Čtvrtek 12/9/2013

Londýn: Stovky zadržených antifašistů a antifašistek

V sobotu 7.9. se v centru Londýna nedaleko Tower bridge konala demonstrace antiislamistické a xenofóbní English defence league (EDL), kterou navštívilo až 600 lidí. V nedalekém parku Atlab Ali svolala koalice antirasistických, antifašistických a komunitních skupin svojí protiakci, na kterou dorazilo až 7000 lidí, jak uvadí jeden z hlavních organizátorů - United against fascism (UAF). Část protestujících ale byla otrávená z nekonečných bezzubých projevů lokálních politiků a samozvaných komunitních vůdců, kteří donekonečna opakovali mantru o spolupráci s policií, a vydala se fašistům zablokovat jejich trasu.

Asi 700 radikálních a militantních antifašistů kolem organizace Anti-Fascist Network (AFN) a dalších aktivistů spolu s dalšími místními lidmi se vydalo na spontánní pochod, který sice policie nečekala, ale rychle zareagovala a velkou část lidí pozatýkala. Policistům se podařilo pochod rozdělit na několik částí, které neprodyšně obklíčili a všechny, kdo uvízli v této pasti, pozatýkali, včetně náhodných kolemjdoucích, novinářů a aktivistů, kteří mají dohlížet na přiměřenost a zákonnost postupů policie. V Policejních celách tak nakonec skončilo asi 286 lidí, kteří byli propuštěni s podmínkou, že se nebudou účastnit žádných protestů proti EDL, BNP a dalším neofašistickým subjektům na území Londýna.

Zatímco tedy UAF – částečně ovládaná trockisty z Socialist Workers Party – slavila vítězství a události celého dne za něj neváhala označit, v policejních celách seděli zavřené stovky dalších antifašistických protestujících. „Doufáme, že z dnešního dne je jasné, že spolupráce s policiií a antifašistická práce prostě nejdou dohromady,“ komentoval události jeden z aktivistů AFN.

Video ze spontáního pochodu antifašistů

 

Zdroje:

http://libcom.org/news/hundreds-anti-fascists-arrested-edl-march-08092013

http://antifascistnetwork.wordpress.com/

http://reelnews.co.uk/tower-hamlets-remains-edl-free-but-police-arrest-o...

http://www.schnews.org.uk/stories/TOWER-POWER/

http://www.slaf.org.uk/post/60739052632/our-thanks