Úterý 9/2/2016

Sešívaná mládež a Pro-Vlast proti uprchlíkům, islámu a antifašistům

V předchozím článku Policejní provokace nebo blamáž konspirátorů jsme se identifikací konkrétních aktérů a známých tváří neonacistické scény pokusili vyvrátit konspirační teorii o agentech, kteří měli v přestrojení za chuligány zaútočit na antifašistickou demonstraci Solidarita bez hranic. Na průkazných materiálech jsme ukázali, že šlo převážně o mladé chuligány pražské Slavie, kteří útočili v bílých kuklách. Co je přesně tato skupina zač? Pojďme se na ni podívat v souvislostech.

V sobotu 6.2. proběhla v Praze a Brně série protiislámských a protiuprchlických demonstrací. Víkendovým událostem předcházelo lednové podepsání takzvané Pražské Deklarace, které oficiálně spojilo jednotlivé islamofobní skupiny z několika evropských zemí pod společným memorandem s názvem „My jsme Pevnost Evropa“. V pestré plejádě účastníků konference hrála prim německá Pegida, český Úsvit – Národní Koalice a Blok proti islámu, ale i polský Ruch Narodowy, známý svými úzkými vazbami na tamní neonacistickou scénu. Očekávaným vyústěním koordinačních snah evropských xenofobních spolků se stalo právě datum 6. února. Pražská část protestů se koncentrovala zejména kolem Hradčanského náměstí (Blok proti islámu a Úsvit), Vítězného náměstí (Národní Demokracie) a Václavského náměstí (Svoboda a přímá demokracie). Kromě známých figurek, řečníků a reprezentantů jednotlivých uskupení, opět nešlo přehlédnout klasickou směs různých – obecně marginálních – nacionalistických, fašistických a neonacistických spolků, které díky tématu uprchlíků našly společnou řeč. Tentokrát se ale, podobně jako na varšavském Marszi Niepodległości nebo na loňské demonstraci v Bratislavě, přidala i organizovaná koalice fotbalových chuligánů, kteří pro tento den vyhlásili smír. V další části textu se detailněji podíváme na nejakčnější chuligánskou skupinu sobotního dění.

 


Koalice fotbalových chuligánů míří na Pražský hrad

 

Chuligáni z Tribuny Sever

Nejviditelnější a také nejvíce medializovanou skupinou protestů se stala mladá radikální část Tribuny Sever, tedy ultras Slavie Praha. Tato skupina stojí za pokusem o napadení antifašistické demonstrace „Solidarita bez hranic“ z Thunovské ulice. Řada poznatků z osobních svědectví, ale i nepřímých důkazů dosud napovídají, že se stejná parta nebo její výrazná část, podílela i na večerním útoku na Autonomní sociální centrum Klinika. Tuto informaci, i přes práci s fakty a prokousávání se sledem sobotních událostí, však stále nemáme jistě potvrzenou. Osobní svědectví a identifikace také poukazují na účast zmíněných osob i v podvečerním pokusu o napadení antifašistické blokády na Mánesově mostě.

Tribuna Sever (TS) je fanouškovské sdružení fotbalových ultras pražské Slavie, které vzniklo spolu s výstavbou nového stadionu v Edenu a usazením kotle na severní tribunu. TS vznikla proto, aby sdružila všechny fanouškovské skupiny na Slavii za účelem sjednocenní. Tvoří ji proto jak ultras, chuligáni, tak i obyčejní fanoušci. I proto Tribuna Sever, která má základnu v bránické sokolovně, deklaruje, že je apolitická. Mohli jsme se to dočíst v rozhovoru s jejím zakladatelem Lukášem Valou alias Strašákem, který ještě v roce 2008 říkal, že v kotli nechce žádné extrémy – ani hajlování ani hulení. Proklamovaná apolitičnost byla vždy ovšem tak trochu nakloněná doprava. Svědčí o tom různé projevy. Například zde jsme se věnovali jejich protektorátnímu choreu.

 

Neonacisté v sešívaném

Svých chuligánů, kteří z velké části inklinují k neonacismu, se Tribuna Sever nikdy nezříkala. O tom se sami můžete přesvědčit na jejím webu, kde najdete mnoho reportů z chuligánských bitek. Dočtete se to i v aktuálním rozhovoru s nástupcem Strašáka, který vystupuje pod přezdívkou Krasoň.

Ač pověst „nejpravicovějšího“ fotbalového klubu, z pohledu dění na tribunách, pravděpodobně stále drží Sparta, ani chuligánská scéna na Slavii v tomto směru nijak nezaostávala. Neonacisty lze najít prakticky v celé historii slávistické chuligánky a to rozhodně ne v zanedbatelném počtu. Mezi zástupce staré slávistické generace a zároveň aktivní neonacisty patřil například notoricky známý Ondřej „Paklíč“ Makal. Na kořenech původní slávistické chuligánky a částečnou rekrutací studentů ze specializované střední školy Trivis dorostla dnes již střední výrazná generace aktivistů neonacistické scény. Mezi těmi současnými lze opět zmínit Lukáše Roda, o kterém jsme psali mnohokrát: Když nácek není nácek, Soumrak chuligánů na Slávii nebo v Lukáš Rod: Hooligans Pride ala SKS. Stejně tak jsme několikrát zmiňovali Marka „Barona“ Žáka a Jana „Karlose“ Králíka. Králíka jsme zároveň identifikovali i v předchozím článku o napadení antifašistické demonstrace. Zejména v případě Jana Králíka však musíme zmínit i jeho převážné neúspěchy na chuligánském poli, kdy neunesl dlouhodobé šikanování, psychický teror a napadání před vlastním domem v satelitním městě severně od Prahy od mladých sparťanů (ze skupiny Prague Boys), které ho posléze logicky dovedly ke snazší kariéře politického aktivisty. Marek Žák a několik dalších postav z prostředí Slavie zase před zhruba šesti lety zakládali michelský spolek mladých násilníků nazvaný NSP4M. Ten terorizoval slabší jedince, než sám tvrdě narazil.

Adresné návštěvy konkrétních slávistů ze strany mladé Sparty mimo fotbalové dny, následný tlak, soudy, vlastní neschopnost a asociálnost vedly k tomu, že se slávistická chuligánka nakonec rozpadla. Nějaký čas byl klid, ale v poslední době se starším násilníkům podařilo vychovat své mladé nástupce. Pokud doposud byli slávističtí ultras a hooligans sice dobří přátelé, ale v zásadě dvě různé skupiny, současní mladí chuligáni se rekrutovali přímo z řad Tribuny Sever a považují se a jsou považováni za její nedílnou součást. Pod jménem Sešívaná mládež se snaží napravovat jméno Slavie na chuligánském poli a jak je vidět, i na tom politickém.

V minulém článku jsme psali o kyjevské anabázi Jana Králíka (s Danielem Brožem), kteří před dvěma lety odjeli na Ukrajinu podpořit Pravý Sektor. Zdá se, že mladí chuligáni v této tradici rádi pokračují. Zde se Sešívaná mládež fotí s vlajkou dobrovolnického batalionu AZOV, kde bojuje mnoho neonacistů z Pravého sektoru.

 

SKS Azov

 

 


Vlajka v kotli Slavie, na které je zobrazen tzv. „Kolovrat“, tedy staroslovanský náboženský symbol, který je v současnosti využíván východoevropskými neonacisty a rasisty jako jakási „slovanská svastika“.

 

Několikrát také v kotli Tribuny Sever vlála mezi neonacisty oblíbená vlajka GNLS (Good Night Left Side), naposledy na podzim 2015 v zápase s Bohemians (tehdy ovšem nikoli naruby, jako zde na fotografii členů Tribuny Sever).

 

Pokud jsou pro vás uvedené důkazy málo, podívejte se na další fotku. Členové Tribuny Sever a chuligáni Slavie na ní hajlují před rvačkou se Spartou.

 

Jak je vidět, současní chuligáni jsou zdrojem posunu Tribuny Sever od apolitičnosti čím dál více směrem k fašismu. Ale i starší generace vyjadřuje své politické názory veřejně.

 

Jak lze vidět z řady přiložených fotografií, je očividné, že apolitičnost Tribuny Sever a nesouhlas s extrémy je spíš nutnou mediální nálepkou. Je to apolitičnost, kterou tak dobře známe - je aplikovaná pouze na politické projevy určitého typu. Hajlování, nacionalismus a rasismus mezi ně nepatří. Nelze to nazvat jinak než čirý alibismus. Ten nám byl opět předveden při reakcích na sobotní incident slávistických chuligánů. Mluvčí Slavie Jiří Vrba pro aktualne.cz prohlásil následující: „Odmítáme jakékoliv spojování našeho klubu v souvislosti s činy jednotlivců na akcích, které nemají svým charakterem nic společného ani s naším klubem, ani s fotbalem, jako takovým.“ A dodal, že klub zůstává striktně apolitický. Zmiňovaný Strašák se za Tribunu Sever vyjádřil o něco otevřeněji: „Nejsme žádný spolek junáků, abychom si dělali dobrou image, jsme fotbaloví fanoušci, slávisti, na tribunu chodí třeba čtyři tisíce lidí, takže rozhodně nebudeme řešit takové věci, je to čistě jejich volba, jejich věc, co dělají v sobotu odpoledne a absolutně to nebudeme řešit.“ Strašák nezakrývá, že ví, o koho jde a že mu jejich jednání nevadí. Nejmenovaný zástupce Tribuny Sever zvolil pro vyjádření v Lidových novinách trochu jiný přístup a prohlásil, že „Jestli někdo z demonstrantů chodí na tribunu sever, opravdu nevíme. Do slávistického kotle si najde při některých zápasech cestu kolem 5000 fanoušků a my opravdu nebudeme hlídat, jestli někteří z nich chodí, nebo nechodí na politické demonstrace.“ Tady už se Tribuna Sever ke svým členům nezná. Dohledat útočníky na sobotní demonstraci na stovkách fotografií ze zápasů ve slávistickém kotli, opírající se o vlajku Tribuny Sever (ostatně jednu takovou fotku jsme ukázali v článku Policejní provokace nebo blamáž konspirátorů, v tričkách Tribuny Sever či v družném rozhovoru se Strašákem, je ale samozřejmě záležitostí chvilky. Z dosud zveřejněných materiálů rozhodně nechceme tvrdit, že každý člen Tribuny Sever je zároveň aktivní neonacista, ani nechceme zpochybňovat existenci nezanedbatelné části slávistického kotle, která se o politiku skutečně nezajímá. Jednoduše poukazujeme na konkrétní případy, kdy lze vidět zjevné pokrytectví, alibismus a omluvy chování exponované skupiny, která svým chováním a postavením v kotli reprezentuje celou Tribunu Sever. Tato tolerance neonacistických projevů jak ze strany činovníků Slavie, tak ze strany relevantní části Tribuny Sever, je vzhledem k historii klubu velmi zarážející.

 


Radikální mládež TribunySever útočí v klubových kuklách na demonstraci Solidarita bez hranic 6. 2. v Thunovské ulici

 

Chuligáni proti islámu a imigraci

Útok na antifašistickou demonstraci Solidarita bez hranic (6. 2. 2016), která varovala před vlnou protiuprchlické a protiimigrační xenofobní hysterie, zdaleka nebyl ránou z čistého nebe. Chuligáni Tribuny Sever se na islamofobních akcích vyskytují pravidelně. Zaznamenali jsme je hned na první z větších protiislámských demonstrací, kterou 16.1.2015 pořádalo před Pražským hradem uskupení Islám v ČR nechceme. O demonstraci jsme informovali v jednom ze starších článků. Početnou skupinku mladých slávistů z Tribuny Sever, z nichž někteří útočili na demonstraci 6.2.2016, jsme našli na fotkách z akce. I když známe jejich identitu, v tomto případě je jmenovat nebudeme a skryté zatím necháme i jejich obličeje.

 

 

Velká skupina slávistů se po akci dokonce společně vyfotila. Vzpomeňme, že starostka Prahy 2 Jana Černochová, která na shromáždění pronesla řeč, po demonstraci prohlásila, že na místě neviděla žádné neonacisty. Teď se může sama přesvědčit, co vše vyvádí její publikum.

 

Chuligáni Tribuny Sever se nechali vidět také na demonstraci v poslední lednový den roku 2015, kde opět vystupovali zástupci IvČRN. Dále jsme je zaznamenali na velké chuligánské protiimigrační demonstraci 20. června v Bratislavě, kde došlo k obrovské družbě napříč kluby. Objevili se i na letních protestech v Praze, nebo na sérii demonstrací 17. listopadu 2015 v centru Prahy.

 


Demonstrace proti islámu a imigraci 31. 1. 2015 v Praze na Staroměstském náměstí. Skupinka, ve které také najdeme útočníky z Thunovské.

 

 


Mladí chuligáni Tribuny Sever na velké chuligánské demonstrace proti imigraci v Bratislavě.

 


Koncert Tomáše Ortela 17. listopadu 2015 na jednom z protiimigračních shromáždění v centru Prahy. Ve skupince mladých slávistů opět poznáváme útočníky z Thunovské.

 

 


Ti samí slávisté na hokeji v Havířově

 

 


Sešívaná mládež podél pochodu Bohemians před zápasem na Slavii

 

Slávisté a Pro-Vlast

V článku o útoku v Thunovské ulici jsme poukázali na Tadeáše Svobodu a Jana Králíka a jejich aktivismus v řadách nacionalistického uskupení Pro-Vlast, které má kořeny mezi Autonomními nacionalisty. Přestože je Pro-Vlast hlavně internetovým projektem s kvalitně zvládnutou propagací, jeho protagonisté o sobě dali fyzicky vědět přítomnosti na demonstraci IvČRN proti přijetí syrských uprchlíků koncem roku 2014. Maskovaná skupina tehdy nesla transparent a poté, co jí policie donutila masky sejmout, objevily se tváře našich starých známých Svobody a Králíka a dalších chuligánů.

Faktem je, že moderní uchopení nacionalistických témat, jaké Pro-Vlast předvádí (důraz na grafická sdělení, práce se sociálními médii), je velmi přitažlivé i pro českou chuligánskou scénu. Tento způsob pojetí cílené propagace delší dobu rezonuje například i v polském prostředí, ze kterého mladší česká scéna velmi často čerpá inspiraci. Pro-Vlast tak má v těchto sférách širokou podporu. Řada hooligans Tribuny Sever používá grafiky Pro-Vlast jako profilové nebo úvodní fotky na svých facebookových profilech a aktivně v ulicích rozšiřuje propagandu ve formě graffiti, samolepek nebo šablon. Dodejme ale, že to samé se děje třeba i u sparťanských chuligánů.

To, že pro Pro-Vlast jsou trnem v oku uprchlíci a muslimové, zřejmě nemusíme nikomu vysvětlovat. Někomu ale možná mohlo uniknout, že jim velmi vadí i autonomní sociální centrum Klinika. Dokonce natolik že se nedávno na svém facebookovém profilu vychloubali polepením jeho čelních dveří vlastními samolepkami. Podle našich informací ale tenkrát šlo s větší pravděpodobností o mladé fanoušky Sparty. Mezi převážně slávistickými útočníky na demonstraci v Thunovské ulici se ostatně podařilo identifikovat mladého sparťanského nazi chuligána Michala Soukupa, který je v Pro-Vlast velmi aktivní.

 

 

Útok na Kliniku

Zatím nemáme takové informace, abychom mohli s jistotou tvrdit, že mladí chuligáni Tribuny Sever stojí za útokem na autonomní centrum Klinika. Dostupné indicie tomu ale nasvědčují. Především pak tvrzení očitých svědků, kteří zmiňují bílé kukly na hlavách některých útočníků. Stejně tak počet samotné skupiny mezi 20 a 30 a to, že ti samí jedinci, kteří útočili na demonstraci, napadali i lidi u Hlavního nádraží a byli pak viděni, jak nasedají do tramvaje směrem Žižkov v době, které časově předcházela útoku na Kliniku, nám dává tušit, o koho asi jde. Útočníci se podle všeho sešli na Olšanském náměstí, odkud postupovali přes Parukářku do parku nad Klinikou, kde si nabrali kameny a prkna, a poté zaútočili. Podle samolepek, kterými bylo okolí Kliniky čerstvě poseto, a některých dalších indícií se však útoku účastnili také chuligáni dalších klubů. Nejspíše došlo ke spojení několika militantních skupin, z nichž jedna byla ta z incidentu v Thunovské.

Pro úplnost sobotních událostí je třeba dodat i vyjádření Petra Štěpánka z Bloku proti islámu, kde námi identifikované chuligány označuje za policejní provokatéry, Islám v ČR nechceme je pak veřejně označuje za idioty.