Sobota 19/1/2008

Mládež proti nacismu: Nácky v Plzni nechceme!

www.antifa.czDnešní den chtějí pochodovat čeští neonacisté Plzní. Pomineme-li, že si pro svou demonstraci síly zvolili výročí odsunu plzeňských židů do Terezína, udávají jako důvod svého marše boj za svobodu slova. Co to ale v jejich podání znamená, se nemusíme dalece domýšlet. Rádi by beztrestně propagovali jim blízké ideologie, jakými jsou rasismus, nacismus, fašismus apod. Rádi by veřejně hajlovali, nosili symboly třetí říše či jejich novodobé ekvivalenty. Chtěli by popírat holocaust a velebit zvěrstva režimů, které tak obdivují.

Zatímco pro sebe požadují takové svobody, ostatním by rádi svobodu odpírali. Jen málokdo by za posledních 18 let nezaregistroval jejich fyzické útoky na jinak smýšlející, příznivce rozličných subkultur, homosexuály či příslušníky etnických menšin.

Nehodláme neonacistům usnadňovat cestu mlčením. Nepřipustíme, aby rozšiřovali prostor svých aktivit na úkor ostatních lidí. Nehodláme nečinně přihlížet jejich snahám o přepisování historie a šíření nenávisti mezi lidmi. Proto jsme dnes také vyšli do ulic Plzně, abychom toto odhodlání veřejně demonstrovali.

Nejde ale jen o jeden neonacistický pochod a skupinu Hitlerových pohrobků, kteří se na něm sejdou. Zde náš protest nekončí. Ten směřuje i vůči rasistickým a nenávistným projevům, které nezřídka zaznívají z úst politiků různých úrovní. Směřuje proti byznysu s neonacistickou módou, především značkou Thor Steinar, jejíž čeští dovozci, sami známí neonacisté, sídlí právě v Plzni. Náš protest míří i proti fašizujícím tendencím, které s argumentem údajné bezpečnosti pomalu ale jistě dostávají člověka pod čím dál větší kontrolu pomocí kamerových systémů, čipů apod.

Mládež proti nacismu není žádnou organizací. Jde o svobodnou a spontánní iniciativu zdola, především od mladých lidí, kteří žijí, pracují či studují v Plzni. Tak, jako jsme tu dnes, budeme tu i kdykoliv jindy, když to bude potřeba. Tak, jak zde společně protestujeme proti pochodu neonacistů, budeme protestovat i v každodenním životě proti každému pokusu omezovat svobodu nás i druhých.Foto z akce v Plzni