Čtvrtek 29/3/2012

MayDay 5 bude v ulicích!

 

Po čtyři roky jste prvního května chodili na Císařskou louku v Praze. Čtyři roky jste si užívali kapely, přednášky, workshopy, veganské jídlo a další radosti. Mohli jste vidět Heaven Shall Burn, Robocop Kraus, Envy, Propaghandi, International Noise Conspiracy, rappery ze stáje Bigg Boss, to nejlepší z československého politického undergroundu – Rozpor, Edelweiss Piraten, Abhorrence, Pipes and Pints, Stolen Lives, a mnoho dalších lokálních i zahraničních kapel a muzikantů. Měli jste možnost zúčastnit se přednášek a diskusí s významnými osobnostmi z řad anarchistů, filosofů, politologů, sociologů – Johna Hollowaye, Alana Cartera, Octavia Alberoly, přednášek a workshopů na témata z oblasti mezinárodního aktivismu, streetartu, lokálního politického undergroundu, anarchofeminismu, radikální ekologie, squattingu, antiakpitalistického hnutí. Nabídli jsme vám filmy a dokumenty, zaměřené na antifašismus, lidská práva, práva zvířat a antiautoritářský aktivismus všeho druhu. Spolu se svými dětmi, rodinami a blízkými jste si mohli užívat dětský koutek, skákací hrad, jíst muffiny nebo falafel, zkusit si graffiti atd.

To všechno jsme si společně užívali díky nasazení aktivistů a sympatizantů Antifašistické Akce na místě, které se na jeden den v roce stalo oázou, ve které nehrají pojmy jako rasa, etnikum, gender, sexuální orientace nebo sociální postavení roli a nikdo na jejich základě není utiskován či ohrožován. Na místě, kde lze nasát atmosféru dobrovolné spolupráce, fungování bez autorit, vlád a nadřízených, bez logiky peněz a rozdělování lidí.

Tahle oáza byla ale jen malým kouskem města, vzdáleným od centra a odděleným řekou. Dokázali jsme, že takový prostor umíme vytvořit, zajistit, ubránit a přitáhnout do něj a jeho báječné atmosféry tisíce lidí. Stále se však jednalo o atmosféru za plotem, střeženým před těmi, kdo by se mohli pokusit ji narušit.

Taková atmosféra je ale v ulicích a městech spíše vzácností. Prvky fašismu, xenofobie, rasismu a sociální nenávisti prorůstají všechna patra a oblasti veřejného prostoru. Na Romy už neútočí zdaleka jen kovaní neonacisté. Omezování svobody je označováno jako posilování bezpečnosti. Proto jsme se letos rozhodli neuzavírat se do naší malé oázy, i když je nám v ní příjemně a pravidelně se k nám přidávali tisíce z vás, aby si její atmosféru užili alespoň na chvíli. Proto letos nepořádáme MayDay vol. 5, ale spolu se spřízněnými iniciativami, jedinci a skupinami organizujeme akční dny ve dnech 27. dubna – 1. května 2012.

Přišel totiž čas naši práci, nasazení a myšlenky, dokládající zbytečnost autorit a nesmyslnost útlaku na etnických či sociálních základech, přenést do ulic, do centra města, mezi ty, kteří se k nám zatím nepřidali. V Praze se pravděpodobně prvního května objeví i neonacisté spolu s DSSS nebo Dělnickou mládeží, i proto se chceme letos sejít v centru města.

Demonstrace ovšem ani zdaleka necílí jen na neonacisty – jejím heslem je Miřme na správné cíle! Chce poukázat na ty, kdo skutečně stojí za chudnutím mas, bohatnutím elit, přesouváním pozornosti od skutečných viníků k obětním beránkům, rozsévání sociální a etnické nenávisti. Před demonstrací proběhne řada koncertů, přednášek a dalších akcí, šířících podobné myšlenky a rozšiřujících odkaz MayDay festivalu.

Na Císařské louce nás byly tisíce, věříme že podobné množství z vás podpoří i letošní akční dny. Dokažte, že antifašistické a antiautoritářské postoje, které jste po čtyři roky ukazovali podporou MayDay festivalu, myslíte vážně. Podpořte akce v rámci akčních dní a především přijďte na prvomájovou demonstraci, na které společně dokážeme, že politické a ekonomické elity, rasisté a neonacisté mají vážného a odhodlaného nepřítele. Sejdeme se 1. 5. 2012 ve 13:00 v Praze na náměstí Republiky. Veškeré informace k akčním dnům naleznete v programu na 1maj.cz.

Miřme na správné cíle!

 

MAY DAY 2012