Pondělí 19/7/2010

Přednáškové turné aktivistů ISM

Palestina: nenásilný odpor proti okupaci a role mezinárodní solidarity

Přednáškové turné aktivistů ISM o izraelské okupaci a nenásilném odporu palestinské občanské společnosti začíná 17.7. v Praze. Pokračuje v Olomouci, Pardubicích, Brandýse nad Labem, Brně, Bratislavě, Vídni a Budapešti

Sobota 17.7. - Praha, Klub v Jelení, začátek 15.00, přednáška od 18.00 (+ palestinské jídlo, poezie, hudba, promítání a umění Milana Kohouta)
Pondělí 19.7. - Olomouc, Galerie u Mloka (19.00)
Úterý 20.7. - Pardubice, NZDM Free Klub, SKP Centrum, 18.00
Středa 21.7. - Brandýs nad Labem - detaily budou upřesněny
Čtvrtek 22.7. - Brno, Místogalerie na Skleněné louce, 19.00
Neděle 25.7. - Bratislava, A4 nultý priestor, začátek 16.00 (+ jídlo, filmy, hudba, párty)
Pondělí 26.7. - Vídeň, Amerlinghaus, 19.00
Středa 28.7. - Budapešť, Budapest Infoshop, 19.00

Mezinárodní hnutí solidarity (ISM) bylo založeno skupinou palestinských a izraelských aktivistů v roce 2001. Jeho hlavním posláním je odpor proti systému apartheidu, který Izrael uvalil na původní palestinské obyvatelstvo žijící na území Gazy, Západního břehu Jordánu ale i v rámci samotného Izraele. ISM podporuje aktivity palestinské občanské společnosti a využívá principů a taktik nenásilného odboje zdola. Svou činností na okupovaných územích vyjadřuje solidaritu s palestinským lidem a dodává mu hlas na mezinárodní úrovni.

Bridget Chapell odjela loni v srpnu z Austrálie aby se připojila k Mezinárodnímu hnutí solidarity v Palestině. Ve své práci mezinárodní koordinátorky se zaměřila na každoroční sklizeň oliv, násilí osadníků, vojska a policie, demonstrace a vytrvalé hnutí odporu na Západním břehu. Byla zatčena izraelskou armádou v ilegální noční razii v únoru tohoto roku, při vlně zásahů Izraele proti lidovému hnutí odporu. Odhodlaná bojovat proti nařízené deportaci dokázala zůstat v Palestině další 4 měsíce než se vydala do Evropy, aby pomáhala rozvíjet rostoucí mezinárodní hnutí proti izraelskému apartheidu.

Ryan Olander, původem ze severních končin Spojených států, začal pro ISM pracovat v listopadu 2009. V prosinci strávil 4 týdny v detenčním centru Ramle Givon tím, že bojoval proti své nelegální deportaci, kterou se mu podařilo odvrátit o několik měsíců později. Když se po svém propuštění z vězení nesměl vrátit do Sheikh Jarrah (kde pracoval s rodinami bojujícími proti ilegálnímu vystěhování ), stal se mediálním koordinátorem pro ISM, účastnil se demonstrací na Západním břehu, podílel se na přímých akcích zaměřených proti výstavbě apartheidní zdi a vyučoval angličtinu v komunitě Silwan ve Východním Jeruzalémě. Palestinu opustil po 6 měsících.

Eva Nováková působila na palestinských územích ve Východním Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu od března 2009 do ledna 2010. Podílela se na nenásilných přímých akcích a účastnila se demonstrací převážně ve Východním Jeruzalémě a Bil'inu, v posledních několika měsících pak spolupracovala na zprávě o rozšiřování nelegálních izraelských osad ve Východním Jeruzalémě a na medializaci potlačování palestinského hnutí proti okupaci. Tři týdny poté, co oficiálně převzala roli mediální koordinátorky pro ISM, byla nelegálně zatčena izraelskou armádou v Ramalláhu a imigrační policií a vyhoštěna ze země.

Zdroj:
http://ism-czech.org/
http://www.csaf.cz/akcie.php?id=1599