Středa 13/10/2010

Pravičáci utřeli. 5:0 pro bernské autonomy/ky!

V hlavním městě Švýcarska Bernu se nachází autonomní centrum Reitschule. Budova bývalé jezdecké školy je obsazena od roku 1987 a po roce 2000 byla legalizována a její provozování podléhá kontraktům autonomních kolektivů a města. Přestože Reitschule plní jedinečnou kulturní, sociální a politickou funkci pro město a nabízí lidem všech věkových kategorií aktivity, které by si jinde nemohli dovolit, nebo by pro ně nebyl prostor, tak je trnem v oku některým ultra-pravičákům. Švýcarská lidová strana (Swiss people party), která má svou agendou blízko k neofašistickým skupinám a stála za neslavně známou kampaní "bílých ovcí vykopávající černou z Švýcarska", se několik let pokouší Reitschule ztížit existenci. Využívá k tomu opakované vyvolávání referend o prodeji Reitschule soukromému vlastníkovi, který by dosavadní autonomní centrum zrušil. Poslední takový jejich pokus se odehrál 26. září. Ani tentokrát nebyli ultra-pravičáci úspěšní a v referendu se vyslovilo pro zachování autonomního centra 68,4 % obyvatel Bernu.

Reitschule je unikátní velikostí svého prostoru a také rozmanitostí aktivit, které se zde odehrávají. Můžete sem zajít do restaurace, do kina, divadla, infoshopu, popít na některém z barů, navštívit koncert v největším klubu v Bernu nebo se účastnit některých sociálních a politických aktivit, které zde nachájí prostor. Celý autonomní prostor je organizován na anarchistických principech rozhodování a není zde žádné místo rasismus, sexismus a homofobie. I Reitschule má ale svoje problémy a to především s drogovými dealery a uživateli drog, což bývá nejčastějším argumentem pro jeho zrušení. Ti si totiž s oblibou vybírají veřejné místo před autonomní centrem, protože byli ze zbytku centra města vytlačeni policií. Jak ale sami představitelé města přiznávají, kolektivu spravujícímu Reitschule se pomocí dialogu s uživateli a netolerancí k dealerům daří problém drog postupně omezovat.

Zdroje:

http://www.swissinfo.ch/eng/news/feature/Voters_to_decide_on_Bern_cultur... http://www.swissinfo.ch/eng/news_digest/Bern_culture_centre_saved_again.... http://www.reitschule.ch/reitschule/index.shtml