Úterý 16/5/2006

Göttingen: 8000 antifas v ulicích

www.antifa.czGöttingen zažil rušný víkend. Střetli se zde zástupci tří skupin – antifašisté, policisté a neonacisté.

Již v pátek 12.5., večer před plánovaným pochodem NPD a jejich příznivců, svolala lokální antifašistická skupina redical [m] demonstraci. Sešlo se zde přes 700 lidí, kteří pod heslem „Prolomit souhlas s nacionalistickým pochodem! Zrušit kapitalismus!“ prošli středem města. Celá akce proběhla pod masivním dohledem policie.

Následující den, sobota 13.5., se stala pro antifašisty dnem politického úspěchu. Protestujících proti akci NPD se sešlo na osm tisíc. Akce, kterou organizovala další lokální skupina, Antifašistická mezinárodní levice, způsobila desetiminutové zpoždění vlaku, kterým měli přijet další účastníci Nazi-akce. Také byl napaden obecně známý neonacista, který se nacházel v kavárně kudy antinazi-demonstrace procházela. Policie, která tuto demonstraci doprovázela, okamžitě zasáhla.

Akce NPD byla tentokrát jen z poloviny tak úspěšná, jako v říjnu 2005. Zúčastnilo se jí pouze kolem 150 nácků. Christian Worch tuto nízkou účast odůvodnil tím, že se ve stejném čase konají podobné demonstrace v Koblenzi a Thüringenu.


Fotogalerie:

01: Fotky a video 12. - 13.5. z německých stránek.

02: Fotky 12.5. z Mob Action.

03: Fotky 12.5. Indymedia.

04: Fotky 13.5. z Mob Action.

05: Fotky A.L.I.