Neděle 21/7/2013

Je dvojí metr anticiganismu nikdy nekončící příběh?

Před rokem v dubnu vyšel na antifa.cz článek Dvojí metr anticiganismu a napadení v Břeclavi. Stačila tehdy zmínka, že útočníci v Břeclavi byli Romové a nastal známý kolotoč rasistických výlevů, které už nejsou v české společnosti chápány jako rasismus. Jak se později ukázalo, mladík si útok Romů navíc vymyslel.

Po internetu dnes dál kolují rasistické emaily o Romech žijících si nad poměry z již tak osekaných sociálních dávek, že i několik pravicových politiků v poslední době uznalo: „Již není kde brát". V dubnu 2013 odpovědělo 78% dotázaných, že Romy má za předem nesympatické. Zná skutečně takto dotazovaný člověk všechny Romy v České republice? Je v české společnosti opravdu anticiganistů menšina, jak neustále tvrdí? Změnilo se za rok něco? Nic moc. V českých městech se nekonají odhodlané demonstrace proti současné ekonomice, která posílá i pracující lidi do nejistoty a chudoby a způsobuje nezaměstnanost v regionech, kde přestanou firmy generovat zisk - s nadsázkou by se dalo říci, že místo cikánů odtáhli do Indie firmy. Demonstruje se proti cikánům - jsou hluční, nepracují, jsou agresivní. Jsou, ale také nejsou. Problém je v množném čísle, které autoři těchto výroků používají - paušalizují všechny na základě chování jednotlivců.

Co by ale dělali slušní protestující poté, kdyby "je na ně pustili" např. v Českých Budějovicích? Začali by čistit paneláky byt po bytu na Máji od nepřizpůsobivých cikánů, na které musí makat? Co ale s nimi? Dát jim lekci? Zmlátit nebo rovnou uvést v praxi sny o konečném řešení? Po konečném řešení je prý konečně více práce!

Člověk by si myslel, že  více než 20 zavražděných a nespočet napadených "podlidí" po roce 1989 stačilo, někdo by si snad řekl, že rasisté a anticiganisté sklapnou po kauze Vítkov nebo snad, že po vymyšleném útoku v Břeclavi a několika "útocích Romů", které se však nikdy nestaly  se česká společnost trochu poučila.
Bohužel nikoliv - rozdělování společnosti na "nás" a etnickou jinakostí definované "zločince" pokračuje a povede dříve nebo později skutečně ke katastrofě. Pokud se jí nepodaří zastavit. Zatím to tak nevypadá - v Českých Budějovicích čtyřikrát pochodovali spořádaní občané vedle neonacistů, kterým se moderně v médiích začalo říkat radikálové.

Neonacističtí "radikálové" dnes bojují za práva slušných občanů nebo proti násilí. Zřejmě však proti jinému násilí, než kterého se sami dopouštějí a za jiná práva slušných občanů, protože i po roce se můžeme ptát, kde byla jejich upřímná a odsuzující reakce, když ...

... naziskinhead Petr Krnáč uškrtil šestiletého romského chlapce a pak mu rozřezal břicho střepem?

... neonacista Robert Kvěch ubodal nožem do krku sedmnáctiletého Zdeňka Čepelu?

... na podzim 2008 v Havířově sedm neonacistů z místních posiloven prorazilo lebku sedmnáctiletému Romovi a ten si následky ponese celý život?

... si před nedávnem více než desítka neonacistů v Benešově vyhlédla za oběť kolemjdoucího šestnáctiletého studenta a zkopala ho tak, že mu zlomili několik žeber, natrhli slezinu a napadený nezemřel jen díky rychlé operaci?

... v Brně-Komárově Radim Odehnal palicí a nožem zavraždil muže, jeho tělo rozřezal a spálil na zahradě a jeho přítelkyni opakovaně znásilňoval?

...vnuk udusil svojí babičku polšářem, ač ho prosila o život?
 

Byla snad ve Znojmě demonstrace za napadenou barmanku, kterou ubil tyčí „Hodný, bezkonfliktní. Maminčin mazánek a spíše takové tele..." Josef Kurtina? Proč se nekonal pokus o pogrom na obyvatele ve čtvrti, kde bydlel?

Jak to, že nekřičí něco o krádeži, když belošský exekutor Josef Višvádera zpronevěřil 80 milionů?

Kde byli nacionalisté, když sadista Plch řešil trable v rodině tak, že ubodal 44 ranami bajonetem svou příbuznou?

Jak to, že neuspořádali demonstraci proti nepřizpůsobivým bílým poté, co v roce 2010 v Ostravě Zábřehu byli nožem brutálně napadeni děti hrající si na hřišti?

Ok, nic z toho se nedozvěděli včas, ale že by netušili ani o Martinu Smekalovi, který si počkal na svojí milenku před jejím bytem, kde ji spoustal a omámil rohypnolem a vodkou. Naslédně svlékl na hlavu navlékl igelitový pytel a několik hodin jí brutálním způsobem zneužíval, přičemž vše natáčel a fotografoval?

Odpověď je jednoduchá — pachatelé nebyli Cikáni.

 

Martin Tvrdý (Bonus) & Ondřej Vlk — Sám černou nocí

 

Kam dál?

Kdo zneužívá sociální dávky?
Zneužívání sociálních dávek je jevem imaginárním. Vláda je využívá k tomu, aby odvrátila pozornost od závažných problémů, které skutečně sužují naši společnost. Jaký je ovšem stav tzv. „zneužívání dávek“ v širším kontextu státního rozpočtu a z hlediska společenské situace vůbec? Jedná se skutečně o natolik významné téma? Státní rozpočet na rok 2011 je připraven ve výši 1 179 miliard. Na MPSV jde celkem 483,8 miliard, z toho potom specificky na dávky důchodového pojištění 354,7 miliard, na dávky státní sociální podpory 38,3 miliard, na dávky nemocenského pojištění 31,7 miliardy, na ostatní sociální dávky jen 6 milionů a na podpory v nezaměstnanosti 14,3 miliardy; 24,9 miliard jde na dávky územním rozpočtům. Na tzv. problematické „sociální“ dávky, ve kterých současná pravice vidí jeden z hlavních problémů veřejných rozpočtů a politiky, jde tedy necelých 9 % státního rozpočtu.