Pondělí 23/12/2013

Hamburk: Rote Flora zůstane konfliktní!

V sobotu 21.12.2013 proběhla v Hamburku  demonstrace za práva uprchlíků a proti vyklizení legendárního squatu Rote Flora. Obsazený objekt, který již od roku 1989 funguje jako kulturně-politické centrum, má být do Vánoc vyklizen. Pod heslem "Flora bleibt unverträglich" (Flora zůstane konfliktní) se do severoněmecké metropole sjelo na 10.000 aktivistů a aktivistek z celého Německa a mnoha dalších evropských zemích. Vysklená policejní auta, 19 těžce zraněných policistů a tisíce demonstrantů postupujících navzdory štiplavému zápachu slzného plynu a ledové "sprše" z vodních děl jsou jasným důkazem, že Flora je a zůstane autonomní a radikální.

Objekt Rote Flora nacházející se v městské části Schanzenviertel byl v roce 2001 prodán městem za 190.000 Eur investorovi Klausmartinu Kretschmerovi. Ten nyní požaduje jeho vyklizení. Kolektiv, který v objektu bývalého divadla působí, zastává nekompromistní stanovisko: "squat se v žádném případě nebude vyklízet a nebude ani vyjednávat o legalizaci celého projektu". V centru města, kde rychlým tempem probíhají procesy gentrifikace, představuje Rote Flora oázu neklidu. Neklidný faktor, jehož fungování se nezakládá na logice finančního zisku a který se nenechá vylačit na periferii. Represivní složky se pokusily rozpustit demonstraci těsně po jejím začátku a snažily se v mrazivém počasí rozehnat dav vodními děly. Výsledkem potyček, které trvaly až do pozdních večerních hodin, jsou až stovky zraněných na obou stranách a přes 200 zatčených aktivistů.

Antifašistická akce vyjadřuje solidaritu se všemi zraněnými a zatčenými aktivisty!

 

Videa:

Večer před velkou demonstrací proběhla menší spontánní demonstrace několika set lidí zakončená útokem na policejní stanici

Policie na demonstraci zaútočila hned po několika desítkách metrů, které průvod urazil

 

Policie útočí vodním dělem a skupinami těžkooděnců. Black bloc používá pyrotechniku, dlažební kostky a láhve.

Sestřih událostí celého dne

 

Více k tématu:

Hamburk: demonstrace proti vystěhování squaterů, uprchlíků a chudých

Prokletí zvané Lampedusa

Saturday 21st December 2013: International demonstration