Čtvrtek 6/5/2010

Řecko: podíl na obětech požáru má majitel banky a management

Jedny z nejsilnějších pouličních nepokojů ovládly 5. května Řecko. V průběhu generální stávky se do ulic Atén vydalo kolem 200 000 lidí, aby protestovali proti chystaným nuceným sociálním škrtům v duchu hesla „My za kapitalistickou krizi platit nehodláme“. Demonstrace se brzo rozrostla do rozsáhlých pouličních nepokojů, střetů s policií a ničení bank a státních institucí. V aténské Marfin Bank se udusili kouřem tři zaměstnanci včetně těhotné ženy, kterým se nepodařilo z budovy utéct. Všechna korporátní média shodně ze smrti obviňují demonstranty. Zaměstnanci banky si ale myslí něco jiného. Za vrahy označují vlastníka banky Vgenopoulose a management.

V dopise, který rozeslal jeden ze zaměstnanců banky médiím, upozorňuje na některé nové skutečnosti. Banka podle něj neměla žádná protipožární opatření, požární únikovou cestu a jediné evakuační cvičení, které se zde odehrálo bylo „Jak zachránit šéfy“. Nadřízení zaměstnancům banky několik dní vyhrožovali a zastrašovali je od zapojení se do probíhající stávky způsobem: „Buď přijď do práce, nebo tě vyhodíme“. Vedení banky donutilo zaměstnance zamknout vstupní dveře od banky, kontrolovalo, zda skutečně zamkli a v době nepokojů je odstřihlo od přístupu na internet, aby nemohli komunikovat s okolím a sledovat vývoj událostí.

Na dnešek vyhlásily odbory pracujících v bankovním sektoru (OTOE) celodenní stávku jako vzpomínku na své mrtvé kolegy a ve svém prohlášení obviňují ze zavinění smrti vládu a vedení banky.

Dopis zaměstnance Marfin bank v češtině
http://www.csaf.cz/index.php?clanok=1030
a angličtině
http://www.occupiedlondon.org/blog/2010/05/05/an-employee-of-marfin-bank-speaks-on-tonights-tragic-deaths-in-athens/

Zdroje:
http://libcom.org/news/war-zone-athens-three-people-dead-many-buildings-burning-general-strike-march-turns-battle-
http://www.independent.co.uk/news/world/europe/greek-bank-workers-strike-over-deaths-of-colleagues-1964747.html
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1163959