Úterý 14/9/2010

Solidaritu s drážďanskými hausprojekty!

16. srpna zaútočili neonacisté kameny na jeden z hausprojektů v německých Drážďanech, podařilo se jim vyrazit jedno okno, po čemž následovala velice rychlá a tvrdá reakce místních aktivistů a aktivistek.

Další útok následoval hned 19. srpna, kdy neonacisté již za pomocí zápalných lahví napadli další z drážďanských hausprojektů - celková škoda se zatím vyšplhala na 3500 Euro, naštěstí však nikdo nebyl zraněn. 23. a 26. srpna neonacisté opět zaútočili zápalnými lahvemi a opět si za své cíle vybrali drážďanské hausprojekty - nikdo však nebyl zraněn a škody byly pouze minimální.

Zatím posledním cílem neonacistických žhářů se stal objekt drážďanského židovského hřbitova (29. srpna). V návaznosti na tento vzestup neonacistických aktivit v saské metropoli narostl i počet akcí neonacistických bojůvek v ulicích. Jedna taková čtyřčlenná skupinka oblečená do bund německé armády a vyzbrojená noži a teleskopickými obušky napadla dva účastníky pouličního festivalu. Jeden z napadených musel být ve vážném stavu hospitalizován v nemocnici.

Doufáme že místním aktivistům a aktivistkám se tuto situaci podaří zvládnout, a tak jako už mnohokrát budou neonacisté opět zahnáni tam, kam patří.

Lidé z Antifašistické mládeže Zlínsko se rozhodli alespoň symbolicky - vyvěšením transparentu - demonstrovat svou solidaritu s bojem německého antiautoritářského hnutí proti fašistickému teroru. Hausprojekten bleiben! Hausprojekty zůstanou!

Hausprojektem je v Německu míněno spojení aktivistického bydlení a sociálního centra. Kolektiv lidí koupí, nebo převezme do svého vlastnictví nevyužitou budovu, kterou svépomocí přebuduje do podoby společného bydlení kombinovaného s místem pro pořádání kulturních či politických akcí. Síť podobných hausprojektů je jedním z opěrných pilířů nejen německé aktivistické scény a zastává svou nezastupitelnou úlohu ve formování radikální antiautoritářské a antifašistické politiky v této zemi.

Animovaná pozvánka na demo