Pátek 27/5/2011

Řecko: Naléhavá výzva k mezinárodní solidaritě!

Kamarádi,
chtěli bychom vás stručně informovat o tom, co se děje v posledních dnech v naší zemi, a zároveň vyzvat k mezinárodní solidaritě všech anarchistů a anarchistek po celém světě.

Řecko se nachází v kritickém bodu zlomu, probíhá mnoho stěžejních změn na společenské, stejně tak jako na politické a ekonomické úrovni. Rozklad a zánik až donedávna dominantního modelu moci a vykořisťování je více než zřejmý. To, co prožíváme nyní, je totální selhání systému, který už není schopen zabezpečit společenský konsensus, proto vede bezpodmínečný frontální útok bez jakékoli přetvářky.

Zpočátku, na začátku tohoto stavu, který byl nazván 'krizí', byl tento útok veden z materialistického hlediska. Znehodnocení práce, horizontální snížení mezd, nastolení 'pružných' pracovních podmínek, institucionalizace nejistoty, zvýšení cen zboží, zvýšení daní a škrty v sociálních dávkách. Ve stejné době začal také prodej veřejného majetku soukromým osobám, masivně se rozšířila přítomnost policie v ulicích a začala růst nezaměstnanost...

Kromě toho byl rozpoután bezprecedentní útok pomocí propagandy. Hromadné sdělovací prostředky řízené státem a kapitálem rozšířily ohromující rychlostí katastrofické scénáře. Komunikačnímu mechanismu moci se tak podařilo soustavně mlžit, vydírat a udržovat společnost v ochromení.

Nicméně pro část řecké společnosti a pracujících odpor nikdy neustal. Stále jsou vyhlašovány generální stávky lidmi, kteří se tak aktivně brání a vyjadřují svou vůli k boji proti podmínkám nastoleným státem a kapitálem.

Při generální stávce 11. května 2011 v Athénách opět pochodovaly tisíce demonstrantů, aby vyjádřily svůj nesouhlas s novými asociálními opatřeními řecké vlády, jejichž důsledky pocítí nejen pracující. Během demonstrace, zatímco velká část demonstrantů prošla kolem parlamentu a mířila ke konci pochodu, policie bezdůvodně a bez jakýchkoliv předchozích provokací zaútočila na demonstranty – záměrně a vypočítavě na bloky nejradikálnější – na anarchisty a antiautoritáře, členy obecních shromáždění, odboráře či třeba mimoparlamentní levici – mlátíc je s nebývalou divokostí a střílejíc do nich stovky dávek slzného plynu, dokud tyto bloky nebyly úplně rozptýleny. Více než 100 demonstrantů bylo hospitalizováno, někteří museli podstoupit operace.

Yannis byl demonstrant, jehož zdravotní stav je právě teď nanejvýš kritický. Poté, co se stal obětí brutálního útoku policie, který mu způsobil těžké poranění hlavy, byl převezen do nemocnice ve stavu těsně před smrtí, jak vyplynulo z lékařského posudku vydaného později. Když lékaři zjistili rozsah vnitřního krvácení hlavy, byl okamžitě podroben operaci, po které ho přesunuli na jednotku intenzivní péče. Jeho stav je nyní sice stabilizovaný, ovšem stále kritický a ohrožující život a zdraví.

Je zřejmé, že tyto vražedné útoky proti stávkujícím demonstrantům ve středu 11. května, měly jediný cíl: zastrašit lidi a všechny ty, kteří odolávají útokům moci a kapitalistického státu. Byl to akt, který měl lidem jasně ukázat, jak budou zkroceni, pokud nezůstanou doma, potichu a disciplinovaní.

V souladu se situací v poslední době získává stále více a více na vlivu radikální pravice a různé její polostátní odnože. Vypuknutí rasově motivovaného násilí se v poslední době násobí po celé zemi a svého vrcholu dosáhlo v minulém týdnu. Ve světle chladnokrevné loupežné vraždy v Aténách, jenž začala být připisována migrantům, byl rozpoután do té doby nevídaný pogrom. Skupiny organizovaných i autonomních fašistů, rasisté a extrémní pravičáci se chopili příležitosti a scházejí se večer co večer za účelem útoku na přistěhovalce, při čemž jich již několik zranili a také to vypadá, že mají na svědomí dokonce smrt jednoho z migrantů. Ve stejnou dobu neonacisté spolu s policií zaútočili na squaty v centru města. Výše popsané vedlo ke stavu, v němž jsme nuceni bránit se i za cenu riskování svých vlastních životů proti policejnímu i fašistickému násilí.

Závažnost situace je evidentní. Jakmile společnost akceptuje bezprecedentní útok v tom materialistickém smyslu, její nejradikálnější politická část – jejíž významnou součástí je i anarchistické prostředí – je vystavena útokům policie a fašistů.

Toto je důvod, proč naléhavě voláme po mezinárodní solidaritě!

Solidarita byla vždy jednou z hlavních zbraní anarchistů. Vždy jsme se mohli spolehnout na solidaritu a podporu v našich bojích a nabourávat tak logiku izolace a uzavření se v soukromých životech tak, jak to prosazuje státní moc, a také kapitalistického pojetí individualizace a demontáže kolektivního vědomí.

Nyní, když řecká společnost a pracující trpí tíhou nebývalého zhoršení životních podmínek, nyní, když anarchisté jsou vystaveni takovému útlaku, který má rozměry skutečného pokusu o vraždu, teď, když anarchistické prostředí je vystaveno státnímu násilí a fašistické hrozbě, teď je zapotřebí, aby naši kamarádi po celém světě vyzývali prostřednictvím slov a činů k akcím solidarity s naším bojem, k pořádání akcí, demonstrací, pochodů, protestů, k psaní textů a čehokoliv dalšího, co pokládají za nejvhodnější. Jakýkoliv výraz revoluční solidarity povzbudí našeho ducha a posílí nás v našich bojích.

S pozdravem,
Anarchokomunistická skupina z Athén
Časopis Eutopia

 

Fotografie a video z generální stávky v Řecku

Další kolo starostí s Řeckem. Škrty prohloubily recesi a EU řeší, zda mu pomohou větší škrty. A privatizace
Od momentu, kdy přišly evropské vlády se záchrannou sítí pro své zadlužené kolegy ve výši 750 miliard eur, utekl něco víc než rok a Evropa se znovu zmítá ve sporech, co dál s řeckým dluhem. A nejen to. Trhy to cítí a komentátoři se začínají obávat, že Evropská unie problém není schopna vyřešit, píše list The New York Times.