Pondělí 19/7/2010

Pamětní deska v Berlíně připomíná romského boxera

V berlínském Victoria parku odhalili letos v červnu pamětní desku, která má připomínat Johanna Trollmanna, romského boxera, který byl stejně statisíce dalších Romů zavražděn v koncentračním táboře. Podle webu romea.cz, který zprávu přinesl, pamětní deska nese název "9841", což je číslo, které bylo Trollmannovi přiděleno při nástupu do koncentračního tábora.

Johann Trollmann se věnoval boxu od svých 8 let, ale postupem času zjišťoval, že se se ve sportovním světě nemusí vše odvíjet od jeho výkonu, ale často spíše podle jeho původu. V roce 1928 tak byl německým olympijským výborem na hry nominován boxer, kterého sice Johann porazil, ale který byl "bílý. S upevňováním moci nacistů se situace pro mladého boxera zhoršovala a postupem času novináři Trollmannovi neříkali jinak než "cikán v ringu". V mistrovském zápase v polotěžké váze 9. června 1933 sice zvítězil, ale na nátlak nacistických důstojníků byl vítězem zápasu vyhlášen jeho soupeř. Jen díky publiku, které pomocí pískotu a řevu chtělo titul pro skutečného vítěze, byl nakonec titul Trollmannovi přiznán.

Box provázel Trollmanna i do koncentračního tábora. V roce 1944 ho vyzval k zápasu jeden z dozorců. Ten neunesl zjevnou porážku od romského boxera a ve vzteku ho umlátil lopatou.

Další informace v angličtině Monument Honors Sinti Boxer Murdered by the Nazis