Čtvrtek 9/11/2006

Weekend of music and protest

www.antifa.czHardcore/punk a politika. Spojení často omílané nejen v textech kapel… Nyní se dala dohromady skupina lidí, která se rozhodla dát tomuto spojení konkrétní podobu, a připravila sérii několika akcí, které dostaly společnou hlavičku „Weekend of music and protest“.

Vše vypukne ve čtvrtek 16.11. V klubu Bordó se od 18:00 (prosím, přijďte přesně, protože živé hraní musí podobně jako ve většině klubů končit se začátkem nočního klidu) koná antirasistický/antifašistický hudební festival. Vystoupí na něm pět kapel.

Thema 11 přiveze z Hradce Králové svou působivou, energickou a strhující show, při které zjistíte, že i emo-hardcore může být pořádný nářez! Pozitivní intenzivní oldschool hardcore v podání dnes už legendární Balaclavy asi není potřeba nějak zvlášť představovat… Ovšem pozor - po letech mají nové skladby, nově s jemně metalovým nádechem. Z Moravy dorazí akci podpořit punkrockoví Edelweiss Piraten. Na festiválku by se měla křtít jejich nová deska (split CD s Rumburakem), takže se můžete těšit na nové skladby s jasně slyšitelnými vlivy emo-hardcore či ska, nově s dvojitým žensko-mužským zpěvem a trubkou! Dorazí i kapela z druhé strany splitka, Rumburak. V Praze velká neznámá, ale věřte, že jejich emo-hardcore s metalovými vyhrávkami a rozvztekaným kocourem za mikrofonem stojí za to! Nakonec tu máme rakovnickou mlátičku Red Insect, rozjetou punkovou mašinu, která zdrtí vše, co jí stojí v cestě… A kdo nebude mít po koncertě dost, může si ještě užít party s punk/oi/ska DJs!

Klub Bordó najdete na Vinohradské ulici č. 40. Už zdálky na vás mrká vývěsní štít Casina, do kterého zamíříte, ale hned za prvními dveřmi (v mezidveří) se dáte doleva a po schodech vyjdete do druhého patra do klubu. Nejlepší spojení je tramvaj č. 11 z metra I.P.Pavlova (zastávka je za rohem) či Jiřího z Poděbrad na zastávku Vinohradská tržnice (klub je o trochu níž). A pěšky je to do Bordó kousek ze stanice metra Náměstí Míru.

Druhý den se pokračuje v programu. Od 14:00 začíná na Palackého náměstí karneval proti útlaku. Karneval poskytne prostor, kde se budeme společně bavit, hrát si a zpívat. Společně zničíme alegorie forem útlaku, najdeme společnou řeč rytmu v otevřeném samba bandu a samozřejmě vytvoříme maškarní rej. Organizační kolektiv, který karneval připravoval naznačil, kolem jakých témat se točily jeho myšlenky při samotné přípravě: „Fašismus není jen politickou ideologií a antifašismus není jen fyzickým bojem. Antifašismus je vzdorováním útlaku na všech frontách. Projevům diskriminace v našem okolí a předsudkům a stereotypům v našich myslích. Nabízí alternativy k našemu neutěšenému pořádku: naproti nevolnictví svobodu, naproti parlamentní demokratické totalitě samosprávu, naproti společenské hierarchii rovnost, naproti šedé pracovní rutině barevnou tvořivou zábavu.“ Kreativitě se meze nekladou a karnevalové masky a hudební nástroje jsou přímo vyžadovány (i když samozřejmě nejsou žádnou podmínkou…).

Program Weekend of music and protest pokračuje v 17:00 v klubu 007 na Strahově. Redakce A-kontra si připravila přednášku a diskusi pod heslem „Den boje za demokracii a svobodu? Pro koho?“. Víc snad ani není třeba dodávat… Snad jen, že přednáška bude následována dalším koncertem, na kterém tentokrát vystoupí tři kapely. Sadako vystoupí se svým valivým hardcore jako z počátku devadesátých let s texty, které nutí k zamyšlení. Veteráni pražské punkové scény Thalidomide do vás svůj set nasypou v pekelném tempu a zklidnění přijde až s Ravelin 7, kteří svým tanečním emo-corem umí strhnout k tanci i studené publikum…

Weekend of music and protest pokračuje i v sobotu. V Infocafé Krtkova Kolona se od jedné hodiny koná přednáška a projekce s tématem 10 let boje proti fašismu. Podtitul „z historie a praxe české AFA“ je dostatečně výstižný… Po přednášce a projekci bude následovat diskuse. Do Krtkovy kolony se nejlépe dostanete z tramvajové zastávky Letenské náměstí (tram č.1, 8, 15, 25 a 26 z metra Hradčanská, respektive Vltavská).

Celý víkendový cyklus ukončí večerní benefiční koncert na podporu časopisu Akce! v rakovnickém klubu Astacus, kde vystoupí Edelweiss Piraten, Rumburak, Anti-chords a Falešný obvinění. Začíná se v 19:00.

Celý program