Čtvrtek 20/1/2011

Může být Rom neonacista?

V souvislosti s třetím výročím smrti Honzy Kučery se opět ozývají neonacisté, kteří se distancují od jeho vraha. Jiří Fous byl podle nich romského původu, a proto nemůže být za žádných okolností považován za neonacistu. AFA údajně o celém případu lže a vědomě zamlčuje pravdu. Je tomu skutečně tak?

V noci  z 18. na 19. ledna 2008 v Příbrami zranil Jiří Fous vojenským nožem antifašistického skinheada Jana Kučeru, který za dva dny bodným zraněním podlehl.
Případ vyvolal značnou mediální pozornost a zařadil se mezi život ohrožující útoky neonacistů, ke kterým došlo v kulminační fázi neonacistické scény v letech 2007 a 2008 (upálení Jana Tótha v Hodoníně, těžké zranění dýkou do krku ve Strakonicích, proražené lebky v Havířově a v Praze, těžká vnitřní zranění v Benešově).

Proč tvrdíme, že jde o vraždu spáchanou neonacistou? Představitelé významných neonacistických struktur (Národní odpor) se sami od vraha distancovali s odůvodněním, že je romského původu. A kdo je romského původu, nemůže být přece neonacista. Národní odpor v článku Zneužití smrti mladíka k politické propagandě uveřejnil dokonce tuto fotografii Jiřího Fouse s velice tmavou pletí:

Mají tedy neonacisté pravdu a AFA lže? Pojďme si nejprve shrnout dostupná fakta o příbramské vraždě:

  • konfliktu předcházelo společné popíjení pozdějšího vraha Fouse se skupinou holohlavé bílé mládeže doprovázené hajlováním
  • Jan Fous měl v době útoku na ruce vyřezáno znamení jednotek SS
  • v době útoku měl na sobě pásek se sponou, kterou si ozdobil svastikou
  • oblečen byl v do německé vojenské uniformy, prý z obdivu k německé armádě
  • konflikt vznikl kvůli politickým důvodům jako pokračování pronásledování antifašistických skinheads přesilou neonacistů a byl vyvrcholením dlouhodobých sporů mezi mladou generací příbramských neonacistů s antifašisty.

Spekulace, že je neonacistický vrah Fous romského původu, se poprvé objevila právě na stránkách antifa.cz, a to již 21. ledna 2008 v článku Jan Kučera - Další oběť neonacistů. Čili jakékoli tvrzení neonacistů o tom, že se antifašisté snaží obelhávat veřejnost a tajit "fakta", stojí už kvůli tomuto faktu na značně vratkých základech.

Při pohledu na fotografie od soudu, kde se Fous ke svému činu neopomněl přihlásit a podtrhnout to kanadami s bílými tkaničkami, rozhodně vypadá vrah poněkud jinak, než na fotografii zveřejněné Národním odporem. Proč tuto fotografii Národní odpor také nezveřejnil? Není to proto, že na ní Fous vypadá přesně jako typický agro-nazi-skinhead?

Ať už vrah Fous skutečně měl nebo neměl romské předky (zaslechli jsme i verze, že je jen trošku snědší, stejně tak verzi, že jeden z jeho biologických rodičů pochází z kavkazské kolébky árijské rasy), na faktu, že sám svůj čin považoval za motivovaný nenávistí k antifašismu, zdobil si tělo a oděv hákovými kříži a před činem samotným popíjel s mladými hajlujícími neonacisty, se kterými později antifašisty pronásledoval, to naprosto nic nemění. To, jestli je člověk dobrý, špatný a nebo jaké zastává postoje, barva kůže ani etnická příslušnost zákonitě nepodmiňuje. U soudu se objevilo i tvrzení, že krátce před svým činem kontaktoval další neonacisty na serveru WhiteJustice s dotazem, zda je problém, když má trošku snědší pleť (ale v žádném případě není Rom) a rád by se zúčastnil neonacistické demonstrace plánované na 19. ledna 2008 v Plzni.

Více jsme se tomuto tématu věnovali v článku Nezapomeneme! Z článku vybíráme:
Parta mladíků, kteří vystupují jako příznivci neonacismu, tam hajlovala. Chování této skupinky, jejíž součástí byl i Fous, se nelíbilo dalším mladým lidem. Došlo nejen ke slovní přestřelce, ale před restaurací dokonce Martin L. – jeden z nácků – mával plynovou pistolí. A o chvilku později Fous vytáhl repliku útočného nože americké armády s osmnácticentimetrovou čepelí.
"Německá armáda byla elitním vojskem své doby. Měla velice dobrou bojovou techniku, skvělý výcvik, morálku na dobré úrovni," vypráví se svítícíma očima. Dospěl tak daleko, že si na levé předloktí vyškrábal žiletkou symbol SS.
Hákovým křížem si zase vyzdobil sponu opasku, který měl na sobě právě ve chvíli, kdy vraždil. I v tomto případě ale odmítá, že by šlo o propagaci nacismu. "Měla tam být orlice s hákovým křížem, ale ta orlice by se strašně blbě škrabala, tak jsem hřebíkem vyryl pouze hákový kříž," tvrdil Fous u soudu se zcela vážnou tváří.
Fous ovšem připouští, že osudného večera společně s kamarády hajloval: "Jednou nebo dvakrát jsem taky zvedl pravici. Vedla mě k tomu atmosféra, která tam byla – více v tu chvíli člověk nepřemýšlí."
Setkání s neonacisticky smýšlejícími kamarády, které vyvrcholilo vraždou, bylo přitom vlastně plánovací schůzkou. Kumpáni se domlouvali, jak nazítří pojedou na neonacistický sraz. "Pro mě to měl být první takový pochod; chtěl jsem si vyzkoušet, jaké to je. Nikdy jsem na podobné akci nebyl."

To vše pochopitelně neonacisté zamlčují, protože se to nehodí do jejich pohádky o tom, kterak "cikánský militarista zabil antifašistu", přestože jde o informace zveřejněné před několika lety.

Skutečným důvodem odstupu neonacistických špiček je to, že Fous nepatřil do užšího kruhu neonacistické scény. Neúčastnil se koncertů a demonstrací, neměl neonacistické známosti mimo okruh mladých neonacistů z města, kde bydlel, a nebyl tedy důvod ho nehodit přes palubu, stejně jako ho nezařadit na seznam podporovaných "POWs", kam by asi - na rozdíl třeba od takového Marka Henzla z Autonomních nacionalistů Plzeňsko, odsouzeného za loupežné přepadení a krádež telefonu - patřil.

Zajímavý je ale neonacistický argument, že kdo je cikán (žid, homosexuál) nemůže být v žádném případě neonacista. Nacismus, resp. neonacismus, jakožto ideologie stojící na myšlence čisté rasy něco podobného prostě neumožňuje. Je tomu skutečně tak? Nebo skladba neonacistických part toto jejich tvrzení v plné míře vyvrací?

Jak se vlastně pozná Rom?

Nutno říci, že to není tak snadné, jak by si většina lidí mohla myslet. Romové nejsou homogenní skupina, existují mezi nimi značné kulturní i fyziognomické rozdíly a většina Romů se k romství jako národnosti nehlásí. Pokud tedy pomineme to, že se k romskému původu jedinec sám přihlásí, zbývají už jen ukazatele nepřímé a často nejednoznačné. Klanově žijící rodinu Biháriových z osady na Východním Slovensku za Romy bude považovat skoro každý automaticky, ale realita obvykle takto jednoznačná nebývá. To je vidět i při pohledu na některé postavy české neonacistické scény.

Roman Koňa

Na fotografii vpravo. Pochází z Českokrumlovska, které může sloužit za příklad bezproblémového soužití Romů a neromů. Fotografie pochází z českobudějovického koncertu kanadské neonacistické kapely Vinland Warriors.

David Kalo

Původně neonacistický chuligán Sparty z Ústecka a v minulosti pod nickem Alf jeden z největších drsňáků diskusního serveru hooligans.cz. Potom, co mu údajně v ČR začala hořet půda pod nohama kvůli lidem, které spolu s dalšími podvedl, se přesunul na Britské ostrovy, kde spolu s česko-slovensko-polskou neonacistickou komunitou, xenofobním slovníkem řečeno, okrádá místní o práci. Kalo mimochodem znamená romsky "černý" a je to časté příjmení Romů pocházejících ze spišských osad.

Mário Moťovský

Přezdívaný Majo, na internetu nejčastěji jako Majo88. Velký kamarád Romana Koni.

Mária Košutková

Alias Majenka88. Manželka zpěváka agroskinheadské legendy Agrese95 z Hodonína Josefa Košutka. Na fotografii vpravo nahoře vedle Matěje Bulíka z bratislavských neonacistických kapel Juden Mord a Ancestors.

Pavel Jirásek

Přezdívaný Adolf. Jeden ze zakládajících členů skupiny, ze které se později vyvinuli Autonomní nacionalisté Kladno. 31. července 2006 spáchal během společného stanování na kraji Berounky sebevraždu střelou z plynové pistole, která mu roztrhala lebku a ústní dutinu, po převozu do nemocnice zemřel. Důvody, které vedly k jeho rozhodnutí, dodnes nejsou zcela jasné. Faktem však zůstává to, že Jirásek měl v brzké době nastoupit k výkonu trestu odnětí svobody do vinařické věznice z důvodu fyzického napadení mladé ženy. Jirásek se také v krátkém čase před sebevraždou dozvěděl od své adoptivní matky, že jeho biologická matka je Romka. Sama to zmínila v pořadu Na vlastní oči během reportáže od Josefa Klímy o neonacistické scéně ve Světlé nad Sázavou. I přes tento fakt bylo ale krátce po jeho smrti zveřejněno parte na serveru odpor.org.

Petra Baloghová

Dívka, pohybující se v ostravské neonacistické komunitě, přestože její dědeček byl maďarský Rom. Kontakt s neonacisty pro ni nakonec znamenal ztrátu života, když jí její bývalý neonacistický milenec Marián Mana zabil kvůli penězům.
Více jsme se celému případu věnovali v článku Krev, čest a vražda.

Na etnické příslušnosti neonacistům opravdu záleží jen někdy. Je to tak a bylo to tak i v minulosti, ať už budeme vzpomínat na Eduarda Blocha, Hitlerovic rodinného lékaře, Hitlerem nazývaným Edeljude (Vznešený Žid), kterému po anšlusu Rakouska na Hitlerův osobní příkaz poskytlo ochranku Gestapo a později mu bylo na jeho žádost umožněno emigrovat za nadstandardních podmínek, nebo spojenectví s Japonskem případně albánské, arabsko-černošské nebo indické dobrovolnické jednotky SS.

Tématu "rasově méněcenných" v českém neonacistickém hnutí jsme se v minulosti zabývali i v článcích Tomáš Kebza: život je krásný a Další rasově nečistý nácek...