Středa 1/4/2009

Přerov - pokus nácků o druhý Janov

Po dvou letech se do Přerova chystají neonacisté. Akci na první dubnovou sobotu avizovala původně Dělnická strana. Ta se ovšem později od demonstrace distancovala a přípravu a organizaci přejímají Autonomní nacionalisté. Do propagace akce se zapojily už i skupiny Národního odporu. Neonacisté se podle všeho snaží aktivizovat a rádi by, aby se Přerov stal moravským Janovem.

 

V březnu 2007 svolávali do Přerova na manifestaci dnes již neexistující Národní korporativisté. Na akci proti komunismu jim sekundovala Dělnická strana a Národní odpor. Demonstrace proběhla v podobném duchu jako jiné veřejné akce ultrapravice před dvěma lety. Docházelo totiž ke změně taktiky a využití témat jako umístění raketové základny v ČR nebo odpor ke komunismu. Tím se nejen kádři Národních korporativistů snažili populisticky oslovit veřejnost. V nastoupeném trendu nyní většina z nich pokračuje v Dělnické straně. Ta svou propagandu zdokonalila ad absurdum, takže dnes rasisté protestují proti rasismu, samozřejmě jen proti některému.

Takzvaný „Pochod proti rasismu“ v Přerově je jasně zaměřen proti místní romské komunitě. Neonacisté se snaží opět svézt na vlně „českého anticikanismu“ a upozornit na další lokalitu, která je de facto ghettem. Konečně nejsou sami. Na podobné vlně momentálně úspěšně surfuje starostka Chomutova Ivana Řápková se svým exekučním „konečným řešením“, za který sklízí potlesk i od svých stranických kolegů z ministerstev vnitra a spravedlnosti. A tleská i hradní principál, profesor Klaus.

Trasa pochodu má vést ulicemi, ve kterých žije nejvíce přerovských Romů. Oficiálním ohlašovatelem pochodu je Jiří Švehlík, člen předsednictva Dělnické strany (DS). Jejím jménem také pochod původně nahlásil. Pak Dělnická strana změnila taktiku a z pochodu jakoby oficiálně vycouvala a přenechala prostor Autonomním nacionalistům. Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany, popsal situaci pro Aktuálně.cz následovně: „Náš člověk to sice ohlásil, ale předá to zřejmě Autonomním nacionalistům. My teď máme jiné priority. Připravujeme předvolební kampaň, chystáme klasické mítinky.“ Švehlík ovšem stále zůstává oficiálním ohlašovatelem shromáždění.

Společně s Autonomními nacionalisty zve na akci na svém webu i Národní odpor. K olomouckému Národnímu odporu ostatně nemá daleko ani samotný Jiří Švehlík. Sám je dlouholetý a velmi aktivní člen této neonacistické organizace a organizoval několik demonstrací a jiných podobných akcí (více o aktivitách Jiřího Švehlíka v neonacistickém hnutí zde).

Jiří Švehlík v tričku Národní odpor s praporem v barvách Německé říše 1933-1945 s nápisem Národní odpor na demonstraci Národního odporu v Praze 1.5. 2006.

Jiří Švehlík (v tmavých brýlích) nese transparent s nápisem Národní odpor Olomouc Braune Macht (Hnědá moc) v Brně 1.5. 2005.

V neonacistické scéně se od převzetí akce do rukou Autonomních nacionalistů mluví o druhém Janovu. Někteří náckové na svých diskusních serverech otevřeně vyzývají k násilí a k pogromu. "Propagovat, propagovat, propagovat a pak pogrom, pogrom, pogrom," píše například na jednom fóru uživatel pod přezdívkou i.d.

Mobilizovat neonacistické sympatizanty má i videoklip, který pravděpodobně pochází z dílny mosteckého neonacisty a profesionálního vojáka Martina Hracha. Ačkoli jeho vyznění vzbuzuje spíše úsměv na tváři (Národní odpor zve do Přerova - Je nás pět a půl a učíme se jezdit na skejtu, video zde), nelze dopředu spolehlivě odhadnout, zda se pokus o druhý Janov podaří nebo skončí jen jako nepovedené repete. Politici i někteří romští aktivisté reagovali na informace o ochotě místních Romů se náckům postavit, výzvami ke klidu a radami o nevycházení na ulici. Zatím to nevypadá, že by tento způsob nereagování neonacisty odradil od dalších provokací.