Středa 14/11/2007

Mladý antifašista zabit v Madridu

www.antifa.cz

Jak jsme vás již informovali, 11.11. byl zabit v Madridu šestnáctiletý antifašista. Podrobnosti o celém případu přinášíme v následujícím článku.

Ne všechny zprávy z našeho hnutí jsou dobré. V neděli 11.11. se konala v Madridu demonstrace fašistické organizace Democracia Nacional proti přistěhovalcům pod heslem „Pryč s protišpanělským rasismem“. Místo demonstrace bylo úmyslně vybráno v převážně dělnické čtvrti Usera na jihu Madridu. Neonacistům se přišli postavit převážně místní antifašisté v počtu asi 300 militantů. K jedné potyčce došlo i ve stanici metra Legazpi kolem 12:20 hod. Zde ve vagónu metra neonacista bodl loveckým nožem s 25cm čepelí dva antifašisty. Šestnáctiletý Carlos Javier Palomino byl bodnut přímo do srdce a zemřel za tři hodiny v nemocnici. Druhý antifašista měl probodnuté plíce a ztratil mnoho krve. V současnosti je jeho stav stabilizovaný, ale stále kritický. Pachatel byl identifikován jako Josué Estébanez de la Hija, 24letý profesionální voják. Ten je nyní ve vazbě, ale po činu byl zbit dalšími antifašisty a na poslední chvíli mu zachránila život policie.

Ihned po činu vypukly rozsáhlé nepokoje v celé čtvrti. Policie rozpustila shromáždění Democracia Nacional a eskortovala neonacisty metrem pryč. Celá oblast byla uzavřena, do protestů proti fašistům se zapojilo i mnoho místních obyvatel, kteří vyjadřovali antifašistům jednoznačnou podporu a v několika případech i sami útočili na neonacisty. Policie čtvrť odřízla a zasáhla velmi tvrdě proti zvětšujícímu se počtu protestujících antifašistů pomocí slzného plynu a gumových projektilů. Hned ze začátku nepokojů byl jeden antifašista zasažen gumovým projektilem do hlavy a až po několika hodinách byl v bezvědomí převezen do nemocnice. Policisté totiž nejprve odmítali jeho převoz a fotili jej na mobilní telefony.


Stoupenci Democracia Nacional

Ještě v neděli večer antifašisté zorganizovali protesty v 16ti městech po celém Španělsku, největší v Madridu a Barceloně. Tato shromáždění nebyla jenom připomenutím smrti Carlose, ale také protestem proti sílícímu rasismu části španělské veřejnosti, množícím se útokům na emigranty a mediálním lžím, namířeným proti antifašistům. Během nočních nepokojů proběhly další srážky s policií v centrech měst, hořely barikády a alternativní mládež zaútočila na několik bank a policejních stanic. Protesty a kampaně pokračují pod heslem: „Nejlepší vzpomínkou na Carlose je pokračování boje!“.

Ve Španělsku působí množství fašistických organizací, mezi nimi čtyři různé organizace Falangy, vycházející ideologicky z tradičního fašismu a korporativismu, Alianza Nacional a Democracia Nacional. Kromě těchto skupin, v jádru svých členů neonacistických, hraje ve španělské společnosti významnou roli krajně reakční část politického spektra. Nyní opoziční PP – Partido Popular nikdy neprominulo vládnoucím socialistům volební porážku a bojkotuje jakékoliv snahy o společenský konsensus a vyrovnání se s frankistickou minulostí. PP samotná je pohrobkem frankistů, její čestný předseda José-María Aznar je i čestným předsedou nadace Francisca Franca a jeden z patriarchů strany je bývalý ministr Francovy vlády Manuel Fraga.

Ultrakatolické rádio COPE šíří antiliberální propagandu, představitelé PP obviňují „rudé“ (kdokoliv, kdo stojí proti nim) ze snah o rozbití Španělska a místní politici rádi hrají na protipřistěhovaleckou notu. Není divu, že v této atmosféře zdvihají fašistické bojůvky hlavu. Za poslední rok došlo ve Španělsku k řadě rasově motivovaných útoků, média výjimečně udělala obrovský povyk okolo měsíc starého napadení jihoamerické imigrantky v barcelonském metru, kterých se stávají týdně desítky, ale například napadení uprchlíka z Konga Miwa Buene Monake, jenž je po útoku neonacistů z 10. února ochrnutý od krku dolů, bylo až do včerejška nepotrestáno. Zřejmě i pod vlivem nejnovějších událostí dal včera soudce návrh na vzetí jednoho z útočníků proti Monakemu do vazby.


Shromáždění antifašistů

Smrt antifašisty Carlose byla policií označena za následek „války znepřátelených gangů – subkultury „skinheads a redskins“. Podobné nesmysly o „příznivcích hnutí skinheads“či „levicových extrémistech“ známe i od nás, ve Španělsku navíc média antifašistické i antiautoritářské hnutí vesměs ignorují. Například o demonstracích deseti tisíc anarchistů na 1. Máje není ve zprávách ani zmínka. V tomto případě se ovšem jednalo o natolik zjevnou policejní dezinformaci, že i systémový tisk musel zmínit politickou motivaci vraždy a označit účastníky události za neonacisty a antifašisty. Konzervativní deník El Mundo dnes spekuloval o napojení antifašistické skupiny, ve které Carlos působil, na baskické separatisty. Nepřímo tak naznačil, že se jedná o stejnou bandu teroristů! Ostatní deníky oznamovaly ve svých titulcích: „Smrt mladíka nebyla rasově motivována!“. Potom je tedy dle mainstreamových médií všechno v pořádku, hlavně, že nejde o rasismus, jen o čin rasisty a neonacisty.

Na tuto sobotu se připravuje velké antifašistické shromáždění v Madridu na hlavní náměstí Sol. Vzhledem k tomu, že je tento víkend blízko „posvátnému“ 20. listopadu – dnu, kdy si fašisté připomínají smrt Francisca Franca a zakladatele Falangy José Antonia Primo de Rivery, dá se čekat, že si španělští antifašisté připomenou památku Carlose bojem.
Carlos byl pohřben včera za účasti čtyř stovek přátel.

AFA zaslala našim spolubojovníkům ve Španělsku soustrastný dopis:

Přátelé,

se smutkem jsme se dozvěděli o smrti vašeho spolubojovníka Carlose, který byl zavražděn rukou fašistického nepřítele. V tuto chvíli jsou naše myšlenky s jeho rodinou, s jeho přáteli z antifašistického hnutí a se všemi antiautoritáři ve Španělsku.

Zemřel, protože se postavil proti nepřátelům svobody, protože věřil, že všichni máme stejná práva a nikdo nemá nárok nám je upírat. Ani stát, ani politici, ani neonacistické úderky. Zemřel, protože se za svobodu a spravedlnost postavil vlastním tělem, a přes svůj mladý věk nestál stranou a nečekal, že za něj problémy vyřeší někdo jiný. V tom nebyla jeho oběť zbytečná. I my jsme ztratili v boji proti fašismu naše přátele, i u nás neonacisté vraždí a chtěli by vraždit dál.

Chceme, abyste věděli, že jsme v tuto chvíli s vámi a Carlosovu památku si připomeneme a budeme připomínat. Nejen u vás, ale i u nás platí: „Nic nebude zapomenuto, nic nebude prominuto“.

Kdybychom mohli Carlosově rodině i vám jakkoliv pomoci, prosím, dejte nám vědět. O celém případu budeme informovat v našich médiích a rádi se připojíme k protestním akcím.

No Pasaran! Pasaremos!


Antifašistická Akce Česká republika, Antifašistická Akce Slovensko