Středa 14/7/2010

Fuerza Arma - náckové a rap?

Nyní aktuální téma mnoha internetových diskuzí a nejen jich. Doba, kdy se nacističtí skinheadi zašívali v ponurých putykách a občas vylezli ven dělat "pořádky", je pryč. A není tomu jinak ani v Ostravě. Dnes jsou zde náckové hodní kluci, co dělají ochranku na diskotékách, dostávají jedničky v dějepisu (téma druhé světové války) a nebo taky hoši, co jen trénují bojové sporty, mají rádi sportovní značky, a někteří z nich dokonce rapují, aniž by jim vadilo, že tento hudební žánr pramení z černošské kultury.

Nejvýraznějším příkladem těchto aktivit na severní Moravě je skupina Fuerza Arma. V posledních dnech jsou středem pozornosti zejména proto, že se její rapeři pokusili dostat mezi kapely vystupující na letošním Hip hop kempu.

Fuerza arma se veřejně prezentuje jako uskupení několika raperů se silným zázemím v prostředí bojových sportů. Ve skutečnosti není tvořena pouze lidmi produkujícími rap, ale její součástí jsou také fotbaloví chuligáni a neonacisté, přesněji mnoho členů nazichuligánské party NS Divize Zábřeh. To, že si snad každý neonacista mezi oblíbené koníčky a zájmy řadí bojové sporty, nás nijak zvlášť nepřekvapuje.

Nutno zmínit, že Divize Zábřeh byla organizace mladých lidí pocházejících převážně z ostravské části Zábřeh, jejíž členové se aktivně podíleli na rozvoji neonacistického hnutí v Moravskoslezském kraji. Jejich aktivity se neomezovaly jen na výrobu vlastních propagačních materiálů, ale účastnili se různých demonstrací nebo nočního napadání rasově či politicky nevhodných lidí a také se spolupodíleli na pořádání několika neonacistických koncertů na Ostravsku. Lidi z Divize Zábřeh jste mohli pravidelně potkávat v zábřežském baru Clasic (OD Kotva) nebo před klubem E99 na Stodolní ulici, kam chodili ohrožovat bavící se návštěvníky. Nejednou zde hajlovali a pořvávali nacistická hesla.

Proč jsou lidé z Fuerza Arma označováni jako neonacisté? Překvapivě se tak neděje kvůli méně známým aktivitám některých členů této skupiny, ale kvůli vlastním fotkám prezentující celou "crew". Po těchto obviněních vždy následuje razantní reakce ze strany Fuerza Arma, která se od spojitosti s neonacistickým hnutím striktně distancuje. Obvinění obvykle pramení z pochybné image Fuerza Arma pusobící jako parta pouličních rváčů. Fuerza Arma argumentuje láskou k bojovým sportům a z toho pramenícím vzezřením, které je nijak nespojuje s neonacisty. Jen kvůli vzhledu přece nelze někoho označit za neonacistu.

Ano, JEN kvůli vzhledu to skutečně nejde. Pojďme se tedy podívat na nejznámnější fotku Fuerza arma, na její členy, či jejich kamarády z ulice.

Snad nejtragičtějším případem je Tomáš Sikora (1), bývalý S.H.A.R.P. (Skinheads against racial prejudice - skinheads proti rasovým předsudkům), kterého i přes pro ně špatnou minulost přijali mezi sebe, aby mohl dále dělat ostudu svým alkoholismem, problémy se školou, prací a nedostatečným aktivismem. Tomáš ale dělá pro neonacistické hnutí alespoň požadované minimum, když si kupuje oblečení značek spojených s neonacismem, čímž přispívá na další rozvoj hnutí (více na wwry.antifa.cz/), a neonacistickou muziku či tiskoviny. Samozřejmě sem tam napadne ve skupině nějakého toho kolemjdoucího, jen aby se neřeklo. Naposled dne 23.4.2010 před klubem Chlív v Ostravě Porubě po drum'n'bassové párty, kdy napadený skončil s několika stehy na hlavě.

Tomaš Sikora v triku Ian Stuart. Ian Stuart Donaldson (ISD) byl zpěvák anglické neonacistické kapely Skrewdriver, která zásadně ovlivnila rozšíření neonacistických skinheads.

Tetování Tomáše Sikory - Ian Stuart Donaldson

Vedle něj člen Divize Zábřeh Petr Stojan (2), který je pro důkaz na této fotce s ostatními členy Divize a Fuerzy jako jsou Milan Hošák (10), Martin Wiecek (13), Tomáš Sikora (1) nebo mladý člen FA s mačetou Kamil Beníček (7). Fotka Divize Zábřeh s jižanskou vlajkou, symbolem nadřazenosti bílé rasy.

Vlajka Divize Zábřeh s orlicí a písmeny NS, odkazující na nacionální socialismus.

Třetí v řadě je ostravský neonacista (3), stojící mezi dalšími z posluchačů Tomáše Vandase na mítinku DS v Ostravě v r. 2009. Na této fotce si můžete všimnout také Petra Šebesty, který je na fotce FA pod číslem (9).

Jindřich Juřiček (4) je další ostravský neonacista motající se okolo členů Divize Zábřeh, stejně jako Alex Brabenec (11)

Raper Clip, Daniel Katánik (5), kterého si můžete poslechnout na youtube spolu s Erikem, Sergejem Barracudou (14), jak rapují o FA. Nebo si je zde můžete prohlédnout na fotkách s Divizí Zábřeh. To, že zpívají o marihuaně, můžete přičíst buďto rapové image, nebo prostě jen nedostatečnou důstojností, kterou však nemá mnoho ostravských neonacistů, jako například Tomáš Havlík, respektovaný vůdce omladiny a baníkovský chuligán.

Clip v mikině značky Thor Steinar, která je téměř výlučně spjatá s neonacistickou scénou

Fotka Divize Zábřeh, na které je Clip, Sergej Barracuda a další lidé z Fuerza Arma

Erik alias Sergej Barracuda v obětí s Martinem Wieckem

Martin Wiecek v triku britské neonacistické kapely Brutal Attack

Zmiňovaný Tomáš Havlík po boku Tomáše Sikory, který má tetování podle neonacisty z filmu Romper Stromper

TZ je dalším raperem Fuerza Arma, zde na fotce v triku s neonacistickou tématikou

Jakub Gazdík (6), český dvojnásobný mistr v muay thai, vítěz WKL 2009 a modla Fuerza Arma, spolu s jiným boxerem Ivanem Tothem(12), který je opět členem Divize Zábřeh a aktivním neonacistou.

Ivan Toth na protiromském pogromu v Přerově, po levé i pravé straně straně stojí další členové Divize Zábřeh

Petr Pavelka (8) má pro změnu kontakty na lidi z Národního Odporu.

Milan Hošák, přezdívaný Sho-Sho (10), známý ostravský neonacista aktivní nejen v ČR, ale i na Slovensku. Zde na fotce v triku AntiAntifa, jehož koupí přispěl na rozvoj neonacistického hnutí z produkce neonacistického obchodu Hate-core Shop.

Co si tedy myslet o celé Fuerza arma?

Ačkoliv argument o bojových sportech by mohl být dostačující pro vysvětlení image nebo společnosti, ve které se členové Fuerza Arma vyskytují, pořád ještě nedokazují, jak to s tím neonacismem vlastně Fuerza Arma má. Jak je patrné z přiložených fotografií, jedná se prokazatelně o členy neonacistického hnutí. Větší část členů podporuje neonacistické demonstrace, byli a jsou členy neonacistických organizací nebo jim minimálně nevadí názory, postoje a chování jejich kamarádů, či poskytování rozhovorů pro neonacistické weby (konkrétně rozhovor pro Radical Boys Brux, stránku mosteckých chuligánů a neonacistů). Je směšné, když se nyní tito lidé snaží bránit tomu, aby byli po právu označováni za neonacisty. Je to ale zcela pochopitelné. Nikdo nechce být označen za nácka. Ještě méně však chce být za nácka označen člověk, který si hraje na rapera. Možná by nebylo od věci pustit Fuerza Arma na hiphop kemp a na místě jim ukázat, co si o nich myslí skuteční posluchači pouličního rapu. Stejně tak, jako to neonacistům dává najevo hardcoreová scéna.
Neonacisté nám již mockrát předvedli, že raději než vymýšlet něco svého, použijí prostředky těch druhých a trochu je upraví. Není si tedy od věci připomenout, že hip hop pochází z černošské kultury jako životní styl a rap jako jeho forma projevu, ve které rasismus nemá prostor. Neonacismus prostě není trendy a naše oblíbené hudební styly, ať již jsou jakékoliv, si špinit neonacistickou propagandou nenecháme. A myslíme to stejně tak vážně, jak vážně rapuje Fuerza Arma o bohulibých bojových sportech.

Aktualizace 15.7.2010

Neonacističtí přátelé kapely FA za pomoci smyšlené „osoby pohybující se v okruhu antify a české hiphopové 'špičky'“ dali hlavy dohromady a výsledkem je článek, který by měl být v brzké době zveřejněn na některém z neonacistických webů – pravděpodobně na Radicalboys-brux. Vzhledem k občasným technickým problémům těchto stránek jsme se ho rozhodli přinést exkluzivně jako první.

Článek obsahuje odhalení údajného autora, který byl „odhalen“ na základě toho, že se o kapele negativně vyjadřoval na stanici Óčko a psal o neonacistech v hip-hopu bakalářskou práci.

Dalším výstřelkem je v článku zmiňovaná omluva na serveru arevir (ve skutečnosti však irevir.cz), jehož údajná omluva za označení nenácků náckama zněla ve skutečnosti takto: „Omlouváme se všem lidem z fotografie, kteří nejsou neonacisté (což znamená absolutní menšině).“ Nikdo se neomlouval jménům vystupujícím v článku „Fuerza Arma - náckové a rap?“. Nicméně nápad přesvědčovat na neonacistickém webu, že jiní neonacisté neonacisté nejsou (a vlastně se jen třeba s neonacisty znají, náhodou nosí náckovská trika a navštěvují neonacistické akce) je jednou ze zábavnějších eskapád hnědého mozkového trustu.

Dalším argumentem toho, že Fuerza Arma nejsou nazi-rapeři je, že se v jejich textech nic „náckovského“ neobjevuje. Toho jsme si všimli i my. Proto se v našem článku nic takového ani nepíše: nebo-li my o koze a náckové a voze. Odborně se to, co kamarádi FA předvádějí, nazývá Non sequltur, což je logicky chybný závěr založený na nesprávné spojitosti několika tvrzení, typem argumentace je pak Ad absurdum. Takže znova: FA nemá neonacistické texty, snaží se o rádobydrsnou pózu dle polského vzoru, přesto FA je z většiny složená z neonacistů a je propagována neonacisty.

Václav Walach, kmotři a Fuerza arma

V následujících řádcích si představíme jednu z hlavních postav tažení proti „NS hip hopu“, Václava „Raveňáka“ Walacha a (nejen) jeho snahy o zničení opozice na české hiphopové scéně.

Poprvé si Václav naši pozornost vysloužil díky vypracování polodebilní studie na téma Perspektivy krajně pravicového hip-hopu v Česku (http://www.rexter.cz/perspektivy-krajne-pravicoveho-hip-hopu-v%C2%A0cesk... ), která je však díky své podprůměrnosti zajímavá snad jen jednou věcí – hojně se v ní objevují velice podivné soukromé názory autora a jeho do očí bijící neznalost. Při bližším pohledu je jasné, že jeho hlavním zdrojem bylo šmírování topicu Ns rap a hip hop na foru hooligans.cz (šmírování fora hooligans mimochodem patří mezi oblíbené aktivity antifašistické akce)( topic zde: http://forum.hooligans.cz/messages.php?folder=4647&lang=cze ). Zkrácená verze nazvaná Když 88 znamená hip hop se objevila na serveru advojka.cz (http://www.advojka.cz/archiv/2010/11/kdyz-88-znamena-hip-hop ) a později jakoby náhodou i na gnwp.cz, kde se o Václavovi dozvíme, že Autor je hudební novinář; studuje na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, v oddělení bezpečnostních a strategických studií. Tyto informace trochu upřesníme: Václav Walach je studentem Politologie na FSS Masarykovy univezrity v Brně. Na Masarykově univerzitě již získal v roce 2009 titul Bc., tématem jeho závěrečné práce byly Sociálně vyloučené oblasti z hlediska hrozeb a rizik. Jak si později vysvětlíme, toto téma jako střižené pro levičáka si Václav nevybral náhodou – je totiž aktivním přívržencem Antifašistické akce. (Kdo má hodně času může si prohlédnout jeho rozhovor v pořadu 5. element na tv óčko http://ocko.stream.cz/patyelement/451492-5-element-marpo-ravenak , ale upozorňujeme, že informace zde obsažené mají absolutně nulovou hodnotu)

Václav hudební novinář

Jako hudební novinář používá pseudonym Raveňák. Spravuje společně s několika dalšími lidmi web metancity.com, kam také přispívá coby redaktor. V hudební novinařině to dokonce dotáhl tak daleko, že se stal jedním z porotců Akademie populární hudby v kategorii hip hop. Díky svému postavení má vliv na dění na České hiphopové scéně a také slušné zisky, což je také jeho skutečným hnacím motorem. Bohužel pro Raveňáka ho ale díky jeho hamižné a podvraťácké povaze a kvalitě jeho publicistické činnosti mnoho vlivných lidí ze scény nerespektuje a mají ho jak se říká za klauna. Z tohoto důvodu se také vydal na dráhu aktivního a uvědomnělého bojovníka za spravedlivou multikulturní společnost, našel si cikánskou přítelkyni v Ostravě, odkud pochází(spoustu času však díky studiu tráví v Brně) a stal se antifašistickým donašečem. Jeho posledním majstrštychem je pak článek o ostravské Fuerze arma na antifa.cz, na jehož vzniku má zásadní podíl. Jak totiž víme od osoby pohybující se v okruhu antify a české hiphopové „špičky“, právě od Václava pochází informace použité v článku.(Možná by soudruhům spadla čelist, kdyby věděli, kdo že to na něj vlastně prozradil:-)

Václav bezpečnostní expert

Jak již víme, studuje Václav v oddělení bezpečnostních a strategických studií. V tomto oboru také občas publikuje nějaké to zajímavé čtivo. Kromě odhalení závažného bezpečnostního rizika neonacistického hiphopu má za sebou také například publikování v pamfletech, ve kterých publikuje například všem dobře známý politolog na klíč Miroslav Mareš a další velká zvířata, mezi něž chce jednou patřit i on(http://www.polac.cz/periodik/clanky/clankycz010-1.html ). Ani v tomto případě nepadlo jablko daleko od antifašistického stromu, Václav píše o Zákazu maskování a ochraně demokracie. Do budoucna má jistě ty nejlepší předpoklady obsadit pozici experta na extremismus píšícího znalecké posudky na politickou objednávku vůči nepohodlným lidem. Morální předpoklady už splnil dávno.

Václav andílek

Jak je patrno, není Václav jen tak ledajakým řadovým feťákem z ulice. Svým vzezřením spíš připomíná milého chlapce co by mouše neublížil a díky pomněrně diplomatickému vystupování a snaze vyvolat dojem, že mu jde o správnou věc by nic netušící člověk mohl nabýt dojmu, že se ve skutečnosti baví s obyčejným klukem. O to větší pak může být překvapen zjištěním, že ve skutečnosti škodí lidem, co se mu znelíbí velice podlými způsoby a donáší na ně antifě, tak jako v případě kapely Fuerza arma. Vrcholným dílem jeho génia pak bylo vytvoření fake profilu na facebooku jménem Václav Žalud, ze kterého psal jedovaté příspěvky členům Fuerzy(přízpěvky jsou k nalezení zejména na fb Clip Fuerza Arma http://www.facebook.com/home.php?#!/clip.the.realest ). Opravdu aktivita hodná člena poroty Akademie populární hudby a hudebního novináře.

Václav zlatokop

Jak už bylo výše poznamenáno, více méně každá Václavova aktivita má jednoho společného jmenovatele – vlastní prospěch. Antifašistům donáší, aby si u nich a jejich příznivců šplhnul, cikánskou přítelkyni také nemá z čisté lásky ale spíše jako módní doplněk jež má kolem něj vytvořit auru člověka, co to s lidkými právy myslí opravdu vážně, do různých pavědeckých rádobybezpěčnostních pamfletů přispívá, aby si udělal oko u velkých zvířat a okolo hip hopu se motá hlavně díky zvuku šustících bankovek. Asi nikoho nepřekvapí jeho symbióza s hiphopovými kmotry, kteří prodávají svůj naleštěný šunt za předražený peníz (například jednodenní vstupenka na hiphop kemp v Hradci Králové – největší český hiphopový festival vás výjde na 900 Kč, hoperská móda také nepatří k nejlevnějším a tak by se dalo pokračovat donekonečna). Společně díky jeho publicistické činnosti a známostem mezi hudebními novináři dosud spolehlivě likvidovali jakýkoli náznak konkurence. Takový malý hiphopový monopol.(Václav je mimochodem zaměstnancem firmy amedio http://www.amedio.cz/, která spravuje spoustu webů, které mají co dočinění s hiphopovou subkulturou a módou)Bohužel pro ně však v poslední době prochází hoperskou subkulturou vlna tsunami, která silně podemýlá prohnilé a chatrné základy, na nichž jejich imperium stojí.

Válka proti FA aneb konkurenční boj v praxi

Symbolem odporu vůči kmotrům se v posledních dnech stala právě formace Fuerza arma, skupina aktivních provozovatelů bojových sportů a hudebníků, která otevřeně proti imperiu prodavačů šuntu vystupuje. Za to si také zasloužili nálepku neonacistů, ačkoli ani jeden z interpretů z Fuerzy NS není a jejich hudba není NS hip hop ale streetrap. Na stránkách arevir.cz o FA dokonce jednou vyšel článek plný fantasmagorií a falešných obvinění z neonacismu, který byl ale záhy stažen a dokonce se arevir za tuto kauzu omluvil. Dle slov členů FA jsou nacionalisté pouze 2 z asi 50ti členů a není důvod jim nevěřit – nejsou to oni, kdo hraje špinavou hru. Díky kvalitě svého tvrdého streetrapu a názorům na poměry ve scéně si FA získala mnoho fanoušků. Dokonce tolik, že jí v soutěži, díky které mají mít 3 interpreti možnost vystupovat na hiphop kempu naklikali za týden přes 10 000 hlasů a dostali je na první příčku, která by jim teoreticky měla vynést možnost vlastního vystoupení na hiphop kempu. Teoreticky pro to, že v praxi si na něm nezahrají, i kdyby dostali hlasů milion. Jeden z porotců, kmotr Vacek se totiž nechal slyšet, že na HHK nedá akreditaci dvaceti náckům z Ostravy a jejich vystoupení hodlá zabránit všemy prostředky. Na námitku, že oni přeci náckové nejsou arogantně odvětil, že tak vypadají a tudíž jejich vystoupení nepřipadá v úvahu. Pro někoho je holt důležitější vzhled interpretů než jejich hudební nadání a počet fanoušků, kteří by je v případě možnosti na HHK vystoupit přijeli podpořit. Na to přišla reakce – mnoho fanoušků se FA zastalo a dokonce byl hacknut web hiphopkemp.cz, na něž byl umístěn krátký článek: Jak je to doopravdy? FUERZA ARMA! a pozměněná fotografie jejich EP Tohle je válka(http://img62.imageshack.us/i/21309879.jpg/ ).To rozzuřilo kmotry pořádající HHK a na oplátku nechali zrušit všechny profily členů FA na bandzone.cz, ačkoli hack byl čistě fanouškovskou iniciativou, o které členové FA nevěděli a tudíž ji ani nemohli nijak ovlivnit. Perličkou je potom zdůvodnění zaslané členům FA, proč ke zrušení došlo:

Ahoj,
po provereni (viz. napr. http://www.antifa.cz/content/fuerza-arma-nackove-rap ) mnozicich se stiznosti na vase profily a profil vasi kapely Fuerza Arma na Bandzone.cz jsme vase profily deaktivovali. Ackoliv je Bandzone apoliticky web, stavime se striktne proti jakymkoliv nazorum hlasajicim homofobii, xenofobii, ci jakoukoliv jinou formu utlaku a nasili vuci komukoliv a stejne tak se stavime i proti lidem, kteri takoveto nazory propaguji nebo berou za sve. Svuj postoj nikomu nevnucujeme, ale vyhrazujeme si plne pravo poskytovat prostor na svem webu pouze kapelam, jejichz postoje se s nasi filosofii slucuji.
Bandzone.cz tym

Hlavně, že pravda a láska opět zvítězila nad lží a nenávistí – můžeme však říct, že v tomto případě jde o vítězství Pyrrhovo.
Další ranou, kterou se snaží kmotři srazit hlavu FA je již zmíněný článek na antifě, obsahující směsku těch nejsprostších lží, výmyslů a špíny. Tradiční peskování za nošení „závadného“ oděvu a styky některých členů, čili velmi ubohé a povrchní argumenty, mají spolu s velice manipulativním obsahem(jak jinak u antify) navodit dojem, že se opravdu jedná o skupinu militantních neonacistů. Bohužel pro antifašisty a kmotry má lež jednu pro ně velice nepříjemnou vlastnost – hyne při setkání s pravdou. V případě tohoto článku a souvislostí, které se k němu vážou může být spíše potvrzením naší teorie o spiknutí mocenských struktur a nekalý konkurenční boj, tudíž jeho důsledkem (u uvažujících lidí) zřejmě bude přesně opačná reakce, než jakou autor původně očekával. Gratulujeme:-)