Středa 21/1/2015

Vlastenectví jako diagnóza – kauzy ruských neonacistů.

Nakladatelství Anarchistické federace vydalo ve spolupráci s Antifašistickou akcí soubor textů o ruských neonacistech. Brožurka vychází u příležitosti 6. výročí zavraždění ruských antifašistů Markelova a Baburové.
Stovky mrtvých a tisíce zraněných, to je bilance ruského neonacismu za posledních deset let. Co jsou zač ruští náckové? Kde se berou? Na to se snaží odpovědět tento soubor článků.
Úvodní text napsal kdysi novinář Stanislav Markelov pro brožurku Antifašistické akce, která vysvětlovala podstatu novodobého ruského „vlastenectví“.
Druhý text popisuje Markelovova vraha a jeho cestu od nazi skinheads až k trestu doživotního odnětí svobody. Na jeho odsouzení měl tehdy velký podíl Markelovův bratr, známý politik a poslanec Státní dumy, který prosadil důsledné vyšetřování bratrovy smrti a odsouzení pachatelů.
Tento precedens předznamenal i další soudní procesy, například s neonacistickou organizací NSO-Sever, proslulou jak vraždami imigrantů, tak svých soukmenovců. Příběh jejich vůdce vypráví třetí text zařazený do tohoto souboru.
Čtvrtý text je věnován zdánlivě bizarnímu případu neonacistické skupiny, jejíž páteř tvořili aktivní příslušníci ruských tajných služeb. Shodou okolností právě v době vydání této brožury ovšem vyšlo najevo i letité propojení oficiálních vládnoucích politických struktur s nazi skinheads a neonacistickými organizacemi.
Závěrečný text připomíná bezejmenné oběti brutálního řádění neonacistů v Rusku a postoj veřejnosti, kterou by chtěl vyburcovat z letargie. Nemáme totiž právo zapomínat na zavražděné, stejně jako si musíme pamatovat ty, kteří je zabíjeli – jinak je nezastavíme.

Proč brožuru Vlastenectví jako diagnóza – kauzy ruských neonacistů vydáváme právě teď?
19. ledna 2009 byl v centru Moskvy zavražděn již zmíněný Stanislav Markelov, když šel z tiskové konference. Vrah ho za bílého dne na ulici popravil pistolí. Smrtelně zranil i pětadvacetiletou novinářku, anarchistku a členku Autonomní akce Anastázii Baburovou. Za jejich vraždu byli 6. května 2011 odsouzeni manželé Nikita Tichonov a Jevgenije Chasisová. On na doživotí, ona za spoluúčast na osmnáct let.

Obálka brožurky.

V nově vydané publikaci si můžete mj. přečíst, jak útok popsal do protokolu sám vrah:
„(…) Pistoli Browning s plným zásobníkem jsem měl v pravé vnější boční kapse bundy. Rukojeť pistole jsem tiskl v ruce. Záložní zásobník jsem měl v kapse na opasku. Tam jsem asi hodinu čekal, až se objeví Markelov. Podle mých předpokladů někdy po čtrnácté hodině měla tisková konference skončit. Proto jsem šel do ulice Prečistěnka a viděl, jak Stas Markelov spolu s Baburovou jdou směrem ke Kropotkinské. Baburovou jsem zabil proto, že se to tak seběhlo, viděla mě a mohla později poznat. Vydal jsem se jim naproti, minul je, potom jsem se otočil a dohnal je. V tu chvíli jsem se rozhodl zabít. Proto když jsem byl blízko Markelova a Baburové, vytáhl jsem pistoli z kapsy. Pak jsem zezadu střelil Markelova do týla a on upadl. Podruhé jsem vystřelil na hlavu Baburové, která se otočila za zvukem výstřelu. Upadla také. Otočil jsem se k ležícímu Markelovovi, namířil mu na hlavu a potřetí vystřelil, abych si byl jistý, že jsem ho zabil. Když jsem střílel, pistoli jsem měl v pravé ruce. Potom jsem rychlou chůzí, možná dokonce během mířil ke stanici Kropotkinská. (...)“

Brožurka bude k dostání na obvyklých distribučních místech a na akcích pořádaných antiautoritářským hnutím (např. na koncertě moskevských kapel What We Feel a Moscow Death Brigade 15. února v Praze v klubu 007).

Brožurka má 48 stran formátu A5, její cena je 35 Kč a vydaná bude v omezeném nákladu.

Stanislav Markelov a Anastázie Baburová.

 

Související odkazy:
http://anarchistblackcross.cz/?p=1677
http://www.antifa.cz/content/lev-molotkov
http://www.antifa.cz/content/orelsti-partyzani