Neděle 5/2/2012

Drážďany 13. 2. 2012 - Blokáda nazi pochodu

Jako každý rok, i letos probíhá velká mobilizace na jednu z nejvýznamnějších antifašistických akcí, kterou je blokáda neonacistického pochodu Drážďanami. Pochod se koná tradičně na výročí masivního bombardování Drážďan spojeneckými letouny, které v noci ze 13. na 14. února 1945 prakticky srovnaly město se zemí. Uctění památky obětí bombardování každoročně zneužívají neonacisté k propagaci své nenávistné ideologie, která druhou světovou válku rozpoutala a byla tak sama v konečném důsledku zodpovědná za miliony obětí, včetně těch drážďanských.

Neonacistů se pravidelně sjíždějí tisíce a snaží se pochodovat Drážďanami, ale od roku 2006 jsou vždy početně převýšeni antifašisty prakticky ze všech koutů Evropy, kterým se úspěšně daří snahy o pochod blokovat. Aby se to podařilo i letos, opět vás vyzýváme k podpoře antifašistické blokády!

Jelikož několik posledních let vítězí strategie a počty účastníků blokády nad neonacisty a jejich pochodem, snaží se neonacisté všemožně taktizovat a tak získat výhodu na svou stranu, alespoň jednou se po nějaké době taky trochu projít a nezůstat několik hodin stát v mrazu u vlakového nádraží. I letos tedy ohlásili pochod na dvě data - na pondělí 13. 2. a na sobotu 18. 2. Výrazná mobilizace neonacistů ovšem probíhá pouze k pondělnímu termínu a lze tak předpokládat, že sobotní termín je jen úhybným manévrem. A tak i antifašisté mobilizují na pondělí 13. 2. (začátek akce je plánován na 18:00), kdy se očekává účast několika tisíc neonacistů. Jelikož ovšem odpůrci pochodu nechtějí nic ponechat náhodě, je na sobotu 18. 2. nahlášena antifašistická demonstrace na protest proti policejním represím, která se může dle potřeby změnit ve spontánní blokádu. Lze očekávat, že čeští neonacisté podpoří pouze pochod 13. 2., protože 18. 2. budou pravděpodobně zaneprázdněni nahlášenou neonacistickou demonstrací v Jihlavě. I proti jihlavské demonstraci se postaví antifašisté v rámci plánované blokády - více info na webu Jihlava blokuje!.

Přinejmenším posledních 5 let antifašistická blokáda úspěšně zamezuje neonacistickému pochodu. I letos masivní mobilizace slibuje úspěšný rok. Podpořte i vy svou účastí letošní pondělní blokádu nebo sobotní demonstraci proti policejním represím. Pondělí 13. 2. a sobota 18. 2. - neonacisté neprojdou!

Kam dál?

Dresden 2011

Drážďany a Antideutsche antifa

Ohlédnutí za prokací v Drážďanech