Neděle 14/1/2007

Nechte nácky mluvit...

www.antifa.czUž dlouho říkáme, že je zbytečné snažit se neonacisty nějak zesměšňovat. Stačí jim jen nechat prostor a oni to zvládnou bezpečně sami. V pravidelných intervalech se tato poučka potvrzuje. Posledním případem je „Kauza“ mluvčího NO, Bc. Petra Kalinovského, týkající se jeho vyjádření, kterých se dopustil během reportáže televize NOVA v pořadu Na vlastní oči o situaci ve Světlé na Havlíčkobrodsku.

Samotná reportáž ukázala několik zajímavých momentů ohledně fungování neonacistického hnutí a také po reportáži došlo k poplašenému shonu neonacistů na fóru hooligans.cz. Všechny tyto tři momenty se nyní pokusíme zrekapitulovat.

Národní odpor Světlá

Ze všech popsaných událostí bylo samotné jádro reportáže v zásadě nejnudnější. Dozvěděli jsme se, že ve Světlé existuje skupina neonacistů, která terorizuje místní mládež. Jádro skupiny tvoří zhruba 8-10 lidí, na které se nabaluje zhruba dalších 10-20 příležitostných násilníků. Jako jednotlivci jsou většinově neškodní, ve skupině a posilnění alkoholem napadají vytipované cíle z prostředí alternativní mládeže (v hantýrce neonacistů „feťáky“), nebo prostě kohokoli, kdo se jim znelíbí. Tedy zcela klasický model neonacistického jednání. I dál odpovídá situace ve Světlé standardnímu uspořádání neonacistického gangu. Ve skupině lze rozeznat několik agresorů (Niče, Vosyka, Poukar, Vytlačil a Lacina) a jednoho ideologa (Milan Hroch - ten dokonce mluvil za Českou republiku na neonacistickém festivalu Fest der Völker v Německu). Zatímco agresivní typy pocházejí spíše z nižšího sociálního prostředí, ideolog Milan Hroch byl představen jako student. Je typické, že Lacina ukázaný v reportáži, vzbuzoval respekt svým zjevem (vysoká postava, holá hlava, nezbytný Thor Steinar), avšak v okamžiku kdy promluvil vzal tento dojem za své a muselo vám ho být skoro líto. Konfrontován s faktem, že za svoje jednání nese odpovědnost, a že skončí za mřížemi ho zjevně deprimovalo. Současně bylo zjevné, že jde o kluka, který se přidal ke špatné partě, protože přemýšlení nechal na skupinovém ideologovi. Ten – kupodivu – za mříže nejde a ani neměl odvahu ukázat svojí tvář, nebo obhajovat svoje názory. Tak to totiž, také velmi typicky pro neonacistické prostředí, chodí – mouřenín udělal svou práci, mouřenín může jít. Nacističtí ideologové prostě mají na špinavou práci nepříliš inteligentní nazi-skinheady, zatímco sami stojí v pozadí a distancují se jak od skinheadské image, tak i od činů svých soukmenovců. Stejně tak tomu bylo i v tomto případě. Ideolog skupiny Milan Hroch sice v reportáži vystoupil, ale jen se zády ke kameře a jakékoli spojitosti s čímkoli popřel. Vše je prý pouhá náhoda a on sám je sice členem Národního odporu, ale co to ten Národní odpor je a jakou má ideologii on říkat nebude. Pouze odkázal na tiskové mluvčího NO, Petra Kalinovského. A pak to začalo...

Mluvčí, Bc. Petr Kalinovský

Petr Kalinovský není nijak neznámou postavou a jako tiskový mluvčí Národního odporu již vystupuje minimálně rok. Jeho „neotřelé“ texty také zdobí domovské stránky NO a najdete v nich tragikomickou směs fanatického antisemitismu a revolučně-romantického naivismu. Nicméně to co předvedl tentokrát, zcela překonalo veškeré jeho dosavadní výkony. A při tom vlastně neudělal nic zvláštního. Prostě jen natvrdo a bez obalu řekl to, co si myslí on sám, i jeho soukmenovci. Že základem ideologie Národního odporu je nenávist k demokracii. Cílem NO že je demokracii zničit revoluční cestou a nastolit totalitní režim pod vedením „vůdce“, který v pravý čas přijde. Že Světlá je pokusnou laboratoří, kde si Národní odpor zkouší, jak to bude vypadat v nové společnosti. Tady nezbývá mnoho prostoru pro komentáře. A také by byly zbytečné. Kdo má zájem, může se na reportáž podívat sám na webu TV NOVA, ale nedozví se v ní v podstatě nic, co by o ideologii Národního odporu již nevěděl. To, proč se o této kauze mluví, je způsobeno pouze tím, že někdo z neonacistů poprvé sebral skutečně odvahu, aby o své víře a představách o uspořádání společnosti hovořil skutečně otevřeně.

Poprask mezi neonacisty

To pochopitelně nemohlo zůstat bez odezvy. Skutečná odvaha totiž není to, co neonacisté obdivují. Navíc sami velmi dobře vědí, že snažit se působit na veřejnost tím, čemu skutečně věří, je předem odsouzené k neúspěchu. Přece jen je málo lidí, kteří si přejí totalitní společnost založenou na vůdcovském principu, kde bandy holohlavých primitivů terorizují každého, kdo se jim nezamlouvá. Čeští neonacisté již sice rezignovali na pokusy prezentovat se jako nová politická síla, avšak otevřené přiznání barvy, tak jak zaznělo z úst Petra Kalinovského, na ně byla příliš silná káva. Ono je přece jen něco jiného vyřvávat podobné věci v anonymním příšeří koncertních sálů a slyšet je jasně formulované v nejsledovanější televizní stanici. Takže logicky následoval nejprve šok a zděšení, že si Kalinovský dovolil hovořit popravdě o politickém programu Národního odporu. A pak – stejně logicky – následovalo distancování se od jeho výroků. Jak již bylo řečeno – odvaha skutečně není to, co by neonacisté obdivovali. Dokonce ani odvaha přiznat se k tomu, čemu skutečně věřím.

Podívejme se teď ve zkratce, k čemu všemu neonacisté na diskusním fóru hooligans.cz došli.
Počátky byly skromné. Mladý neonacista s nickem „Mirek Dušín“ se k reportáži vyjádřil jako první a protože se nemohl opřít o žádné výroky dalších neonacistů, omezil se pouze na opatrné konstatování, že Pan mluvčí to v některých výrazech vážně přehání....(Mirek Dušín, 3. leden 2007 22:04). Nicméně téměř ihned reagoval nestor českých neoancistů, Sedlis-Diehard, který nemůže Kalinovskému odpustit, že ho nahradil v roli intelektuálního vůdce Národního odporu. Proto byl také ve svém odsudku mnohem příkřejší. Tak ten dnešní výkon pana Kalinovského předčil i moje nejhorší noční můry. Nedokážu si představit, že by teď ještě někdo aspoň trochu normální chtěl spojovat své jméno s NO. To vypadalo jak přednes placeného agenta BIS, ten by lepší práci neodvedl. Pouze další záminka pro represe a argumenty pro fízly... Kálo, nezlob se na mě, ale za tohle bys zasloužil zhoupnout jako Saddám (Sedlis-Diehard 3. leden 2007 22:20). Teď už se Mirek Dušín osmělil a přisadil si No nevím, jestli bude pan mluvčí, dlouho mluvčím..... Jinak s názory pana mluvčího, se nemohu ztotožnit ani v jednom slově..... (Mirek Dušín 3. leden 2007 22:23). No a nakonec se přidal i Filip Vávra pod přezdívkou beatbeat, který se stále pokládá za duchovního otce Národního odporu, i když jeho styky s policí z něj činí postavu na české neonacistické scéně velmi spornou. Boha jeho...Být tam jen ti kluci, tak ta reportáž neni tak zlá. Vyznívalo to spíš neškodně, z komára velbloud. Ale jak se mluvčí objevil na scéně, věděl sem, že je zle. Já vim, že média dokážou překroutit a někdy jim člověk i pomůže, ale tohle?Z NO udělal organizaci, tedy nějakou právní entitu, který ihned přiřadil protiústavní tendence, takže vnitro může jednat. DISTANC! (beatbeat 3. leden 2007 22:34).

Po jasném odsouzení následovala debata, čím mohlo být toto Kalinovského pomýlení způsobeno. Opatrnější příspěvky se odvolávaly na idiocii jmenovaného, Pana K. snad radši nekomentovat Pokud to byl opět pokus o upoutání mediální pozornosti, tak zajisté ten nejidiotštější, jaký kdy svět viděl... (Jirka_ACS 3. leden 2007 22:41), ty ostřejší sahaly rovnou k lety osvědčenému receptu Asi mu dali dobře zaplaceno židi. Proč si asi dal schůzku u synagogy? Protože zrovna byl pro peníze Židovina opět zvítězila, protože to není o názorech, ale charakteru, tudíž všechen boj marný, peníze málokdo porazí (AL 3. leden 2007 23:20). Starší a zasloužilí neonacisté však měli celkem jasno - Holt alkohol s Kálou za ty roky udělal své (Grassel 3. leden 2007 22:27), případně Panem K. pohrdám a to od té doby, kdy se na jedné akci (přibližně 2 roky) zlil jako prase a vyváděl takové věci, že to nelze zde ani napsat. Nevěřil jsem svým očím! Říkal jsem to už známým z NO, dokud budou psát články a proslovy lidi jako K. nebo nějaký germanofil, budou se k vám obracet lidé zády. U mne to je také jeden z mnoha důvodu, že nechci nijak a ničím podporovat NO. (Moonhunter3. leden 2007 22:33) a konečně Tak slova pana K. opravdu překonala všechna očekávání a rozhodně bych za tím nehledal jenom alkohol. Kdo zná pana K. trochu déle a lépe tak ví, že... (Shooter 4. leden 2007 00:25).

Ale nebyli bychom na fóru neonacistů , aby nedošlo i na židovské spiknutí. no působilo to na mě ze začátku té reportáže, že servírka má nějakýho strýčka na Nově, co slíbil k Vánocům, že o tom že dostali facky udělá reportáž. Ale když tam vytáhli fotky, když mu kluk ze Světlé řekne jméno Kalinovský a Klíma už ví hned kdo to je a dokáže si na Kalinovskýho sehnat číslo, tak to spíš vypadá, že za tou reportáží stály nějaký kruhy, který disponují takovýma fotkama a mají jistě i telefonní čísla některých lidí.. Jelikož byla AFA ve všech zemích prolezlá mládežníky židovského národa jak sami uváděli i ve své afa brožuře, a když si vezmu, že spisovatel Ivan Klíma měl vlastní jméno Izák Kauders, tak možná je jméno Ivan Klíma populární pseudonym občana s židovskými kořeny. A tak zřejmě má antifa s Klímou k sobě blíž než by se mohlo jevit. Sice poněkud krkolomná konstrukce, ne však nemožná.. (WW-JKG 4. January 2007 14:13). Že Bc. Kalinovský se jako mluvčí NO podepisuje již delší dobu a uvádí i své telefonní číslo brněnskému detektivovi (WW-JKG se angažoval v odhalení Filipa Vávry co by policejního udavače) zřejmě uniklo.

V debatě toho samozřejmě zaznělo mnohem více (například vynikající replika Sedlise-dieharda o tom, jak se vlastně Kalinovský stal mluvčím NO), ale je zbytečné to zde všechno vypisovat. Zkrácený přehled můžete najít zde. Hezké zakončení nám ale nakonec poskytl osobně čerstvě popuštěný Tomáš Kebza, alias Stabber1. Ale hlavně bych to tady přestal rozebírat - nebo si o této debatě zas chcete přečíst na antifa stránkách? (Stabber1 4. leden 2007 14:57).

Kauza Kalinovský - osoby a obsazení:

Paradox - brněnský neonacista a chuligán, člen JKG a Anti-Antifa, používá přezdívku "Zvíře"

Stabber1 - Tomáš Kebza, bývalý místopředseda Republikánské mládeže, dlouholetý člen Národního odporu, neonacista, čerstvě propuštěný z vězení (jde o jeho sedmý trest)

Mirek Dušín - mladý aktivista Národního odporu, autor článků na www.odpor.org

Sedlis-Diehard - aktivní neonacista, bývalý spolupracovník stránek NSEC88, které opustil po hacknutí mailboxu jejího vůdce Bruta-Maxima AFA a zveřejnění kompromitujících materiálů, poté aktivní v NO, který opustil pro vnitřní neshody, významný aktér kauzy "Filip Vávra konfidentem Policie" kde se veřejně snažil o konfrontaci všech zůčastněných, což se mu nepodařilo, ale díky jeho aktivitě došlo ke zveřejnění řady interních informací z neonacistické scény

Temne_Svedomi - Tomáš Hrach, neonacista z Mostu, webmaster stránek Radicalboys-Brux

Beatbeat - Filip Vávra, dlouholetý neonacistický aktivista, zakladatel pražského NO ze kterého odešel pro neshody s jeho členy, po té sparťanský chuligán, ještě později se angažoval v Brně mezi omladinou okolo JKG, odtud musel utéct když se ukázalo, že je policejním konfidentem. Momentálně v Praze.

WW-JKG - brněnský neonacista, ideolog a mluvčí JKG, hlavní aktér odhalení Filipa Vávry co by policejního konfidenta

We_Hate_U - Patrik Veruněk - mostecký fotbalový chuligán a neonacista, člen Radical Boys

Jirka_ACS - Sparťanský chuligán, dlouhodoletý aktivní neonacista, účastník demonstrace ve Wunsiedelu 2004

Kála - Kalinovský