Čtvrtek 10/7/2008

Krev, čest a vražda

www.antifa.cz

V Ostravě byli v těchto dnech odsouzeni dva muži, Marián Mana a Karel Ochvat, za vraždu mladé ženy. Média o nich referovala buď neutrálně jako o "mladících", nebo je nepřesně označovala za "skinheady". Ve skutečnosti byli jak odsouzení, tak i jejich oběť součástí neonacistické scény. Přinášíme vám informace, z nichž některé dosud nebyly publikovány.

Česká tisková kancelář i další média přinesla v pátek 4. července následující zprávu:

"Krajský soud v Ostravě dnes uložil čtyři roky a osm let vězení dvěma mladíkům, kteří podle obžaloby usmrtili dvacetiletou Petru Baloghovou z Ostravy-Zábřehu. Dívku, která jednomu z obviněných dlužila 100.000 korun, nejprve vylákali do lesa, kde ji nakonec pobodali. Obžalovaní pak její tělo v lesíku ukryli v prohlubni po padlém stromu.."

Tento případ je dalším smutným kamínkem do mozaiky skutečného života českých neonacistů. Petra Baloghová se chytla party ostravských neonacistů a s jedním z nich, Mariánem Manou, začala chodit a postupně si od něho a jeho matky napůjčovala několik desítek tisíc korun. Když ji začal mlátit, rozešla se s ním a ukradla kreditní kartu jeho matky. Mana se snažil dostat peníze zpátky a nastražil na Baloghovou past. Jeho kamarád Rostislav Ječmen, v té době Baloghové milenec (podle svého tvrzení s ní měl sex jen několik hodin před vraždou) ji vylákal do lesa, kde na ně čekal Mana a další neonacista Karel Ochvat. Na místě pak Baloghovou oba muži nejprve zbili a následně přinejmenším dvakrát bodli do břicha a její tělo zahrabali. Když ji ukládali do hrobu, podle soudních znalců ještě žila. Kdo je skutečným vrahem, není jisté, protože se náckové snažili shodit obvinění jeden na druhého. Soud každopádně za toho, kdo zabíjel, označil Mariána Manu.

Petra Baloghová na demonstraci Národního korporativismu (zaniklá neonacistické organizace, která se na podzim roku 2007 začlenila do Dělnické strany a Autonomních nacionalistů 9. 12. 2006 v Orlové)


Karel Ochvat (s brýlemi) a Marián Mana u soudu.


Již během vyšetřování případu se ukázalo, že pachatelé i jejich oběť patřili mezi neonacisty. Někteří novináři však těmto informacím nevěnovali pozornost, případně opakovali rozšířené klišé o (rasistických) skinheadech - historie subkultury skinheads je však daleko složitější. Dočtete se o tom v článku Skinheads – milovaní i nenávidění. Oba odsouzení Marián Mana (26) a Karel Ochvat (25) však bezesporu patřili k aktivním českým neonacistům, pohybujícím se mezi Národním odporem a Národním korporativismem. K doplnění jejich psychologického a sociálního profilu se sluší dodat, že Ochvat byl už vloni v Ostravě odsouzen za loupežné přepadení.

Marián Mana na demonstraci v Otrokovicích 18. 6. 2005


Mana s obuškem a bez obušku na demonstraci Národního odporu 1. 5. 2007 v Brně


Mana v tričku s nacistickým vojákem a nápisem We´re back (Jsme zpátky) na demonstraci v Havířově 9. 6. 2007


Karel Ochvat jako pořadatel Národního korporativismu na demonstraci 9. 12. 2006 v Orlové


K neonacistům patří i třetí muž zatažený do případu, Rostislav Ječmen. Ten pomohl vylákat Petru Baloghovou do lesa na okraji Ostravy, kde byla zavražděna. Obžalovaní neonacisté Mana s Ochvatem se na svého pomocníka dokonce snažili vraždu svést, ale soud jejich obhajobě neuvěřil. U Stanislava Ječmena v inkriminované době Petra Baloghová přespávala. Od advokátů obžalovaných jsme se mohli dozvědět, že Ječmen je podle psychologického profilu "agresivní, žárlivý a psychicky nevyrovnaný jedinec". Tvrzení Many o svém podílu na vraždě vyvracel Ječmen slovy: "Mana mě pozval na pivo, kde mi přiznal, že se vše zvrtlo a Petru zabil. Zakrvácené ruce si umyl v řece Odře."

Největší paradox však skrývají samotné osoby aktérů tragédie, která dokresluje absurdní polosvět české neonacistické "reality show". Účinkoval v ní už neonacista Pavel "Adolf" Jirásek z Hostouně u Kladna, zakladatel kladenských Autonomních nacionalistů, který spáchal sebevraždu těsně před nástupem trestu ve Vinařické věznici, když zjistil, že je napůl Rom. Zajímavým aktérem je i přední český neonacista Tomáš Kebza nechlubící se příliš svým dědečkem. Kebzův dědeček Jiří Richter zažil vnukem obdivovanou Třetí říši, ovšem za ostnatými dráty koncentračního tábora Osvětim, kam byl poslán při praktické aplikaci norimberských zákonů. Z jiného aktivního zastánce neonacismu Kamila Čecha se vyklubal nefalšovaný gay fetišista. Další vykořeněný Rom pak v touze zalíbit se svým nacistickým kamarádům neváhal tasit bajonet wehrmachtu a zabít s ním letos v lednu antifašistického skinheada Jana Kučeru.

Nyní se objevuje na scéně tragická figura Petry Baloghové, jejíž dědeček byl maďarský Rom. Baloghová dobrovolně participuje na hnutí hlásajícím rasovou nerovnost a jeho sympatizanti ji nakonec připraví o život. Aby toho nebylo málo, podle našich informací má podobné kořeny i Marián Mana, jehož příbuzní patří mezi ostravské olašské Romy.

Skoro to vypadá jako by se čeští neonacisté inspirovali seriálem Davida Lynche Městečko Twin Peaks, kde jsou postupně všichni protagonisté odhalováni ve zcela jiném světle. Z pořádek hlásajících mládenců se stávají vrazi a zrůdy, bojovnící za čistou rasu by za Hitlera vyletěli komínem a na konec se objevuje víc otázek než bylo na začátku. Nezbývá než čekat na další díl, ale zároveň nezapomenout, že tento "seriál" se bohužel neodehrává v ateliérech Hollywoodu.

Budeme se opakovat, ale tento článek nemá vzbuzovat nenávist vůči jakékoli menšině nebo etniku. Jeho cílem je poukázat na to, že ideologie založená na zvráceném bludu rasy a krve a slepém následování vůdců, je tak iracionální, že ani sami její hlasatelé nerespektují její podstatu. Neonacisté věří, že tvoje krev určuje, jaký jsi. Není to pravda. Jak je vidět, jakýkoliv původ nikterak nebrání tomu, aby se z člověka stal nácek.

Nabízí se ještě otázka, zde neonacisté zařadí Manu a Ochvata na seznam POWs, neboli vězňů války za bílou rasu a zda jim budou neonacistky do vězení posílat balíčky jako ostatním neonacistům. Z faktu, že ženská neonacistické organizace Women Side má Mariána Manu přímo v záhlaví svého webu (kde ovšem překvapivě nenajdeme žádnou ženu), můžeme hádat, že ano.
Odkazy na další články o případu:

moravskoslezsky.denik.cz

www.novinky.cz [1]

www.tyden.cz

www.novinky.cz [2]

www.morava24.cz [1]

www.romea.cz

www.morava24.cz [2]