Pátek 18/9/2015

Zóna A - Koňýkův coming out

V sobotu 12. 9. 2015 proběhly v celé Evropě různé akce na podporu uprchlíků. Na mnoha místech vyšly do ulic davy lidí, které jasně vyjádřily svojí solidaritu s uprchlíky, kteří do Evropy proudí převážně z míst zasažených válečnými konflikty. Samozřejmě v pravém opaku toho, co se nám snaží nalhat někteří z řad samozvaných a rádoby erudovaných odborníků.

Fotografie vybraných měst, které participovaly na demonstracích na podporu uprchlíků. Mezi městy chybí například německý Hamburk, ve kterém na podporu přijetí uprchlíků do Německa demonstrovalo 14 tisíc lidí.

Bohužel nemohla chybět ani černá kaňka v podobě protidemonstrací, jejichž organizaci si, ostatně jako vždy, vzaly na starost ultranacionalistické a xenofobní organizace. Demonstrace proti přijetí uprchlíků po celé Evropě nedosáhly však ve svém součtu ani desetinu těch, které stály na straně uprchlíků. I v České republice nemohla chybět protiuprchlická demonstrace (jak jinak nazvat organizaci, která vystupuje podle vlastních slov striktně proti islámu a na druhou stranu volá po zavírání hranic a to i pro uprchlíky, kteří právě před fanatiky z řad radikálního islámu utíkají) xenofobní iniciativy Islám v ČR nechceme, jejíž akci sekundovala několika set hlavá demonstrace svolaná na podporu běženců. Na Slovensku proběhla demonstrace rasistické a xenofobní iniciativy Alternativná cesta, kterou řídí a organizují dlouhodobí neonacističtí aktivisté, kteří veřejně obdivují fašistický Slovenský stát Jozefa Tisa a netají se svými sympatiemi k Národnímu socialismu a postavě Adolfa Hitlera. Stejně tomu je i v případě jednoho z hlavních organizátorů akce, Mariánu Magátovi, o kterém jsme přinesli podrobný článek.

Marián Magát (Akčná skupina Vzdor Kysuce) vlevo jako pořadatel na akci Alternativné cesty 12.9.2015 a vpravo, v roce 2005, jako pořadatel neonacistické organizace Národní odpor v Ostravě.

Demonstrace Alternativné cesty na Slovensku 12. 9. 2015 byla pro neonacisty obrovským zklamáním. Počet účastníků od minulé akce rapidně klesl na zhruba tisíc účastníků, což jsme ostatně předpovídali v našem článku, který jsme věnovali Mariánu Magátovi a dalším náckům z řad organizátorů akce. Proti náckům vyšlo do ulic mnoho lidí, kteří svým počtem i kvalitou akcí překonali na všech frontách demonstraci Alternativné cesty. Akce měla ještě jednu, pro nás zajímavou dohru. Se svým coming outem totiž přišel i zpěvák slovenské punkové kapely Zóna A - Koňýk.

Zpěvák této formace se konečně odvázal, k čemuž nepochybně přispěl i článek, který se Koňýkovi věnoval. Koňýk dříve vehementně popíral, nebo zlehčoval své kontakty s neonacisty, ale v dnešní době se jimi nijak netají a nejen to, zpěvák skupiny Zóna A dokonce demonstrace nácků propaguje, jak můžete vidět na printscreenu, který byl pořízen na stránkách kapely v sekci forum.

Koňýk, který vidí islámskou, imperialistickou a multikulturní hrozbu všude kolem sebe, se nakonec neudržel a jak je vidět na následující fotografii, se osobně demonstrace 12.9.2015 v Bratislavě, mimojiné bok po boku nácků z řad Akčné skupiny Vzdor Kysuce zúčastnil. Kdo ví, jakého coming outu se od něj v budoucnu, vedle účasti na neonacistické akci, ještě dočkáme.