karnevalu měli možnost potkat černo-růžový blok propojující koncept queer s kritikou strukturování veřejného prostoru a xenofobie proti vyloučeným. Anarchistky a anarchisté z černo-růžového bloku na karnevalu rozdávali zpravodaj vydaný k příležitosti karnevalu, který nám poslali mailem a který vám v elektronické podobě přinášíme.

Zpravodaj ke stažení

Ukázka ze zpravodaje:

...A zatímco supermarkety se plní novou kolekcí, město venku se mění. Uzpůsobuje se potřebám byznysu a konzumní zábavy. Město samotné, jeho architektura, jeho fyzický prostor začíná vylučovat nepřizpůsobivé skupiny. Neděje se to samozřejmě náhodou, jde o dobře naplánovaný a ještě lépe provedený proces. Pod ušlechtilou maskou obnovy, větší čistoty, bezbariérovosti či bezpečnosti se prostor města mění – lavičky jsou designované tak, aby na nich nešlo ležet, na místa, kam by si šlo sednout, jsou instalovány bodce a zábrany, z parků mizí tmavá místa a zákoutí. Veřejný prostor je tak vhodný jen k tomu, aby jím člověk proplul z nákupního centra do kanceláře, případně podzemní garáže, ne k tomu, aby se v něm člověk „zbytečně“ zdržoval, tvořil, pobýval, hrál si, potkával se s ostatními – namísto na lavičcce má slušný člověk sedět ve Starbucks nebo McDonald´s. A pokud se zastaví, tak jen proto, aby zíral do výlohy...