Neděle 8/2/2015

Němečtí náckové se po roce opět chystají do Čech.

AKTUALIZACE: Podle nejnovějších informací se demonstrace koná ve Wunsiedelu v Německu.

Dva zájezdové autobusy s bavorskou poznávací značkou, pochodně, projevy v německém jazyce. To vše se odehrálo vloni v únoru v Karlových Varech, kam se vydalo asi 150 německých neonacistů za účelem pochodu pod mottem "Ein Licht für Dresden" (Světlo pro Drážďany). Doprovázeni hrstkou českých neonacistů se téměř nerušeni prošli centrem tohoto lázeňského města. Pro velký úspěch celé akce připravují němečtí neonacisté další pochod na 14.února 2015. Přesné místo zatím není známo. Podle zatím dostupných informací se má demonstrace konat v česko-neměckém pohraničí.

Němečtí neonacisté s transparentem strany "Der Dritte Weg" v Karlových Varech 15.2.2014.

Organizátorem celé akce je v roce 2013 založená pravicově-populistická strana "Der Dritte Weg" (Třetí cesta). Ta je fakticky nástupnickou organizací dnes již zakázané bavorské neonacistické organizace "Freies Netz Süd".

Místo konání demonstrace "Ein Licht für Dresden", která má být pietní akcí připomínající 70. výročí vybombardování Drážďan, je zvoleno v České republice úmyslně. Němečtí neonacisté se při konání svých demonstrací potýkají s velkým odporem ze strany německé občanské společnosti.Obvyklá je i masivní přitomnost policie a tajných služeb, ktérá jim zejména v posledních letech, kdy byl odhalen případ teroristické organizace pod jménem "Národně-socialistické podsvětí", značně ztěžuje manévrovací prostor. Zdařilé blokády pochodů, předčasně ukončené či jinak narušené demonstrace jsou na západ od českých hranic spíše pravidlem než výjimkou. Není proto divu, že zkušenost z Ostravy z roku 2013 či z Karlových Varů z loňského roku byla pro německé neonacisty vcelku pozitivní. V neposlední řadě hraje významnou roli i fakt, že se má demonstrace odehrávat v českém pohraničí, v oblasti, kterou si "Die Dritte Weg" navzdory prohlášení neplatnosti Mnichovské dohody, nárokuje jako právoplatnou součást německého území.

Demonstrace "Ein Licht für Dresden" 15.2.2014 v Karlových Varech.

Fakta o Der Dritte Weg:
Strana byla založena na podzim roku 2013. Jejím předsedou je Klaus Armstroff. Strana byla založena v Porýní-Falcku, působí ale i v jiných spolkových zemích, zejména v Bavorsku.

Samotný název "Der Dritte Weg" (třetí cesta) má v prostředí německé krajní pravice dlouhou historii. Tradičně označoval ideologii "třetí cesty", alternativu vůči kapitalismu, ale zároveň i marxistické ideologii.

Programově hlásá tato strana "německý socialismus" - moderní verzi spojení socialismu a ideje "národní revoluce". Desetibodový program m.j. požaduje znárodnění bank, velkých podniků a klíčových průmyslových odvětví. Požaduje znovuzavedení trestu smrti a striktní protiasylovou politiku. Program slibuje zavedení širokých sociálních práv, avšak omezených jen na Němce. Desátý bod programu hlásá cíl "mírového znovuobnovení Něměcka v jeho právoplatných hranicích", tedy navrácení nárokovaných oblastí, jakými je například oblast bývalých Sudet.

Členská základna strany se skládá z velké části z aktivních příslušníků lokálních neonacistických buněk, které dříve sdružovala bavorská organizace Freies Netz Süd. Vznik této strany byl rovněž přímou reakcí na vlnu policejních razií v rámci FNS, ke které došlo v červenci 2013. Čelní představitelé bavorské neonacistické scény jako Matthias Fisher či Tony Gentsch vystupují již od konce roku 2013 jako její představitelé na demonstracích.