Pondělí 1/11/2010

Rasistická vražda v Lipsku

V neděli 24. 10. byl dvěma muži v centru Lipska zavražděn devatenáctiletý Iráčan Kamal K. Vražda má velice pravděpodobně rasistický podtext. Podezřelí Daniel K. (28) a Marcus E. (32) měli Kamala potkat před nádražím, tam ho začít urážet a následně bodnout nožem do břicha.

Jeden z nich měl na sobě v době útoku mikinu „Kick off Antifascism“ (Vykopej antifašismus). Oba podezřelí jsou teď ve vyšetřovací vazbě. Státní prokurátor tvrdí:„Rasový motiv musíme sice nejprve prokázat. Ale víme, že Daniel K. je známá postava regionální neonacistické scény. Byl členem neonacistického gangu Kameradschaft Aachener Land‘ (KAL). Byl v kontaktu s NPD, účastnil se jejich shromážděních a jiných setkání.“ Podle informací německých médií je Daniel K. také zastánce trestu smrti. Druhý podezřelý Marcus E. byl odsouzen okresním soudem v roce 2007 za znásilnění a násilné trestné činny na tři roky a tři měsíce.

Kamal K. se tak pravděpodobně stal šestou obětí nácků v Lipsku od roku 1990. Lipsko leží ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, kde má silnou pozici neonacistická NPD. V Německu probíhá celospolečenská diskuse ohledně „integrace“ cizinců, kteří byli po druhé světové válce zváni do Německa jako levná pracovní síla a dnes jsou obviňováni z „přemnoženosti a nebezpečnosti“. V Lipsku se konala spontidemo proti rasismu a oficiální antifašistická demonstrace je naplánována na 4. 11. 2010 od 17.30 Uhr na Südplatz.

 Vrah s mikinou Kick off Antifascism

Místo vraždy

Sponti demo 27.10.2010