Středa 26/1/2011

Vzpomínka na Honzu Kučeru

Tak jako v předchozích letech jsme si i letos připomněli smutné výročí smrti Honzy Kučery. Antifašistického skinheada z Příbrami, který před třemi lety podlehl bodným zraněním, jež mu způsobil nacistický Jiří Fous. Pieta za Honzu se konala ve městě Příbrami. Městě, kde se Honza narodil i tragicky zemřel. Avšak s pietami jste se mohli setkat i na dalších místech České i Slovenské republiky.

Nemá asi cenu opakovat, co se oné lednové noci roku 2008 v příbramské restauraci Na Chmelnici odehrálo. Byla to noc mrazivá. Ani ne tak kvůli zimnímu počasí, ale proto, že v náručí svých přátel pomalu vyhasínal život smrtelně zraněného Honzy. Pro všechny to byla rána, která se jen tak nezahojí. Nejen pro Honzovy přátelé, rodinu, ale pro všechny se stejný zájem v punkové hudbě, skinheadské subkultuře či se stejným antifašistickým postojem.

Jeden z účastníků příbramské piety, antirasisticky založený skinhead Marek, se svěřil: "Během Honzova pohřbu, když zněla píseň Heart full of pride od kapely Perkele, jsem brečel. Nezastírám to a nestydím se za to. V tu chvíli, se slzami v očích, jsem si přísahal, že na Honzu nikdy nezapomenu." Nebyl bezesporu sám. A tak se i letos antifašisté/antifašistky, stejně jako někteří příznivci/příznivkyně punkové a skinheadské subkultury rozhodli připomenout Honzovu památku.

Neonacistická provokace

Pozvánky, které zvaly 22. ledna do Příbrami, avi zovaly večerní pochod a vzpomínkový koncert. Pietu za člověka, který se nebál postavit hajlujícímu psychopatovi s bajonetem, se však rozhodli narušit neonacisté. Na stránkách Národního odporu svolávali své příznivce do Příbrami na 15. hodinu. S typicky nacistickým slovníkem na pozvánce uváděli: „Řekněme už dost rozpínavosti a násilným útokům antifašistické lůzy, ukažme jim naši sílu a odhodlanost bránit odkaz našich předků, naše ulice, naše města, naši zemi!“ Tím, že svolali demonstraci proti „drogám, anarchii a levicovému teroru“ jen potvrdili fakt, že oproti 90. letům se již necítí být pány ulic, ale pouze sklízejí od údajných „feťáků“ to, co sami zaseli.

Nutno říci, že tato neonacistická akce, kterou iniciovali starší příbramští neonacisté společně s Národním odporem Krušnohoří, se stala další epizodou ve sporu neonacistických „tradicionalistů“ a „modernistů“. Mezi ty první se dají zařadit někteří starší aktivisté Národního odporu a další aktéři nazi-skinheadské scény 90. let. Mezi ty druhé patří především skupiny Autonomních nacionalistů, výjimku mezi nimi tvoří například Autonomní nacionalisté Plzeňsko, kteří chtějí být se všemi zadobře a tento neonacistický "piknik" v Příbrami podpořili.

Příbram nakonec navštívilo 38 nácků. Když vezmeme v potaz pozvánku, která se objevila na webu Národního odporu - virtuální vlajkové lodi českých neonacistů a svou čteností dalece předčila všechny ostatní příspěvky, tak je číslo 38 opravdu malé.

Když míjeli náměstí T.G.Masaryka bylo na nich vidět, že jsou rádi za přítomnost policie. Zde jim totiž vyšla vstříc početnější skupina antifašistů, která se na místě srazu piety vyskytovala ještě před jejím oficiálním začátkem.

Neonacisté zamířili k místu vraždy. Zde po chvíli postávání jeden z nich přečetl psané prohlášení o zneužívání drog ze strany „levicové lůzy“ a o zavražděném Janu Kučerovi. Vše bylo doprovázeno trapnými posměšky ze strany ostatních nácků. Poté pokračovali před klub, kde se měl večer odehrát vzpomínkový koncert. Člověk, který byl na místě jejich příchod popsal: "Na náměstí došli zcela tiše a působili jaksi demoralizovaně. Chvíli na to se rozešli."

Pietní pochod Příbramí

Pietní pochod za Honzu Kučeru začal na náměstí T.G.Masaryka. Již hodinu před začátkem akce se na místě nacházelo zhruba 100 antifašistů a antifašistek, ke kterým brzy přibývaly desítky dalších a dalších. Pořadatelé ještě byli nuceni vyjednávat s úřady a policií podmínky shromáždění, o nichž pak ostatní informovali. Policie si vymínila, že lidé v mrazivém počasí toho dne nemohou mít ani šálu přes pusu. O půl sedmé se zformoval průvod asi tří stovek lidí, včetně přátel Honzy Kučery a místních antifašistů a antifašistek. V čele byl nesen transparent „Navždy v našich srdcích“, nechyběly Honzovy portréty, květiny, smuteční věnce. Pochod měl tichý a důstojný charakter, a to i přes některé snahy o obstrukce ze strany úřadů a policie. Minimálně tři účastníci piety se měli dopustit přestupku údajným maskováním, dva z nich policie vytáhla z průvodu a dočasně zadržela.

Poblíž místa, kde byl Honza před třemi lety smrtelně zraněn, zazněl spontánní, předem nepřipravený, a o to emotivnější proslov jednoho z účastníků piety. Za svitu hořících světel následovala minuta ticha. Poté několik lidí odneslo na místo vraždy věnec, květiny a zapálili zde svíčky. Následně průvod pokračoval na náměstí J. A. Alise, kde se nachází klub ve kterém se již připravoval vzpomínkový koncert. Před zcela naplněným sálem zahrály domácí kapely Kung-fu Girls a Thalidomide,ale také legendární německá skupina Stage Bottles. Stage Bottles mají v oblibě příznivci skinheadského hnutí. Měl i Honza Kučera. Zpěvák před obecenstvem prohlásil, že je pro něj čest hrát právě na tomto koncertě. V prostorách klubu byly vyvěšeny portréty obětí neonacistického násilí z posledních let, mezi nimiž převládali především odpůrci fašismu z Ruska.

Příbramský antifašista Tomáš se vyjádřil: „Jsem rád, že se tu sešlo tolik lidí, i když bohužel při připomenutí tak smutný události. Honzova vražda, ale i ta provokace neonacistů během piety ukazují, že nacismus je furt kolem nás, že to není něco, co zmizelo a co můžeme ignorovat. Fašouni i dnes ničí životy. Tohle nás utvrzuje, že i dnes je proti nim třeba bojovat.“

Další vzpomínkové akce

Vzpomínkové akce se nekonaly jen v Příbrami. Tak jako v předchozích dvou letech si i letos antifašisté/antifašistky, punks a skins připoměli Honzovu památku na různých místech. Přinášíme přehled těch, o nichž jste nás sami informovali.

Rakovník

Na koncertě, který se konal 14. ledna v Rakovníku vyvěsili pořadatelé vzpomínkový transparent.

Čáslav

V předstihu třetího výročí smrti Honzy Kučery svolala místní skupina Československé anarchistické federace (ČSAF) pietní akci na náměstí Jana Žižky z Trocnova v centru Čáslavi. Na vzpomínkové akci se v sobotu 15. ledna ve večerních hodinách sešlo společně přibližně 20 místních antifašistů a antifašistek. Na prostranství frekventovaného náměstí u morového sloupu byla instalována Honzova fotografie, zapáleny svíčky a položen věnec. Zástupce pořádající skupiny přednesl krátký proslov, po kterém následovala minuta ticha. Večer proběhlo diskusní setkání. Místní skupina ČSAF - Střed tímto děkuje všem, kteří přišli uctít Honzovu památku.

Pardubice

Ve čtvrtek 20. ledna se uskutečnil pietní průvod v Pardubicích. Od RC Ponorka se zformovalo čelo průvodu, který čítal padesátku antifašistů a antifašistek a vydal se pod Zelenou bránu, kolem krajského úřadu a přes Pernštýnské náměstí. Celou cestu se skandovala antifašistická hesla, takže průvod byl opravdu nepřehlédnutelný. Pod Zelenou branou proběhla samotná pieta, zapálení svíček a minuta ticha. Byly zde přečteny dva projevy, jeden za ČSAF - Východ  a druhý za AFA - Východní Čechy. Pořadatelé děkují všem, co přišli a uctili Honzovu památku.

Jindřichův Hradec

Jihočeští antifašisté a antifašistky uspořádali v sobotu 22. ledna vzpomínkový pochod v Jindřichově Hradci.

Bratislava

Památku Honzy Kučery si připomněla také antifašistická mládež v bratislavském klubu Intergalaktická Obluda. Na Honzovu počest byly zapáleny svíčky a klubem zněla hudba, která mu byla blízká. Byl zde i vyvěšen transparent připomínající oběti neonacistického násilí.

Teplice

Vzpomínkové graffiti od místních antifašistů.

Trenčín

V trenčínském klubu Lúč se konal 22. ledna koncert za účasti asi tří stovek lidí. Ve skvělé atmosféře zahrály kapely jako Edelweiss Piraten, Innoxia Corpora, Ilúzia a Dáša Fon Fľaša. U vstupu se rozdávaly vzpomínkové letáčky na Honzu Kučeru a další zavražděné antifašisty. Na pódiu visela velká plachta s Honzovou podobiznou a projev Edelweiss Piraten, k výročí jeho smrti, provázel obrovský potlesk a skandování celého klubu.

Strakonice

22. ledna vyvěsili pořadatelé, na koncertě ve Strakonicích, vlajku AFA a vylepili plakáty na Honzovu památku. Dvě z vystupujících kapel Honzovu památku také připomněly.

Humenné

V Humenném proběhla vzpomínková akce na Honzu Kučeru.

Ostrava

Vzpomínkový transparent na silničním mostě.

Poděbrady

V Boss baru se v sobotu 22. ledna konal "Vzpomínkový koncert pro Jana Kučeru" za účasti kapel Proces of Decay, E.D.A.E. a Komplex viny. Akce proběhla pod organizační záštitou Lázně noise industries a ČSAF.

Praha

Vzpomínkové graffiti

Znojmo

Improvizovaný pomníček k výročí smrti Honzy Kučery s květinou se objevil ve Znojmě.

Příbram

Transparenty na dálnici Praha-Příbram.