Pátek 18/6/2010

Robinové Hoodové v Řecku

Revolta řeckých anarchistů a anarchistek může mít různou podobu. Od budování sociálních center po boje s policií a ničení symbolů kapitalismu.

Řecký tisk ale v poslední době zřejmě nejvíce zaujala akce skupiny, která krade jídlo v supermarketech a rozdává ho chudým a bezdomovcům. Poslední taková akce se uskutečnila v areálu kampusu univerzity v Soluni. Skupina anarchistů a anarchistek si potom, co zneškodnila bezpečnostní systém, odnesla ze supermarketu jídlo, které rozdala kolemjdoucím. Peníze, které si vzala z kasy obchodu, pak spálila před supermarketem.

Video z akce
http://www.occupiedlondon.org/blog/2010/06/16/313-video-and-communique-from-the-anarchist-super-market-action-in-thessaloniki/

Po napsání tohoto reportu se objevilo prohlášení řeckých anarchistů, kteří stáli za zmiňovanou akcí a ve kterém se distancují jak od pojmenování jako Robinů Hoodů i od rozdávání. Upozrňuje na to Jan Hanuš na svém blogu: http://2h.bloguje.cz/853258-vsechno-je-jinak-aneb-zadni-robinove-a-zadne-rozdavani.php
 

Podobné akce prováděli aktivisté a aktivistky v Hamburgu v roce 2005. Ti si odnášeli jídlo z luxusních restaurací v Německu převlčení do kostýmů "superhrdinů" Supermana, Spidermana a dalších. Ukradené jídlo distrubuovali mezi sociálně nejslabší.

Gang Robina Hooda

Zdroje:
http://www.occupiedlondon.org/blog/2010/06/15/312-anarchists-invade-supe...
http://www.denikreferendum.cz/clanek/4286-v-recku-uderil-gang-robina-hoo...
http://www.e-zurnal.cz/generate_page.php3?page_id=8008
http://www.indymedia.org.uk/en/2006/05/340318.html