Čtvrtek 17/5/2007

Národní myšlenka byla dole!

www.antifa.czByl večer jako každý jiný a já se na jednom diskusním fóru dočetl o „hacknutí“ stránek některých lokálních skupin ČSAF, protestů proti G8 (www.antig8.wbs.cz), anarchy wiki ČSAF (wiki.csaf.cz) a internetového obchodu Alternative shop (www.alternativshop.cz).

Byl jsem trošku naštvaný, co to má znamenat a zajímalo mě, kdo za tím stojí. K útokům se přihlásila jakási Gajdova legie, které to považuje za svoji odvetu. Čím že je skupina černokošiláčů dotčena? Důvod má být reakce na „ohavný čin“, povalení náhrobku fašistického prvorepublikového vůdce Radoly Gajdy.

Téměř všechny "hacknuté" stránky byly umístěny na freehostingových webech s prakticky nulovým zabezpečením. Jejich obsah byl pozměněn a místo uvítacích stránek se objevilo špatnou češtinou psané prohlášení. Připadá mi ubohé označovat něco takového za „hack“, když jim někdo nejspíše řekl loginy a hesla. Přestože se jednalo o nezabezpečené stránky převážně lokálních skupin ČSAF, o skutečný hack vůbec nešlo. Například v případě anarchy WIKI ČSAF (a-verze známé online encyklopedie) šlo o použití přístupových údajů jednoho registrovaného anarchisty s administrátorskými právy. Pojďme se tedy podívat na weby Gajdovců trochu blíže, spravují totiž, alespoň „na oko“, hned tři.

Jde o web www.gajdovalegie.tk, pak www.gajdovalegie.007ihost.com a nakonec www.gajdaje.borec.cz. Můžeme vidět, že kluci přemýšlí a ví, že když jim někdo shodí jeden web, můžou dál machrovat zálohami na jiných serverech. Podobnou strategii použila také militantní neonacistická organizace White Justice / Combat18 při zálohování své nepovedené verze monitoringu „Red Watch“.

Po chvilce pátrání nacházím skupinu webů, které jsou jasně fašisticky zaměřeny a propojeny:

http://cz.altermedia.info

http://www.v-klub.cz

http://www.natia.cz

http://vkdc.unas.cz

http://www.tradicnirodina.cz

http://www.narmyslenka.cz

http://www.vlasteneckafronta.cz

http://www.narodni-cest.cz

http://www.pravdaoislamu.cz

Po přečtení několika soukromých fór na jednom nejmenovaném webu mně bylo jasné, že za tzv. Gajdovou legií stojí i lidé z těchto webů. Weby se různě kopírujou a ve skutečnosti za nimi stojí možná 2-3 lidé.

Zaměřil jsem se na aktivní skupinu kolem časopisu Národní myšlenka. Zjistil jsem, že web Národní myšlenky používá svobodný PHPRS systém, který je vcelku dobrý, ale je třeba ho mít správně nastavený. Přes „pre login“ jsem zjistil, že admin nejspíš používá stejná jména a hesla. Po chvíli brouzdání po stránkách jsem se dostal k zajímavým informacím. Nejvíce aktivní zde byl nějaký fašista jménem „Špaček“. Pak už nebylo těžké dostat se přes admina na server a vymazat co jen šlo, všechny články atd. Dá se říci, že asi 12 hodin byl na webu nápis FUCK OFF NAZI. Potom byl server úplně nedostupný. Od 11. května je opět funkční, i když jen z části.

Zajímavé je zamyšlení nad tím, zda má význam hackovat nazi stránky. Můžeme tím teoreticky vyvolat vlnu hacku na naše weby a zase naopak. Pak naše aktivity budou směřovat jenom do bezpečnosti našich webů. Dále je zde také otázka etická. Chceme opravdu takovýmto způsobem „cenzurovat“ jejich myšlenky? Nebylo by lepší jim nechat volný prostor a jejich projevy monitorovat a nechat je, ať se ztrapní sami?

Odpověď nelze jednoznačně určit a bylo by dobré o ní vyvolat diskusi. Otázka je, zda jsou neonacisté schopni něčeho takového jako hacknout zabezpečený server. Pokud budou aktivisté v anarchistickém a antifašistickém hnutí dodržovat alespoň základní bezpečnostní pravidla a nedělat zbytečné chyby, obávat se dle mého názoru zatím nemusíme.

Na závěr je slušností dodat, že v poslední době se podařilo sundat také web Národního odporu Slezsko, který se nacházel na adrese www.no-s.tk. Po smazání obsahu zde můžete najít jen odkaz na centrální web www.odpor.net. Za připomenutí stojí také shození diskusního fóra Národního sjednocení na adrese www.fnsj.wz.cz.