Pátek 4/5/2007

Jaký byl 1. máj očima sportovního fanouška?

www.antifa.czPár dní po této velké události přichází doba, kdy by se mělo diskutovat a vytahovat velká vítězství z onoho dnu svátku práce. Kdo vlastně vyhrál? Nacionální socialisté ( čti náckové ) se svým krocením divokých policejních koní v Brně, mladí sociální demokraté s jejich naivními představami o demokracii, nebo anarchisté a antifašisté rozehnaní po celé Praze?

Divácky vděčná utkání na prvního máje se hrála v Brně (NO vs Policie ) v Praze (AFA, FSA, CSAF vs. Vlastenecká Fronta, NJ) a sama na bránu militarismu střílela Anarcho-komunistická alternativa v Uherském Hradišti.

Myslím si, že ani jedna z těchto skupin se nemůže pyšnit zástavou získaného vítězství, ale , že nejlépe na tom byli ti, co pořádali trapné a nevkusné akce za zrušení komunistů ( dekomunizace na Letné ), nebo populistické mítinky s rozdáváním všeho možného ( akce ODS na Petříně ) . Nezáživná hra bez akcí a bez jasnějších šancí zřejmě dnes táhne, hlavně, když je u toho k dostání klobása a párek zadarmo.

Oba pravičácké týmy nenabídly nic nového a spokojily se s šudláním míče někde u vlastní brány. Jejich prvomájové setkání pak bylo ukazováno v médiích, jako ideální akce k strávení výročního dne boje pracujících za svá práva a bylo vždy dáváno do kontrastu s „anarchisty, kteří se chtějí prát“. Na mediální body tedy jasně vedli zapálení antikomunisté a pravičáci.

Mladí sociální demokraté byli překvapeni počtem svých vyloučených (přes 20 ) a po akci chtějí, aby disciplinární komise posoudila aktivitu policie, která byla, jako obvykle na straně svých fašistických spoluhráčů. Je zajímavé, že je nikdy předtím, ač už se hraje nefér několik let , spolupráce policie a fašistů nevytrhla z jejich spokojeného přihlížení. Je asi pravda, že si člověk nejdřív musí zahrát a pak teprve pozná, jaká jsou pravidla a rozhodčí „demokratická“.

Možná, že právě početná ekipa Policie ČR zvítězila v tomto pomyslném utkání. Přesto, že předvedli obvyklou hrubou hru s mnohými fauly ( pár menších zranění demonstrantů budiž tomu svědkem ) získali největší potlesk médií, která velice chválila jejich práci. Sám jsem byl u toho, jak těžkooděnecká lajna skvěle útočila a tlačila na 40ti letou ženu, nebo prostě jen „bodyčekovala“ své anarchistické protihráče.

Zvláště si zaslouží pochvalu obratná práce tomfou, tvrdé rány, které neohrožení policisté udíleli na všechny strany a samozřejmě nezbytné zpestření pro diváky, dělbuchy pod nohami defenzivních Bakuninovců. Policie také předvedla své záložní vybavení ( transportéry ) a myslím, že na výbornou demonstrovali sílu svého týmu s kterým si není radno něco začínat.

Kluci a holky z Národního Odporu měli o srandu také postaráno a zcela nečekaně byla jejich akce zatrhnuta a následně rozehnána. Navíc napadení novinářů a policistů, také moc neonacistům na score nepřidalo. Je sice s podivem, že si až teď někdo uvědomil co je reprezentace Národního Odporu zač, ale pomájové diskuze „odborníků“ naznačují, že by do budoucna mohl být tým hnědých diskvalifikován a nucen převléknout dresy. Je možné, že trenér Kalinovský začne vyjednávat o přestupu většiny hráčů do perspektivnějšího mančaftu Autonomních nacionalistů.

Jedním z nejmizernějších zápasů prvního máje pak byla hra fašistů z Vlastenecké fronty, kteří nastoupili v silně oslabené sestavě a nezmohli se ani na nejzákladnější kličky, brejky, nebo zákroky. Společně se svými kamarády v černém (PČR) pouze projeli hřiště a po právu nebylo jejich představení nijak hodnoceno, jejich akce totiž byla nemastná ,neslaná.
A skandování rudí vrazi jsme si stejně mohli vyslechnout na Letné.

Rozhodně nelituji takto stráveného času u Prvomájových taškařic, bylo na co koukat, ale na příště bych poradil pánům z VF si trochu něco zjistit o tradici tohoto zápasu. Proč jim neporadil jejich dnešní kouč Dáva Macháček, coby bývalý udatný, pardon udajný bijec fašistů a začátkem 90.let tzv. anarchista? Anarchistům lze poradit, aby naplánovali lépe místo utkaní a nenechali se tak snadno obehrát.

Trošku faulů by rozhodně hochům v chránicích ( těžkooděncům) neuškodilo. Národní Odpor asi příští rok neuvidíme, ale můžeme se těšit na nováčka soutěže Autonomní nacionalisty. Sportu Zdar