Pátek 5/10/2012

Report: Antipohřeb Jakuba Poláka

6. října 2012 se v Praze konalo rozloučení s Jakubem Polákem, který podlehl 25. září 2012 těžké nemoci. Rozloučit se s ním přišly na dvě stovky lidí, hrála kapela a došlo i na průvod, jehož charakter naštěstí nebyl nijak smuteční.

Celá akce byla nazvána Antipohřeb, z čehož bylo jasné, že budou chybět smuteční věnce, plačící pozůstalí a bezobsažné patetické proslovy řídící se heslem „o mrtvých jen dobré“. Jakub by si žádné truchlení bezesporu nepřál a nikdo z jeho přátel, známých a soudruhů se nikterak nesnažil zpochybňovat, že s Jakubem to bylo někdy opravdu těžké. Kdo se s ním někdy blíže setkal, věděl, že je prostě takový, jaký je. Nebo byl? Jak kdo chcete.

V pozvánce na Antipohřeb bylo ale nešťastně napsáno, že půjde „o setkání lidí, pro které Jakub něco znamenal“, takže dorazila i početná sestava tajných policistů, z nichž někteří budili smutnější dojem než Jakubovi přátelé. Jejich přítomnost byla bezesporu důležitá, co kdyby ten démon Polák provedl nějakou lotrovinu i po své smrti. Jeden nikdy neví.  Celý report a fotografie na ČSAF.cz

A-kontra – vzpomínkový speciál
Letošní sedmé číslo anarchistického časopisu A-kontra vyšlo u příležitosti Antipohřbu – demonstrativního rozloučení s Jakubem Polákem, dlouholetým redaktorem tohoto časopisu.