Pátek 11/9/2015

IvČRN spolupracuje s neonacisty

V posledním roce se začala veřejně projevovat řada skupin, které se vymezují proti islámu a imigraci. Největší z nich je patrně iniciativa Islám v ČR nechceme, ale vedle ní se snaží toto téma uchopit i další skupiny a jednotlivci. Využít se ho snaží také neonacisté, jimž se naskytla nová možnost prezentovat své rasistické postoje. Obvykle mají ale trochu potíže rozlišit pojmy jako je muslim, imigrant a Arab (což ovšem popravdě neplatí jen pro ně). Anti-islámské skupiny, které se snaží uchytit ve veřejném prostoru, se od těchto jednotlivců nebo skupin obvykle distancují, neboť si dobře uvědomují jejich zprofanovanost a mají strach z diskreditace. Občas se to ale úplně tak nepovede a na povrch vystoupí ošklivá pravda. Na jeden takový případ se dnes podíváme.

Bikeři proti islámu

V sobotu 12. září Prahu čeká další z řady anti-islámských veřejných akcí. Tentokrát je nazvaná „Bikeři proti islámu“ a pořádá jí sdružení „Bikers against islam“, za kterým stojí fotograf Jiří Sláma. Ten je v tomto směru již delší dobu aktivní, je například i autorem webových stránek „My jsme tady doma“, které slouží k prodeji triček s anti-imigrantskou tématikou. Není nijak překvapující, že Jiří Sláma vystupuje pravidelně na akcích IVČRN a IVČRN také akci „Bikers against islam“ podporuje. Přesněji řečeno, IVČRN akci propaguje na svém webu a Martin Konvička, neformální leader IVČRN (a čerstvý „superlídr“ — tak zní jeho oficiální titul — koalice Bloku proti islámu a Hnutí Úsvit), bude na akci přítomen pro neformální diskusi.

Jiří Sláma na demonstraci IVČRN v Brně 14. 2. 2015

Na své stránce ale IVČRN propaguje i afterparty, která má následovat po spanilé jízdě motorkářů. Jde o rockový festival v Masečíně u Prahy, nazvaný Camp Rock for All, o kterém se Jiří Sláma vyjádřil takto:

„800 motorek chce prezentovat svůj názor? Uctít oběti islámu?! To je hodně! A budou nás slyšet i Ti pošahaní nemyslící levičáci!!! Sluníčkům ukážeme kdo jsme a proč tu jsme!! Jsme tu pro naše děti a ne pro stupidní kvóty EU. Pro "nemoto spoluobčany" budou připraveny autobusy a jedeme na mejdan, kde si to užijeme - bez tupounů a hlupáků, kteří jsou přisoslí na byznysu s uprchlíky a paktování se s islámem!!! Mejdan pro rozumné lidi, ne pro vlastizrádce, korupčníky a sociální vysavače!!!“

A kdo že to na afterparty pro motorkáře zahraje? Kapely Crionic, K2, Wishmaster, Rollberg, Dizenter a Squad96. Ti z vás, kteří nás sledujete déle, nebo máte přehled o neonacistické scéně, jste teď již nejspíš zpozorněli. Máte pravdu – tohle nebude jen tak obyčejný koncert. Pojďme si blíže představit některé vystupující kapely.

Squad96

Začněme s kapelou Squad 96, projektem kytaristy a zpěváka Ladislava Budze, přezdívaného nejprve Pačes a později Lobo. Tato kapela byla na našich stránkách již představena mnohokrát, například zde. Squad96 vznikli jako boční projekt lidí z punkové kapely SPS v době, kdy SPS přestali vystupovat. Kolem Budze tak vznikla kapela, která se pohybovala ve vodách klasického českého punku, a to až do doby, kdy se provalilo, že se Budz snaží své spoluhráče manipulovat směrem k ideologii krajní pravice. Budz nejprve zapíral, ale následně přiznal barvu a kapela se rozpadla. Budz ale chtěl pokračovat dál a nejprve začal vystupovat sám na neonacistických akcích jako „one man show“. Pak následovalo několik etap, kdy se ve Squad96 vystřídala řada veteránů české neonacistické scény (například Martin Korec z kapely Zášť 88, nebo Pepa Šedina z Vlajky a další).

Ladislav Budz, aka Lobo a kytarista Squad96 přezdívaný Mimino

Vedle Squad96 pak Budz začal ještě bubnovat v kapele Uličníci 88 (88 je oblíbená šifra neonacistických skinheadů, která znamená „Heil Hitler“, protože H je osmé písemno v abecedě). Své politické názory již nemusel dál skrývat, takže ho v současné době najdeme v DSSS, za kterou také kandiduje ve volbách. Squad96 v podstatě nehraje nikde jinde, než na akcích neonacistů.

Lobo na akci Děnické strany a Lobův volební plakát

Dizenter

Druhou kapelou, o které budeme mluvit, jsou Dizenter. Jde o poměrně mladou kapelu, snažící se proniknout na českou metalovou scénu. Kapela vznikla v roce 2013 a zajímavá pro nás byla z jednoho prostého důvodu. Kapela měla původně dva zpěváky, přičemž jedním z nich byl Vilda Farkač (dnes vystupující pod přezdívkou DeWill) a druhým Tomáš Fabián. Oba mají za sebou velmi zajímavou minulost.

Vilda Farkač (psali jsme o něm již zde) je dlouholetý pražský neonacista, zpěvák kapel Útok, později Attack, Vlajka a Nadoraz.

Vilda Farkač s Útokem pod vlajkou Hammerskinheads

Za svoje aktivity se dostal do hledáčku policie a v roce 2009 byl zatčen v rámci policejního zátahu na neonacisty pod názvem Akce Power. Podle zpráv z neonacistického prostředí se měl údajně pod tlakem policie zlomit a mluvit. Zdali to je pravda, nelze ověřit. Pravdou ale je, že byl jedním z prvních propuštěných a nebylo proti němu zahájeno žádné trestní řízení (na rozdíl od většiny ostatních zatčených). Oproti jiným neonacistům také nijak nerevidoval svoje přesvědčení a se skupinou Attack občas vystupuje doteď. V roce 2013 tak Attack zahrál například na memoriálu Iana Stuarta Donaldsona (zakladatele neonacistické organizace Blood and Honour) na Slovensku a v roce 2014 vydal svou zatím poslední desku (jde o akustické verze starších písní).

Co se týče samotných Attack, tak jde o starší skupinu ještě z devadesátých let, která začínala hrát pod názvem Útok. Pod tímto jménem vydala jedno CD s názvem Poslední boj 1993—1997. Jeho obal zdobí obrázky vojáků Wehrmachtu a kapela na něm opěvuje například americkou rasistickou organizaci Ku-Klux-Klan, nacistického válečného zločince Rudolfa Hesse nebo zakladatele neonacistické organiazce Blood and Honour Iana Stuarta. Kapela hrála na koncertech už zaniklé organizace Bohemia Hammer Skins, které bylo CD i věnováno. Na samotném CD je pak znak SS. V této době byla kapela personálně spojena s další českou neonacistickou kapelou Vlajka. Po roce 1997 si kapela změnila jméno na anglický Attack a vydala CD Kill your fear. Na něm opěvuje Adolfa Hitlera (píseň Věrni zůstaneme), lynčování černochů a volá po boji proti Židům. Kapela je sporadicky aktivní v podstatě dodnes, v roce 2008 vydala skupina desku No Remorse, v roce 2013 desku Má vlast a v roce 2014 Acoustic Memories.

Útok

Ubytovny azylantů hoří

není čas se rozmejšlet

teď musíme rychle jednat

Setnout pěsti a jít vpřed

musíme se proto všichni spojit

spolu do utoku jít

potom v naší zemi český

bude bílá rasa žít

KKK

Neviditelná říše

nadřazenost bílý rasy

hořící křiže

žárem sílí

je třeba řešit

problém emigrantský masy

tak pojďte s námi

blížíme se k cíli

Ku Klux Klan

za čistotu bílý rasy

ohně zář dej se k nám

Ku Klux Klan

bílej muž a bílá žena

do boje jdou bez zábran

Země byla zaslíbena

na věky nám bílým

proč by nám jí negři měli

neprávem brát

proto všichni vykročíme

tou správnou cestou

cestou která vede k tomu

jak zachránit stát

Věrni zůstaneme

Dvacátý duben, den tvého zrození.

Jednou možná bude i dnem vítězného tažení.

Zhyne nepřítel, zaplatí daň.

V plamenech bude Izrael.

Těžko říct, co vede ke spojení anti-islamistů, kteří adorují Izrael, ve kterém vidí první linii boje proti islámu s ortodoxními antisemity, kteří si přejí — stejně jako džihádisté — vymazat Izrael z mapy světa. Protože ale tohle spojení nevidíme poprvé, tak nás vlastně ani nepřekvapuje.

Nejlepší je ale samozřejmě nechat promluvit (resp. zazpívat :- ) ) samotného Vildu. Tady ještě s kapelou Vlajka:

Druhý zpěvák, Tomáš Fabián, je bývalým zpěvákem kultovní české neonacistické kapely Buldok, která dosáhla v rámci White Power scény světové proslulosti. Fabián ale od Dizenteru poměrně záhy odešel (zřejmě ne zcela v dobrém), což mohlo být způsobeno řadou okolností. Například i tím, že se narozdíl od Vildy Farkače od své minulosti distancoval a o skinheads dnes mluví jako o zbabělcích a idiotech. Rozsáhlý rozhovor dotýkající se i tohoto tématu naleznete zde. V době vzniku kapely ale kombinace dvou dříve velmi významných tváří české White Power scény rozhodně přitáhla pozornost českých nácků.

Rollberg

Hvězdou večera je ale dosud v podstatě neznámá kapela Rollberg. Rollberg vznikl na jaře 2015, ale jeho členové tak neznámí nejsou.

Zakladatelem kapely je kytarista a zpěvák Pavel Karasz, přezdívaný Turek. Jde o dlouholetého neonacistického skinheada, který v minulosti působil v kapele Attack, odkud se zná s Vildou Farkačem. Spolu s ním se také dostal do policejní cely v roce 2009 během Akce Power.

Farkač a Karasz v tričkách jejich kapely Attack

Tradiční tetování českých „vlastenců“ — dubové ratolesti, švabach, vojáci Wehrmachtu a znak Sudetských Němců

Baskytaristou kapely je Petr Bačík, původně z Hodonína, který v současné době žije v Praze. Bačík v minulosti hrál v hodonínské neonacistické kapele Devils Guard. Po svém přestěhování do Prahy pak pokračoval v započaté kariéře neonacistického hudebníka v další kapele tohoto druhu, kterou byl právě zmiňovaný Attack. Díky tomu se i Petr Bačík stal jedním ze zatčených v rámci policejní Akce Power v roce 2009.

Petr Bačík v tričku neonacistické kapely H8machine a v tričku z kolekce Národního odporu

Petr Bačík je rovněž častý účastník demonstrací neonacistů. Na této fotce je na společné akci Národního odporu a Dělnické strany 1. května 2008 v Praze, o které jsme psali zde. Stejné akce se mimo „elitu“ české neonacistické scény účastnili mimo řadu dalších násilníků i žháři z Vítkova.

Na bicí hraje v Rollberg Adam Kubík, alko „pankáč“ z okruhu severočeské „apolitické“ party NBG (Nord Bohemia Gang), která je proslulá svými kontakty mezi neonacisty. Adam se také celý svůj život pohybuje někde na rozhraní obou těchto skupin.

Adam Kubík v tričku Pro-Vlast, organizace vzešlé z trosek Autonomních nacionalistů

Je zjevné, že vztah mezi kapelou Rollberg a kapelou Attack není náhodný. Velmi dobře to dokumentuje další fotografie, na které jsou členové Attack (a současní členové kapel Rollberg a Dizenter) se slovenskými neonacisty. Zleva — Pavel Karasz, Filip Mikolášek (Národní Odpor Praha), Matěj Búlik (dlouholetý neonacista a mimo jiné člen White Power kapel Ancestors a White Resistance Engerau, který si občas zahraje i v Juden Mord a v nové sestavě kapely Vlajka), Martin Málik (organizátor White Power koncertů pod hlavičkou Blood and Honour na Slovensku), Vilda Farkač, Michal Martinkovič (zpěvák White Power kapely Before the War). Nad Búlikem a Martinkovičem, kteří byli mimochodem oba v minulosti stíhaní za útoky nožem, stojí Petr Bačík.

S kapelou Attack pojí Rollberg personální složení. Se Squad96 pak zjevně shodné politické názory. Ostatně, nejde o první společné vystoupení.

Kruh se uzavírá

Schází nám ale představení druhého kytaristy kapely Rollberg. Kdo že tedy v Rollbergu hraje druhou kytaru? Teď přijde malé překvapení – nikdo jiný, než Jiří Sláma osobně.

Rollberg, Jiří Sláma zcela vlevo

Ano, právě ten Jiří Sláma, který svolává „Bikery proti islámu“ a který se ohání tím, že celý koncert je určen „rozumným lidem“. Alespoň je jasné, jak podle Slámy takoví „rozumní lidé“ vypadají. Zjevně jako kovaní neonacisté. Zatímco v případě kapely Dizenter je teoreticky možné, že ostatní členové kapely nemusejí mít o minulosti Vildy Farkače ani ponětí, v případě kapely Rollberg, kde jsou všichni členové namočení do neonacistických aktivit až po uši, si to lze představit skutečně jen velmi obtížně. O to obtížněji, že i původní sestava Rollbergu stála na lidech z neonacistické scény a Jiřím Slámovi. Původně totiž hrál na bicí Josef Šedina a na kytaru Ondřej Smolík. Připomínáme, že Pepa Šedina byl bubeníkem kultovní neonacistické kapely Vlajka a Ondra Smolík patří mezi dlouholeté pražské aktivisty místní pobočky Blood and Honour.

Zleva — Jiří Sláma, Pavel Karasz, Ondřej Smolík, Josef Šedina

Co dodat? Že neustálé opakování, že anti-islamisté nemají nic společeného s nácky se na tomto konkrétním případě ukázalo jako skrz naskrz vylhané (což není poprvé – viz zde a zde). Kdo že tedy bude hrát na akci proti islámu? Aktivní členové DSSS a ortodoxní neonacisté. Ne nějací mediální „neonacisté“, ale skuteční náckové, kteří mají za sebou řadu let šíření hitlerovské propagandy a někteří také pár srážek se zákonem. A to vše s požehnáním IVČRN.

Douška

Určitě se najde někdo, kdo bude upozorňovat na to, že naším článkem vlastně jen děláme neplacenou reklamu akci, která má výrazně lokální charakter a jejíž relevance je celospolečensky v podstatě nulová. To je nepochybně pravda, nicméně my víme, že svých pár stovek upocených pivních rasistů si tahle akce najde i bez nás. A jestli jich dorazí o dvacet nebo třicet víc nás skutečně netrápí. Podstatně důležitější pro nás bylo upozornit na fakt, že přes opakovaná tvrzení, že anti-islamisté nemají s neonacisty nic, ale skutečně vůbec nic společného, jsme tady schopni naprosto jednoznačně prokázat, že je to lež.

A na závěr nám dovolte ještě dva vzkazy.

První z nich je pro oponenty anti-islamistů: Někteří z vás, snad v dobré víře, občas používají v debatách s anti-islamisty termíny, jako je „nácek“, „fašista“ a další. Dávejte si, prosím, pozor, zda je používáte ve shodě s realitou. Reálných fašistů nebo dokonce neonacistů je mezi anti-islamisty pořád málo. Je zbytečné devalvovat termíny, které mají jasné vymezení. Nenechte si ale současně namluvit, že žádní neonacisté neexistují (to obvykle tvrdí neonacisté samotní), nebo že mezi anti-islamisty žádní nejsou (to tvrdí antiislamisté). Jak vyplývá z našich článků, prokazatelně ani jedno není pravda.

Druhý vzkaz je přímo pro anti-islamisty: Říkáte, že tím, kdo skutečně šíří nenávist, jsou jen „sluníčkáři“, kteří jsou sami plni nenávisti, a proto pomáhají nacistickému islámu. Zkuste si položit otázku, proč se tedy reální neonacisté přidávají prokazatelně pouze k vám.

Další články na podobné téma:

Protiislámský populismus: rukavice hozená neonacistům

IvČRN a "žádní náckové"

IvČRN a Pro-Vlast na demonstraci proti přijetí syrských utečenců

Pražské protiislámské demonstrace: A.B.B, Okamura a všichni jejich fašisté

"Wir sind ein Volk". Hnutí Pegida v Německu

 

AKTUALIZACE 12. 9.

Co radí IvČRN, když se provalí, že propaguje koncert neonacistů? Přece zatloukat, zatloukat a zatloukat.

Na dotaz položený na FB ohledně pravdivosti našeho článku odpověděla IvČRN poměrně stručně. Posuďte sami.

Speciálně pro adminy stránek IvČRN tedy shrnujeme náš článek:

  • IvČRN propaguje koncert v Masečíně
  • Na tomto koncertě vystupují neonacistické kapely
  • Jak se říká tomu, když někomu pomáháme? Spolupráce.

Tedy žádné „řetězení“, ale prostá fakta. Že IvČRN koncert propaguje lze snadno dohledat na jejich stránkách. Pro ty, kteří na ně nechtějí chodit, přikládáme screen.

Ostatně pozvánku na koncert sdílel na svém FB i "superlídr" Martin Konvička.

Jak jsou na tom kapely ohledně ideologické profilace je doloženo v našem článku a všechny informace tam obsažené lze ověřit.

Co z toho vyplývá? V zásadě dvě věci.

  • IvČRN nedokáže odpovědět na položenou otázku a musí se uchýlit, nikoli poprvé, ke lži. Doufáme, že lidí, kteří si tento fakt uvědomují, bude přibývat.
  • Je dobře vidět, že ve své snaze spojit se s kýmkoli, kdo je proti islámu, se IvČRN v žádném případě nebude držet vlastních deklarovaných zásad (verbální odmítnutí nacismu). Jinak řečeno – ničemu, co říká IvČRN nelze věřit.

 

Poměrně humorně pak vyznívá snaha IvČRN dehonestovat AFA tím, že ji označí za extremistickou. Nezapomeňme, že samotná IvČRN je ze strany Ministerstva vnitra pokládána za extremistickou skupinu, je sledována a informuje se o ní ve zprávě MVČR. Prostě tak trochu, jako když zloděj volá „Chyťte zloděje“, že.

Jako pozitivní v celé věci naopak můžeme hodnotit jasný postoj kapely K2, která po zveřejnění informací o pozadí celé akce odřekla svou účast. Holky za kapely tak prokázaly, že mají větší „koule“ než celá IvČRN dohromady, za což mají náš 100% respekt.

AKTUALIZACE 16. 9.

Informace o podpoře IvČRN koncertu v Masečíně se zjevně pár lidí dotkla. IvČRN vydalo dokonce v tomto směru menší prohlášení.

O řetězení se v něm již nic nepíše, extremismus AFA je ovšem připomínán znovu. Další reakce už zněla ale trošku méně jistě.

To, když admini IvČRN zjistili, že na informacích, které jsme uvedli, je zjevně něco pravdy. Nakonec to mělo dohru na našem vlastním facebookovém profilu. Posuďte sami:

 

To už bylo zejvné, že IvČRN naše údaje nijak nezpochybňuje, byť pro zachování vlastní tváře se alespoň bude tvářit, že zmínění nebyli úplně "proper" náckové. Komicky, nebo spíše tragikomicky, ale působila snaha stavět se do přezíravě nadřazené pozice a současně ukázat vlídnější tvář, respektující, že vlastně svou práci na poli identifikace nácků děláme dobře. Čeho tím chtěl admin IvČRN dosáhnout bůh suď. Nás rozhodně pobavil.

Jinak se k celé věci ale postavil organizátor celé akce, Jiří Sláma. Ten zveřejnil na svých stránkách i na stránkách kapely Rollberg následující prohlášení:

Prostě - vše je výmysl antify, kluci jsou v pohodě, akorát udělali zamlada pár blbostí, je to minulost 20 let stará a nemá smysl se v ní šťourat. Kdo četl pozorně náš článek, dobře ví, že to není pravda. Pro pana Slámu tedy ještě jednou zopakujeme. Vilda Farkač (zpěvák Dizenter) a Pavel Karasz (kytarista a zpěvák Rollberg), byli souzeni v rámci Akce Power v roce 2013. Ve stejném roce odehráli v řadách kapely Attack (to je ta, která zpívá o "Izraeli v plamenech" a vyznává se ke své lásce a oddanosti k Adolfu Hitlerovi) koncert k výročí smrti Iana Stuarta, zakladatele mezinárodní neonacistické organizace Blood and Honour. V roce 2014 pak vydali s kapelou Attack svou zatím poslední desku. Ladislav "Lobo" Budz je aktivistou Dělnické strany od roku 2008 do současnosti. O jaké "20 let staré minulosti" se tedy bavíme? Samozřejmě, že o žádné. Jiří Sláma zkrátka hraje v kapele s aktivními neonacisty a další aktivní neonacisty (Squad96) si pozval na svůj koncert. A když se to provalilo, tak na svojí obranu dokáže jenom lhát. Pěkná vizitka.

Na úplný závěr jen krátkou perličku na téma, kdo byl či je součástí krajní pravice, co Jiří Sláma ví nebo neví a co si Jiří Sláma sám myslí.