Čtvrtek 20/12/2007

Salem 2007

www.antifa.czKaždý rok v prosinci směřují nacisté z celé Skandinávie a severní Evropy do Stockholmu na průvod, který se koná na salemském předměstí. Letos akce připadla na 8. prosince a byla nejsledovanější demonstrací tohoto měsíce.

Proti očekávání se jí zúčastnilo pouze 850 neonacistů, kteří dorazili do hlavního města převážně z rodného Švédska a sousedního Dánska. Tradiční největší skandinávský nazi-pochod se neobešel ani letos bez pozornosti švédských antifašistů.

Švédská Antifašistická akce, s kterou spolupracují i antifašisté z Čech, se opět zapojila do přípravy protestů a mobilizovala odpor proti pochodu. Na oficiální protidemonstraci v Salemu se sešlo přes tisíc antifas.

Několika stovkám z nich se ovšem podařilo z akce hlídané policií zmizet a pokoušeli se přesunout lesem směrem k neonacistickému pochodu. Přitom došlo ke střetům s policejními složkami. Kvůli hořícím barikádám a několika rozbitým policejním vozům označil starosta Salemu antifašisty jako „městskou gerilu“.

Policií bylo zadrženo více než 193 antifašistů a později převezeno autobusy mimo město. Došlo také ke dvěma zatčením. Pro nácky byl pochod jednoznačně neúspěšný. Poprvé jich do Salemu dorazilo méně než tisíc.


Video z antifa protiakce Salem 2007


Trailer k antifa protiakci Salem 2007

Proč Salem?

9. prosince před šesti lety byl na předměstí Stockholmu jménem Salem zabit mladý neonacista Daniel Wretström. Již týden po smrti sedmnáctiletého nacisty se na místě jeho skonu sešla tisícovka neonacistů s pochodněmi. Pod Danielovu fotku, která byla z každé strany ozdobena severskými runami, kladli smuteční věnce ve švédských národních barvách. Od té doby náckové ze Švédska i celé severní Evropy využívají této události ke shromáždění na každoroční „Salemský pochod“.

Tento průvod se brzy stal nejdůležitější akcí pro švédskou ultrapravici. Přestože se tato manifestace koná zdánlivě na památku zabitého Daniela Wretströma, jejím skutečným významem je poskytnout neonacistickému hnutí příležitost ukázat jednotnou tvář a jednou z mála možností k propagandě a verbování nových příznivců.

Celá akce v Salemu není důležitá pouze pro neonacisty, ale také pro antifašistické hnutí, které se jí snaží každoročně zabránit. Zatímco počet účastníků na neonacistických akcích měl od roku 2000 stoupající tendenci, v posledních třech letech spíše klesá. Růst oblíbenosti nacistického pochodňového průvodu se zastavil ze dvou důvodů. Převážně došlo k rozporům uvnitř švédské ultrapravice. Fašistická Národní demokracie, etablovaná politická strana, se dostala do rozporu s radikálnějšími neonacistickými organizátory z okruhu Národně socialistické fronty a Info 14 a akce tak ztratila významného finančního sponzora. Zato získala (v posledních letech) výrazně neonacistickou tvář, jelikož umírněnější ultrapravičáci přestali pochod podporovat. Dále se změnila taktika antifašistických protestů, což čím dál více znesnadňuje neonacistům zúčastnit se jejich akce.

Ještě v roce 2004 pochodovalo Salemem na dva tisíce neonacistů. Antifašisté pochod blokovali přímo v Salemu, kde došlo k tvrdým srážkám s policií. V roce 2005 dorazilo na neonacistickou akci něco kolem 1200 účastníků. Antifašistické hnutí po neúspěších z minulých let, kdy došlo k tvrdým střetům s policií přímo v Salemu, ale neonacistický pochod se nepovedlo zastavit, zvolilo jinou taktiku. Antifa blokáda se konala přímo na hlavním stockholmském vlakovém nádraží, kde byly zastaveny vlaky směřující do Salemu. Akce vyvolala mezi neonacisty značný chaos a paniku a měla daleko větší úspěch než dřívější bojovné demonstrace na předměstí. Blokáda byla završena velkou antifašistickou manifestací v centru města.

Vloni se podle švédského anarchistického infowebu Motkraft zúčastnilo antifa protiakce přes 1100 lidí a asi 1000 nacistů. Nacistický pochod měl čtyři hodiny zdržení, hlavně kvůli sabotáži na výhybce, která zdržela vlak s nacisty, a silným blokádám na trase pochodu, jež brutálně rozháněla místní policie.


Jak šel čas?

Video Salem 2006

Video Salem 2003