Středa 28/4/2010

Nacisté v ulicích Los Angeles narazili

Na 18. dubna si naplánovali v Los Angeles svojí demonstraci náckové z Nacionálně socialistického hnutí (Nacional Socialist movement). Naneštěstí pro ně se ale dalo dohromady několik stovek lidí, kteří přišli vyjádřit svůj nesouhlas.

Protidemonstraci přišlo podpořit široké spektrum lidí: afro-američané, latino-američané, židé, aktivisté za práva přistěhovalců i anarchisté. Část demonstrantů již před akcí deklarovala svůj nenásilný postoj, ale ten nesdíleli úplně všichni, jak se mohli američtí neonacisté přesvědčit na vlastní kůži.

První iluze o nadvládě bílých ztratil muž s megafonem potetovaný nacistickými symboly. Policie ho nakonec zachránila a eskortovala do bezpečí. O něco později byl protestujícím davem pronásledován a dopaden další neonacista, který opět skončil na zemi a bit. Na to, že policie aktivně chránila americké neonacisty, upozorňovali protestující i pomocí komentování paradoxů, že se neonacisté nechají chránit od policistů původu rozhodně ne árijského: "Zbabělci, necháte se chránit od černých a latinos."

Nacionální socialisté dál pokračovali pod ochranou policie ve svém pochodu doprovázeni nezbytnými hákovými kříži a skandováním "Sieg Heil". Je jen škoda, že podobná legislativní volnost nepanuje v Evropě, alespoň by i pro širokou veřejnost nebylo pochyb o tom, co neonacisté jsou a k čemu se hlásí. Ke konci průvodu bylo 40 demonstrujících neonacistů zasypáno kameny a lahvemi a to včetně naleštěného sportovního vozu jednoho z jejich šéfů. V L.A. na růžích neonacisté rozhodně ustláno nemají. Během protestů bylo 5 antifašistů a antifašistek zadrženo a několi z nich i obviněno.

1

2

3

4

5

6