Pondělí 5/7/2010

Londýn: Aktivisté a aktivistky rozdali tisíce falešných novin Metro

Na cestující londýnským metrem čekalo v pátek po ránu překvapení. Místo porce korporátního zpravodajství v zadarmo rozdávaných novinách "Metro" se jim do ruky dostala jeho parodie. Až 50 aktivistů, kteří byly převlečení za skutečné prodejce Metra, rozdalo během několika hodin desítek tisíc falešných kopií novin.

"Gordon Brown bude deportovaný do Skotska"
Takový titulek nesla hlavní zpráva. Mimo jiné se v ní psalo, že parlament přijal nové restrikce pro ne - anglické národnosti a premiér Brown měl se svým skotským původem bohužel smůlu. Cílem antirasistických a lidsko-právních skupin bylo totiž upozornit na roli médií při vytváření rasistických a nacionalistických stereotypů, které jsou často nejvíce namířené proti imigrantům. "Nahrazením slova "Britský" slovem "Anglický" když mluvíme o "Britských pracovních místech" a "záplavě ilegální imigrace do Británie" doufáme, že lidem umožníme si uvědomit, jak rasistická a absurdní je podobná rétorika,"řekl jeden z rozdávajících.

Metro Spoof

Akce se odehrála v rámci dvoudenních akcí proti rasistickému tisku, kterou svolali antirasistické a imigrantsko - právní skupin sdružené ve skupině Pess Action. Kromě rozdávání novin byla také vylepšena oficiální webová stránka deníku metro, kam byla umístěna parodie. Reakce lidí byly různé od pobavení, pochval, po odmítnutí a vyžadování opravdového Metra.

Parodie deníku Metro


Press action
http://pressaction.wordpress.com/