Pondělí 31/10/2011

Luděk Hrubý: neonacista, chuligán a svědek

V posledních dnech se média zaměřila na úplatkářskou kauzu spojenou s fotbalovými kluby Sigma a Bohemians. V ní se objevil i korunní svědek Luděk Hrubý, přezdívaný Bandita. Hrubý ale není antifašistům nijak neznámý.

Luděk Hrubý je dlouholetý aktivní brněnský neonacista. Do nedávné doby byl i neformálním vůdcem neonacistické chuligánské skupiny Johny Kentus gang (JKG). Na našem webu jsme o něm již psali v souvislosti s brněnskou „spontánní“ demonstrací na podporu zadržených neonacistů v červnu 2009, kterou zorganizoval.

Jeho jméno ale problesklo i několika dalšími kauzami. Luděk Hrubý je dlouholetý kamarád Dušana Stuchlíka, redaktora webu policista.cz, který s Banditou opakovaně spolupracoval. Poprvé v kauze Petra Chytila, přezdívaného Sumec, dalšího významného člena JKG a přítele Luďka Hrubého. Dušan Stuchlík byl autorem textu, který celou kauzu mapoval a Hrubý v něm měl hlavní slovo. Podruhé Luděk Hrubý vypomohl Dušanu Stuchlíkovi v článku, který se týkal rvačky chuligánů s policí v Brně před vánoci 2009. Článek po faktické stránce vylíčil kauzu poměrně přesně, ale svou jednostranností a zřetelnou podporou chuligánů vyvolal bouřlivé protesty v řadách policie.

Dušan Stuchlík pak Banditovi na oplátku pomohl vyřešit situaci, kdy v médiích zazněla zpráva o tom, že je organizátorem oné „spontánní“ demonstrace, kterou jsme zmiňovali výše. Dušan Stuchlík, jako znalec mediálního prostředí, tehdy Hrubému radil, jak postupovat proti médiím a jak dosáhnout stažení zprávy a otištění omluvy.

Osobě Dušana Stuchlíka a jeho kontaktům na neonacistickou scénu, stejně jako pomoci, kterou jí poskytuje, jsme se zabývali v článcích Dušan Stuchlík, publicista a znalec extremismu a Ještě jednou o serveru Policista.cz.

Luděk Hrubý ale proslul i svými kontakty do prostředí bezpečnostních agentur a byl faktickým šéfem a majitelem agentury One Security, která hlídala zejména na brněnském stadionu. Ve vedení této ochranky s ním spolupracovali i další členové JKG, zejména Jan Tkadlec, přezdívaný Kadet, který agenturu oficiálně reprezentoval navenek. Hrubý sám to dělat nemohl, protože má trestní rejstřík zaplněný řadou trestných činů, za které byl podle vlastních slov sedmkrát soudně trestán z toho jednou nepodmíněně. One Security se ale také zabývala klasickým "vymáháním dluhů", přičemž úzce spolupracovala s jednou významnější brněnskou advokátní kanceláří.

Většinu členů One Security tvořili veteráni brněnské chuligánské a neonacistické scény, kteří nikdy nešli pro ránu daleko. Že to není nejvhodnější kombinace, se na nakonec Hrubý přesvědčil sám, když jeho svěřenci v dubnu 2011 brutálně zmlátili vlastního fanouška. Protože nešlo o první případ, byl klub nucen One Security vypovědět smlouvu. Výsledkem bylo, že Hrubý byl z vedení firmy vytlačen, a ta přešla v průběhu roku 2011 pod nového jednatele, kterým není nikdo jiný, než Karel Jarůšek, bývalý fotbalový reprezentant, trenér brněnské Zbrojovky a také bývalý senátor za ODS. Nejde o náhodu, One Security Jarůškovi pomáhala už v roce 2010 s jeho kampaní před senátními volbami. Jak je vidět, měl Luděk Hrubý skutečně velmi zajímavé kontakty.

Mezi neonacisty měl Hrubý pověst člověka, který má kontakty i za zdmi věznic, jak mezi odsouzenými, tak mezi personálem a byl údajně schopen zařídit přemístění nebo zařazení v rámci věznice. Stejně tak si řada chuligánů za Banditovými zády špitala o jeho nadstandardních vztazích s policií. To je ovšem mezi chuligány a neonacisty poměrně běžný folklór.

Spolu s dobrou znalostí jak kriminálního, tak i policejního prostředí, byl Hrubý ideálním prototypem vůdce chuligánské skupiny, kdy tvořil polovinu vedoucího tandemu skupiny. Oba vůdcové ale dali od chuligánských aktivit v nedávné době ruce pryč. Luděk Hrubý ze znechucení nad stavem české chuligánské a neonacistické scény, rodinných důvodů a nastřádání neřešených problémů.

Přestože byl v podnikání celkem úspěšný, potýkal se dlouhodobě i s několika problémy. Luděk Hrubý dokázal peníze rychle vydělat, ale také rychle utratit. To se stalo problémem v momentě, kdy se začal potýkat s gamblingem, díky kterému o většinu financí přišel. Velmi brzy se stal insolventním a také nevěrohodným pro své „obchodní partnery“. Podle některých informací dokonce v tomto období sáhl k drogám. Následně se nepohodl se svými společníky a nakonec si znepřátelil i několik vlivných osob, které nad ním do té doby držely ochrannou ruku. Současná úplatkářská kauzu mu také k popularitě nepřidala. I když v minulosti znal Luděk Hrubý několik „zajímavých“ osob, v současné době se za něj v podstatě nikdo nepostaví. Jeho pád nabral za posledních několik měsíců zcela strmou podobu. Uvidíme, kolik lidí ještě strhne s sebou.

Luděk Hrubý v roce 2007 na fotbale

Luděk Hrubý v roce 2008, v čele spojené chuligánky Brna a Slovanu před bitkou s chuligány Baníku

Luděk Hrubý v roce 2008, v čele demonstrace připomínající Petra "Sumce" Chytila

Luděk Hrubý ve svém fotbalovém dresu na Memoriálu Petra Chytila v roce 2009. Číslo 88 v neonacistické hantýrce slouží jako šifra za "Heil Hitler" (H je osmé písmeno abecedy).

Luděk Hrubý na neonacistické demonstraci v Přerově v roce 2009.

Luděk Hrubý a jeho kamarádi z JKG na výletě v Mostaru v roce 2009

Luděk Hrubý (zcela vpravo) v čele "spontánní" demonstrace na podporu uvězněných neonacistů v roce 2009. Druhý zleva je Jan Tkadlec alias Kadet, člen JKG a kolega v One Security.

Luděk Hrubý s kamarády z JKG před brněnskou vazební věznicí v městské části Bohunice na další demonstraci na podporu vězněných neonacistů v roce 2009. Jan Tkadlec třetí zprava, otočen zády.

Luděk Hrubý mává od baru svým kamarádům

Luděk Hrubý se baví s kamarády. Muž naznačující anální sex s Banditou je Mgr. František Šťourač, brněnský právník a člen JKG vystupující pod přezdívkou Brňák-DS. Už jsme o něm psali.