Úterý 31/12/2013

Mezinárodní solidaritu s Joelem!

Jménem antifašistů ze švédského Stockholmu chceme touto cestou vyzvat mezinárodní levicové hnutí k solidaritě a podpoře našeho uvězněného soudruha!

Kamarád je ve vězení v souvislosti s událostmi z 15. prosince, kdy proti brutálnímu útoku nácků bránil protirasistickou demonstraci, kterou místní komunita uspořádala ve stockholmské čtvrti Kärrtorp. Místní obyvatelé - rodiče s dětmi, staří i mladí se shromáždili, aby se společně postavili proti fašistickým organizátorům, kteří aktivně napadali místní antirasisty a šířili hnědou propagandu v okolních školách.

Pokojný protest napadlo několik desítek neonacistů ozbrojených noži, tyčemi a skleněnými lahvemi - sami se řadí mezi jedny z nejvíc militantních náckovských skupin ve Švédsku. Místní antifašisté a antifašistky se snažili/y bránit rodiny i děti před razantním útokem a sami/y přitom slízli/y nějakou tu ránu. Jeden z antifašistů byl ale o několik dní později zatčen, a to přesto, že ze zveřejněných videí jasně vyplývá, že antifašisté nepřekročili rámec nezbytně nutné obrany. O týden později, v neděli 22. prosince, proběhla na stejném místě jedna z největších antifašistických a antirasistických demonstrací v historii moderního Švédska. Okolo dvaceti tisíc lidí se sešlo s jasným poselstvím: Náckové nejsou v naší společnosti vítání! Ačkoliv levice ve Stockholmu dokázala ukázat svoji sílu, i nadále potřebuje vaši solidaritu a solidární akce, včetně dopisů pro vězněného soudruha!

 

Solidarita ze Stockholmu

 

Fotogalerie z demonstrace

Video z probíhajícícho útoku.