Čtvrtek 7/5/2009

Mysli, mluv, jednej!

MAY DAY festival proti rasismu chtěl spojit zábavu s politickým poselstvím. Z hlavního pódia proto zazněly projevy, které přetiskujeme v plném znění. Ke stažení nabízíme také nové vydání zpravodaje ANTIFA NEWS, které můžete tisknout, kopírovat a šiřit ve svém okolí, mezi kamarády, známé, kolegy, spolužáky, sousedy... Pokud máte zájem rádi vám několik výtisků pošleme.

 

Projev Antifašistické akce (AFA)
Dobrý den, jménem organizátorů bych vás rád pozdravil ještě jednou. Jsme rádi, že jste přišli na MayDay festival pořádaný Antifašistickou akcí.

V poslední době se množí zprávy o ekonomické krizi následované zprávami o nárůstu agresivity neonacistů. Co jsme udělali jako společnost, abychom na oba tyto fenomény zareagovali? Vůbec nic. Mlčíme. Mlčíme ke společenským změnám, stejně jako mlčíme ke konkrétnímu násilí. Pokud se někomu děje bezpráví, odvracíme tvář a zavíráme oči, jako bychom věřili, že když bezpráví neuvidíme, tak zmizí a nedotkne se nás. Uzavíráme se ve svých světech, bavíme se a děláme, že sbíhající se mračna za okny nevidíme. Až ale zahřmí, bude už pravděpodobně pozdě. Pozdě si přiznat, že strkáním hlavy do písku problémy nevyřešíme. Dokud ale nehřmí, nikdo si není ochoten možnost deště připustit a strkání hlavy do písku se jeví jako pohodlnější. Přestože si to uvědomujeme již dlouho, stále se nic nezměnilo.

Pohodlnost se stala hlavním krédem moderního života. Je pohodlné nemyslet a nechat média předžvýkávat myšlenky, které opakujeme. Je pohodlné o nic se nestarat a mlčet ke křivdám. Je pohodlné nemuset nic dělat a tvářit se, že vše za nás dělá stát. A když neudělá? Tak můžeme ještě pořád nadávat v hospodě.

Lidé, kteří organizují dnešní festival, tento přístup k vlastním životům odmítají. Snažíme se hledat příčiny ekonomické i sociální krize, stejně jako hledáme příčiny aktivizace neonacistů a neofašistů. Analyzujeme je a hledáme možná řešení a nabízíme vlastní alternativy. Jednou z nich je i tento festival. Festival, kde máte možnost slyšet názory, které běžně v médiích nezaznívají. Festival, který popírá logiku „Vše se děje jen pro penězi měřitelný zisk.“ Nemáme sponzory, nemáme ani žádné příjmy z reklamy. Všichni účinkující vystupují zadarmo a práce organizátorů je postavena na dobrovolnickém základu. Naší vlastní prací dokazujeme, že jiný svět je možný. To, že jste přišli, dokazuje, že to děláme dobře. Naším cílem ale není jen zábava. Naším cílem je i předat svá poselství:

NEBOJTE SE MYSLET
Ano, myšlení bolí, ale bez něj nemůžete pochopit, co se kolem vás děje. Berte média jako jeden z informačních zdrojů, ale nespoléhejte se na ně. Shánějte si vlastní informace, ptejte se a přemýšlejte. Svět kolem vás není nepochopitelný, jen je třeba mu porozumět. Bez přemýšlení a vzdělávání to ale nepůjde.

NEBOJTE SE MLUVIT
Až příliš často mlčíme k projevům verbálního násilí. Vtipy o židech nebo o cikánech jsou někdy vtipné, ale jindy jde o skrytou formu rasismu. Ale nejde jen o vtipy, jde o vyjadřovanou podporu pogromům, výsměch homosexuálům, předsudky proti imigrantům. Nebojte se ozvat. Nemějte strach říct jasně a nahlas, co si myslíte a za čím stojíte. Možná že právě vaše slova pomůžou někomu kolem vás uvědomit si svou chybu a odvedou ho od vulgárního rasismu. Nejde o politickou korektnost, jde o to, abychom ve společnosti nepomáhali šíření atmosféry netolerance a nenávisti.

NEBOJTE SE JEDNAT
Pokud pod vašimi okny prochází demonstrace neonacistů, je čas vyjít ven a postavit se jim na odpor. Pokud parta rasistických tupců hajluje u vás v hospodě a zabírá vaše kluby, postavte se jim na odpor. Pokud váš šéf v práci mluví o „restrukturalizaci“ a nutí vás k větší „flexibilitě“, je čas postavit se mu na odpor. Pokud vás utiskuje policejní šikana a sledují vás na každém kroku kamery, postavte se na odpor. Buďte aktivní. Nebojte se konfrontace a buďte na ni připraveni. Nezapomínejte, že za váš život a za vaše práva nebude nikdy nikdo bojovat tak dobře, jako vy sami. Nečekejte, až někdo udělá něco za vás. Budujte sami antifašistický odpor.

Projev Československé anarchistické federace (ČSAF)
"Přijde doba, kdy naše mlčení v hrobě bude mocnější než naše řeči!" – tak zněla poslední slova Augusta Spiese, který byl popraven v roce 1887 ve Spojených státech spolu s dalšími anarchisty. Tito lidé byli posláni na smrt ne proto, že by se něčeho skutečně dopustili, ale že bojovali za osmihodinovou pracovní dobu a šířili myšlenky svobodné a samosprávné společnosti. Právě v souvislosti s jejich bojem byl vyhlášen 1. květen za mezinárodní den všech pracujících a neprivilegovaných. Dodnes si tzv. Chicagské anarchisty na 1. máje připomínáme a pokračujeme v jejich boji. Dělí nás více jak sto let, ale jejich touhy jsou i našimi touhami. 1. máj je náš svátek a nic na tom nezmění ani bolševičtí pohrobci, ani nacističtí křiklouni. Za Československou anarchistickou federaci vám přeji dobrou zábavu. A nenechte se ovládat!

Antifa News ke stažení, čtení a rozdávání ve vašem městě. Pokud má někdo zájem o zaslání, napište na distro(zavináč)antifa.cz, kolik kusů chcete a vaši adresu.