Neděle 27/1/2013

Ohlédnutí: Rok 2012 na antifa.cz

Rok se sešel s rokem a my jsme vstoupili do toho s pořadovým číslem 2013. I v minulém roce jsme se na webu antifa.cz snažili kvalitně informovat čtenáře o všem, co se dělo nejen na neonacistické scéně – ať už doma nebo v zahraničí, ale snažili jsme se přinášet informace i o těch, kteří se postavili neonacistům, nebo se snažili vytvářet něco pozitivního na naší straně barikády. Ohlédnutí za rokem 2012 na webu antifa.cz je tedy i ohlédnutím za minulým rokem jako takovým.

Leden: Rotava, Lucka Šlégrová a Honza Kučera

Přehled zajímavých článku jsme tentokrát pojali chronologicky. Hned zkraje roku jsme se vrátili k demonstraci Dělnické strany sociální spravedlnosti, která se za citelné podpory neonacistických posil z Německa konala 29. října 2011 v Rotavě na Sokolovsku. Část Rotavy, nevelkého města severozápadně od Sokolova a kousek od německých hranic, je v kraji všeobecně považována za nejhorší sociálně vyloučenou lokalitu a tak o problémy není nouze. Kdo za neutěšený stav může a také vše o organizaci i průběhu náckovské demonstrace se dočtete v článku Náckové v Rotavě.

Této obskurní politické strany se týkal i další lednový článek o tom, jak se Dělnická strana (sociální spravedlnosti) marně snaží zbavit nejen nařčení ze spolupráce s neonacisty, ale i nálepky „hospodských politiků.“ Co jiného si ale myslet o organizaci, jejíž význačný představitel se v rámci stranického sporu obhajuje větou „Pokud mi nevěříte, optejte se číšníka v restauraci U Cípu, který si určitě bude pamatovat, jestli mu někdo před necelým měsícem nadával do Židů?“ A jako výsledek této filipiky byla navíc zbavena své funkce místopředsedkyně Dělnické mládeže, mediálně nejznámější členka DS(SS), Lucie Šlégrová. Tak se prostě dělá vysoká politika... Více v článku Vyhazov Lucky Šlégrové a soukromá vojna Lorda Sirky.

K lednovému datu se však váže i smutná událost a tou je úmrtí Jana Kučery, který byl zabit neonacistou. Každoroční přehled vzpomínkových akcí doplnila vloni inspirace k uctění Honzova úmrtí v podobě dárcovství krve. Tuto inspiraci můžete využít i teď, krátce po pátém výročí události.

 

Únor: Sigma hooligans, DM v Jihlavě a 4000 militantních nácků

V únoru jsme se zaměřili na olomoucké chuligány v článku Sigma hooligans hlásí návrat. V Olomouci se po několikaleté pauze opět zformovalo tvrdé jádro převážně mladých fotbalových rváčů. Nejen sportovní fanoušci, ale i návštěvníci a obyvatelé hanácké metropole si určitě vzpomenou na olomoucké fotbalové nebo hokejové fanoušky, nechvalně proslulé rasismem a nedodržováním psaných i nepsaných pravidel. Poučí se olomoučtí z minulých chyb nebo bude tamní chuligánka nadále ovládána NS fanatiky, kteří museli v roce 2009 veřejně vyhlásit její konec? Článek je převzat z patnáctého čísla časopisu Akce!

Elita Sigma hooligans a její návrat na lavici obžalovaných

Připomněla se i Dělnická mládež, která pod vedením Erika Lamprechta naplánovala na 18.února pochod Jihlavou. Krajské město má s podobnými akcemi své bohaté zkušenosti. Své akce zde pravidelně pořádal například Národní odpor. Ať už byla oficiální oznámení jakákoliv, neonacisté se scházeli především z důvodu položení věnců u hrobu německých vojáků na centrálním jihlavském hřbitově. Podrobně jsme si představili organizátory a celé vedení Dělnické mládeže. Neměli bychom zapomenout dodat, že celá akce nakonec skončila pro neonacisty fiaskem a počet protidemonstrantů je několikanásobně převyšoval.

V témže měsíci také Ministerstvo vnitra zveřejnilo dokument o stavu neonacistické scény v ČR s názvem „České militantní neonacistické hnutí“, který byl poměrně intenzivně reflektován médii. Po faktografické stránce nepřinesla studie nic podstatného, ze strukturálního a koncepčního pohledu se ovšem jednalo o materiál, který si zasloužil naši hlubší pozornost.

Březen: Roman Smetana a Sekhmet

V březnu jsme vyzpovídali „tykadlového řidiče“ Romana Smetanu. Černým fixem přidělával politikům tykadla. K předvolebním heslům politických stran doplňoval slogany, které označovaly politiky za lháře, zloděje, korupčníky a prostitutky. Jeho aktivity někteří pokládají za vandalismus, ale většina lidí s nimi sympatizuje. Za jeho předvolební protest ho ale soudkyně okresního soudu v Olomouci Markéta Langerová (manželka známého politika a bývalého ministra vnitra za ODS Ivana Langera) poslala, poté co odmítl splnění trestu veřejně prospěšných prací, na sto dní do vězení. Dostali jsme odpovědi na několik otázek, které od novinářů běžně nedostává.

Děčínské NSBM kapele Sekhmet jsme se na stránkách antifa.cz věnovali již několikrát. Pokud ale chceme popsat osoby, které byly v kontaktu s na první pohled tak rozdílnými skupinami, jakými jsou žháři z Vítkova, promotér white power koncertů Martin Píša nebo německý neonacista, který je podezřelý z kontaktů na vrahy z Národně socialistického podzemí, museli jsme se k děčínské kapele vrátit v dalším článku.

Duben: Hitlerovy narozeniny, Andrej Grubačič a němečtí náckové na 1. Máji

Na duben připadají Hitlerovy narozeniny, což si samozřejmě některé beznadějné případy nemohou nechat ujít. A tak proběhl v pátek 20. dubna v kulturním domě v Žatci společný koncert několika neonacistických skupin z Česka i zahraničí. Na koncertě vystoupili Dark Earth z Chomutova, polští Dark Fury, finská kapela Goatmoon a řečtí Bloodsworn. Celou akci pořádala německá produkční společnost Totentanz. Přečíst jste si tak mohli, kdo stojí za Totentanz a jak je to doopravdy s Bloodsworn.

Poněkud inspirativnějším čtením je rozhovor s předním intelektuálem hnutí za globální spravedlnost. Sociolog Andrej Grubačić vyprávěl o svých militantních babičkách, které ho přivedly k anarchismu, o Bakuninovi prchajícím z ruského vězení a dramatickém prostředí revolucionářů uplynulých dvou století.

A jelikož je měsíc duben přímo předřazen 1. máji, podívali jsme se na to, jací vzácní hosté zpestřili v loňském roce každoroční prvomájovou veselici neonacistů a které německé "Kameraden" Vandasovci pozvali do Prahy. K vidění tak byl třeba veterán německé scény, který se proslavil hajlováním na mnichovské radnici nebo vůdce neonacistů z Horního Falcka.

Máj: Akční dny, Non Servium a útoky Romů
A to už jsme se dostali k tomu příjemnějšímu, tedy k 1. máji spolupořádanému Antifašistickou akcí a dalšími organizacemi. 1. máj dostal v roce 2012 podobu Akčních dní s podtitulem Miřme na správné cíle! Prohlášení Antifašistické akce i prohlášení Platformy 1. Máje k Akčním dnům byla samozřejmě zveřejněná i na našem webu. Na antifa.cz se objevil i pohled na prvomájové Akční dny očima ČSAF.

Momentka z antifašistické demonstrace Akčních dnů

V květnu jsme přinesli rozhovor se stálicemi antifašistické punkové scény, španělskými Non Servium, kteří zahráli v Praze přesně po čtyřech letech. Jasně formulované politické názory a důkaz, že i po patnácti letech mají stále co říct, najdete v rozhovoru s Non Servium.

V tomto měsíci přinesl web antifa.cz šokující zprávu o tom, že útoků Romů na bezbranné a nevinné občany přibylo. Přibylo – ale pouze těch vymyšlených. Napsali jsme proto o tom, z jak banálních událostí dokázala média udělat velké kauzy a jak neváhala očerňovat bez důkazů ty (především Romy), kdo se nakonec ukázali jako nevinní.

Červen a červenec: Nigel Farage, D.O.S.T., Martin Kadlečík, David Graeber a Strategie proti nepřizpůsobivým

Léto stálo za dveřmi a Prahu poctil svou návštěvou euroskeptický europoslanec (to euro asi "rozkládá zevnitř") Nigel Farage. Pozvalo jej české ultrakonzervativní sdružení „Akce D.O.S.T.“, napojené na prezidenta Václava Klause a jeho noshledy. Psali jsme o Faragovi, D.O.S.T., neonacistech a o tom, jak to spolu všechno souvisí.

A pak opět o něco pozitivnější a inspirativnější čtení, tentokrát rozhovor s uznávaným americkým antropologem a jednou z vůdčích osobností hnutí Occupy Davidem Graeberem o tom, jak je někdy třeba jít hlavou proti zdi.

V červenci jsme se vrátili k Akci D.O.S.T., respektive k jedné z jejích postav, které jsou víc doprava než je zdrávo dokonce i na Hradě a jeho okolí. Martin Kadlečík, rodák z jihočeských Strakonic, charakterizuje sám sebe jako českého konzervativního nacionalistu. Proč je možné jej bez skrupulí označit za fašistu s dlouholetými osobními kontakty do neonacistické scény, vysvětlil další článek.

Také jsme se dozvěděli, co to znamená, když DSSS představuje Strategii postupu proti nepřizpůsobivým. Více v článku Korektně nekorektní – Dělnická strana a Strategie proti nepřizpůsobivým.
 

Srpen a září: LGBT Pride, Duchin, Aleš Badinka a Jakub Polák

V srpnu proběhl v Praze LGBT Pride festival, což vyvolalo pozdvižení především v řadách ultrakonzervativních katolíků. Jejich skomírající uskupení Národní sjednocení přivedlo v dojemné mužské solidaritě svých mluvčích Radka Rosenhöfera a Ladislava Malého na svět pamflet, reagující právě na tuto akci.

Koncem léta se uskutečnila také další akce organizovaná Tomášem Ducháčkem aka Duchinem. Tentokrát šlo o skutečnou lahůdku – společný koncert v zásadě apolitických kapel s těmi, které nejsou apolitické ani trochu a které běžně vystupují na akcích organizovaných Blood and Honour nebo jinými neonacistickými organizacemi. Více v článku Bootboys are back!

S nadcházejícím podzimem jsme měli možnost se seznámit s Alešem Badinkou, organizátorem pochodu proti romské kriminalitě a morálním vzorem dřevnovických občanů. Jak zloděj křičí "chyťte zloděje" uvidíte v článku Recidivisté proti kriminalitě.

Na konci září nás zasáhla smutná zpráva, že zemřel známý anarchista, antifašista a squatter Jakub Polák. Na webu jste si mohli přečíst starší rozhovor s ním a stručný životopis. Zveřejnili jsme i vzpomínkový článek, který po jeho smrti sepsal jeho blízký přítel.

 
Jakub Polák: bojovník do posledního dechu, který byl radši nenáviděn než ignorován


 

Říjen a listopad: Esa z kandidátky, Daniel Tupý, Novi Sad, Varšava, Slovan a Sparta hooligans

Podzimní krajské volby donutily Dělnickou stranu sociální spravedlnosti sehnat dohromady stádo volitelných i méně volitelných kandidátů. Největší exoty představila AFA krátce před volbami v článku Největší esa z kandidátky DSSS pro krajské volby.
V listopadu jsme zabrousili na Slovensko a připomněli si několik let starou vraždu Daniela Tupého. Její zajímavé okolnosti a propojení chuligánů Slovanu Bratislava s bratislavským podsvětím odhaluje článek Kauza Tupý.

Snad nejzábavnější článek jsme si nechali na konec roku. Dojemný příběh z prostředí sparťanských hooligans, ve kterém figurují krásné ženy, velké peníze a hromadné rvačky - prostě vše co patří k dobrému příběhu, který napsal sám život.

Veselá sešlost hrdinů článku Jak si žijou sparťani aneb Ze života hmyzu

Podzim patřil také demonstracím a zajímavým antifašistickým akcím v zahraničí. V Novém Sadu se již po dvanácté sešlo několik stovek lidí, aby dokázali, že i v Srbsku mohou ulice patřit antifašistům a ne xenofobii, nacionalismu a rasismu. Ve Varšavě se pro změnu konala protidemonstrace v den pochodu, který se od roku 2009 změnil z marše tří stovek naziskinů na obří průvod dvaceti tisíc "patriotů" a kterým vyvrcholil rok eskalujícího násilí. O obou akcích jsme informovali ve společném článku.

Prosinec: Chirurg Mironěnko, Cikáni do plynu a Anticopyright

S koncem roku jsme trochu zvolnili tempo s psaním článků, zato prosinec přinesl vznik hned dvou zajímavých projektů. Nejprve ale rozhovor s Romanem „Chirurgem“ Mironěnkem. Tento úspěšný bojovník a šampion v M-1, člen antirasistických ultras, zpěvák v hardcore kapele, vegetarián a politický aktivista hovoří nejen o tom, jaké to je vést takový život v Bělorusku, ale i jak dělat vše pro to, aby člověk dosáhl svého.

Na Vánoce jsme vdechli život projektu "Cikáni do plynu?' Argumenty proti anticiganismu". V úvodním prohlášení se dočtete, co je cílem tohoto projektu, co nás k jeho vytvoření vedlo a mnoho dalšího. Tématu anticiganismu se věnuje i rozhovor se členy AFA a iniciativy Ne Rasismu! uveřejněný na webu antifa.cz zkraje loňského roku: Společně proti anticiganismu.

Na předposlední den roku jsme si nechali představení dalšího zajímavého projektu, kterým je spuštění nového blogu Anticopyright. Přečtěte si, co na adrese anticopyright.antifa.cz najdete a jak idea samotného projektu vznikla.

Společně s blackblog.sk jsme také vyjádřili podporu stávkujícím slovenským učitelům.

 

Nové Akce!

V roce 2012 jste si mohli zakoupit dvě nová čísla tištěné Akce!, tedy časopisu který AFA vydává. První, s pořadovým číslem 15, vyšla na konci roku 2011 a byla věnována patnáctiletým narozeninám, které česká AFA oslavila v témže roce. Co vše kromě článku o Sigma hooligans, který vyšel i na antifa.cz, můžete v tomto čísle najít, jsme shrnuli i v článku na webu.

Akce! s pořadovým číslem 16 vyšla k příležitosti Akčních dnů. Některé z článků vyšly opět i na našem webu: Moderní tvář neonacismu: Kryl, Palach a black bloc, Kunst und Kampf: Umění a boj, Mlátit nácky: Interview s aktivisty Red Action  a Hranice a checkpointy musí padnout.

Sedmnácté číslo Akce! je právě prodeji. Neváhejte si tuto novinku také pořídit!