Úterý 24/1/2012

Patnáctiny! AKCE! č. 15 právě vyšla

V roce 2011 oslavila Antifašistická akce výročí 15 let od svého založení a redakce Akce! se rozhodla tomuto výročí věnovat nové číslo časopisu, které nese právě pořadové číslo patnáct. Kromě článků, věnujících se popisu a hodnocení patnáctiletého působení AFA v ČR, se můžete těšit i na další aktuální témata a na malý bonus.

Onen bonus je patrný na první pohled - jedná se o speciální obálku, kterou pro výroční vydání časopisu Akce! připravil Vladimír 518 a která nese jeho osobitý rukopis. Změněna však nezůstala jen fasáda, ale i vnitřek časopisu - počet stran se v případě nejnovějšího čísla zvedl na 56. Cena časopisu se spolu s tím také mírně zvýšila - na 45 Kč. Nicméně vzhledem k tomu, že veškerý profit z prodaných časopisů Akce! jde zpět do časopisu, případně letáků nebo je používán na financování aktivit AFA, věříme, že i tuto změnu přijmete.

Časopis bude k dostání na tradičních distribučních místech, na kulturních akcích v distribuci AFA a dalších. V neposlední řadě si můžete Akci! č.15 objednat v e-shopu antifa.cz.

Na co se v časopisu můžete těšit?

Hlavní prostor je v časopise věnovaný již zmiňovanému výročí, které nás přimělo ke zhodnocení činnost AFA za posledních 15 let z různých pohledů. Článek „15 let AFA“ popisuje vývoj antifašistického hnutí a jeho aktivit v ČR. Jedná se o článek, který původně vyšel v časopise A-kontra, ale pro potřeby Akce! byl doplněn a aktualizován. Osobnější pohledy aktivistů na působení AFA najdete v článku „15 let AFA očima anarchistů a antifašistů“, kde na anketní otázky týkající se minulé i současné AFA odpovídají bývalí i současní členové AFA a aktivisté anarchistické scény. Dalším příspěvkem k tématu je článek „AFA dnes: politika, strategie, úspěchy“, který vysvětluje postoje a aktivity současné AFA. Téma uzavírá text z úplně jiného soudku. Vladimír 518 v rozhovoru Podporovat AFA je pro mě přirozená věc" mluví o dlouhodobé podpoře AFA, nejnovějším počinu Bigg Boss - knize Kmeny nebo třeba vzpomíná na Ladronku.

V pořadí druhým tématem časopisu, ovšem nikoli ve významu, jsou nedávné nepokoje na severu Čech, které se staly nejvýraznějším vyvřením rasistických postojů vůči Romům od událostí na litvínovském sídlišti Janov. Do centra dění těchto událostí nás přenese reportáž pod názvem „Jedna z mnoha sobot na Šluknovsku“. Roli médií v interpretaci a eskalaci konfliktu analyzuje článek „Šluknovská mediální bouře“. Skutečně do hloubky rozebírá situaci na severu rozsáhlý teoretický článek „Rozděl a schvaluj", který přibližuje sociální pozadí konfliktu a vyvrací některé rozšířené mýty o romské komunitě. Článek vyšel původně na antifa.cz a jedná se tedy o jediný „nepůvodní“ článek v Akci!, nicméně vzhledem k jeho tématu a především rozsahu jsme se rozhodli zveřejnit ho i v papírové formě.

Dění na olomoucké NS hooligans scéně přibližuje článek „Sigma hooligans hlásí návrat aneb poslední pětiletka olomouckých rowdies“. Esej „Proč jsem antifašistkou“ volně navazuje na článek se stejným názvem v mužském rodě z minulého čísla. Nechybí ani tradiční stránka vytvořená kolektivem českého Anarchist Black Cross. V historické rubrice má své místo článek „Stručná historie řeckého anarchistického hnutí“, jenž přibližuje čtenáři vývoj anarchistického hnutí v Řecku od konce 19. století až po rioty z prosince 2008. Anarchistické hnutí ve Francii, svůj osobní politický vývoj a názory na násilí vysvětluje v rozhovoru veterán protifrankistického odboje Octavio Alberola. V rubrice zahraničí můžeme ve dvou článcích cestovat více na východ – do Ruska. Antifašistickou a anarchistickou scénu v Rusku a dalších zemích bývalého SSSR popisuje autor v reportáži „Násilí a naděje: dvě strany jednoho rublu“. Dění posledních měsíců na radikální scéně v Rusku prostřednictvím krátkých zpráv z různých oblastí zase přibližuje článek „Výběr zpráv z Ruska“.

Humorněji laděným článkem, který popisuje základní tipy a triky na budování a udržování fyzické kondice, je text nazvaný „Cvičme v rytme“. V krátkém rozhovoru pojmenovaném „Naše undergroundová scéna roste“ se představuje německá politická hip-hopová kapela Kurzer Prozess. Ani v tomto vydání Akce! pak nechybí galerie antifašistických streetartových počinů za poslední dobu a dvojstrana recenzí knih, časopisů a filmů v rubrice „Doporučujeme“.

Redakce Akce! uvítá vaše podněty i konstruktivní kritiku. Doufáme, že vám další číslo Akce! zpříjemní pár chvil a především bude povzbuzením a zároveň podnětem k rozvíjení snah o dosažení svobodné společnosti. Stejně jako minule si však zopakujme naše motto. Nezapomínejme na to, že skutečná realita se neodehrává na papíře časopisů, ani za sklem monitorů, ale v našich ulicích a před našimi prahy. Akce!

Připomínky, nápady, názory, kritiku můžete posílat na redakční e-mail: casopis.akce@antifa.cz

Čísla 13. a 14. můžete stále objednávat v e-shopu antifa.cz.

 

Kde se také AKCE! prodává?

 

Kamenné obchody

 • Rekomando Trojanova 9, Praha 2
   
 • Emergency shop Chvalova 8, Praha 3 - Žižkov
   
 • Infoshop SALÉ Orebitská 14 Praha 3 – Žižkov
   
 • Infoshop Pelech Čápkova 48, Brno

 

E-shopy

 • XbastaX xbastax.cz
   
 • Waking the dead wakingthedead.cz
   
 • Phobia records phobiarecords.net
   
 • Insane society insanesociety.net
   
 • Miruus Levyt miruuslevyt.cz
   
 • Nuclear Madness nuclearmadness.wz.cz
   
 • Hitchin´to Revolution hitchintorevolution.wordpress.com
   
 • Gasmask records maskcontrol.com

 

Kam dál?

AKCE! č. 14. právě vychází

Nová AKCE! Již brzy na vašem stole