Pondělí 30/8/2010

Rusko: Aktivisté vystupující proti neekologickému projektu sedí ve vazbě

Červencové protesty na moskevském předměstí Chimki proti záměru postavit zde dálnici, které by měl padnout za oběť rozlehlý les, vyvrcholily demonstrací 500 lidí. Menší skupinka protestujících (zhruba 70-100 lidí) napadla radnici v Chimki. Této události předcházela řada zkušeností (Od roku 2007 odkdy protesty probíhají) s jednáním radnice, což zahrnuje jak zastrašování a fyzické napadání novinářů píšících o neekologickém projektu, tak sjednání bandy neonacistů k útoku na lidi účastnící se blokády chimkinského lesa.

Na stavbě dálnice má své zájmy i současný premiér Vladimír Putin a policie již chvíli po akci rozjela rozsáhlá represivní opatření, která mají zastrašit protestující. Na konci července zatkla za podivných okolností dva aktivisty a radikální antifašisty Alexeie Gaskarova a Maxim Solopova. Ruští aktivisté spekulují o tom, že si je policie vybrala právě kvůli tomu, že byli známí a v kauze veřejně vystupovali. Mimo jiné byli i na TOP TEN seznamu nepřátel ruských neonacistů, kde mimo jiné nechyběli i zavraždění Markelov a Chutorskoj. V současnosti je na ně uvalena vazba a soudní projednávání jejich případu se koná bez účasti veřejnosti. Státní represe doléhají i na další aktivisty a aktivistky, kteří jsou policí zadržování, vyslýchání a šikanováni právě v souvislosti s útokem na radnici v Chimki. I přes státní represe protesty pokračují. V neděli 22. srpna se tak v Moskvě konal velký open-air koncert a demonstrace pod názvem "Všichni žijeme v Chimkinském lese" na který přišlo až 2000 lidí. Podle facebook stránky, která přináší novinky o kauze policie unesla běloruského občana Alexandera Pachotina, který cestoval právě na koncert a odmítá o něm vydat jakékoli informace.

Po celém světě se konají solidární demonstrace, koncerty a přímé akce. Například v Bruselu, Vídni, Dublinu, Hamburgu, Tel Avivu, Stockholmu, Goteborgu, Berlíně, Helsinkách....

Solidaritu se stíhanými!

Zdroje:

http://www.facebook.com/group.php?gid=123233894390151#!/group.php?gid=123233894390151&v=wall
http://libcom.org/news/moscow-khimki-battle-adminstration-heats-01082010
http://antifainengland.wordpress.com/2010/08/04/international-news-deman...

28. července, demonstrace po které proběhl útok na radnici

 

Solidární demonstrace v Moskvě, které se účastnilo zhruba 200 lidí

 

Najatí útočníci zastupitelstvem Chimki mezi kterými je možné najít i některé neonacisty.

 

Solidární demonstrace v Tel avivu