Pátek 16/7/2010

Camp For Climate Action 2010

Založení základního tábora: 19. - 20. srpna
Čtyři dny tréninku a přímých akcí: 21. - 24. srpna
Den akcí proti Royal Bank of Scotland (RBS): 23. srpna
Návrat prostoru základního kempu přírodě: 25. srpna

Camp for Climate Action (Klimatický kemp) je grassroot hnutí, které jde přímou akcí proti základním příčinám klimatické změny. Po mobilizaci a snaze pomoci zastavit plánovanou třetí runway na Heathrow a novou uhelnou elektrárnu v Kingsnorthu se rozrůstáme do masového hnutí, které míní převzít svou budoucnost od vlád a ziskuchtivých korporacích zpět do vlastních rukou.

Tento rok se zaměřujeme na Royal Bank of Scotland.

Zlomme Banku!
Minulý rok byla RBS zachráněna 50 miliardami liber z veřejných peněz. Tato banka je jeden z největších světových investorů do ropy, zemního plynu a uhlí. Od těžby ropných písků v Kanadě po uhelnou infrastrukturu ve Velké Británii si zahrává s ničením naší budoucnosti. Tyto projekty nejsou jen příčinou katastrofických klimatických změn, ale ničí životy a živobytí mnoha lidí po celém světě.

Ekologická destrukce je zabudována v mechanismu finančního systému, který zbavuje komunity možnosti rozhodovat o jejich vlastní budoucnosti. To je důvod, proč se v srpnu lidé z celé Británie sjedou a chtějí převzít moc do vlastních rukou a „zlomit banku!“

Náš udržitelný a kolektivně organizovaný základní kemp nám dá možnost učit se, trénovat a potkat podobně uvažující jedince. Plány vzrušujících akcí jsou již nyní zvažovány, takže sledujte stránky www.climatecamp.org.uk. Tam se dozvíte více!

Proč RBS?

RBS je britská banka, která byla nejvíce zapletena ve financování fosilních paliv a korporátních gaunerů různě po celém světě. Banka pomohla firmě E.ON poskytnutím 70 miliard dolarů v době, kdy chtěla zprovoznit 17 nových uhelných a plynových elektráren po Evropě, a zaručila se v posledních třech letech 8 miliardami dolarů v půjčkách za korporaci ConocoPhillips. Ta je mimo aktivity v peruánské Amazonii jedním z největších hráčů v kanadských ropných píscích. RBS nejvíce zapletená britská banka v poskytování největších půjček společnostem, které těží ropné písky a poškozují tím klima a ničí domorodé komunity.

Od začátku finanční krize přijala RBS miliardy liber z veřejných financí, aby se udržela nad vodou. Nyní je z 84 % vlastněna britskou veřejností. Komunity v Británii čelí rokům škrtů ve zdravotnictví, vzdělávání a sociálních službách, což je výsledek záchranných akcí nezodpovědných bankéřů. Ti nyní používají peníze pro podporu firem jako je E.ON a Shell.

Užívání veřejných peněz pro podporu bank ničících klima ilustruje absurditu ekonomického a politického systému, ve kterém žijeme. Musíme zastavit používání veřejných peněz na financování těžby ropných písků, uhlí a všech fosilních paliv. Potřebujeme demokratické finanční instituce, které slouží k uspokojení potřeb lidí, komunit a udržitelnosti, než jen plnit kapsy nenasytných bankéřů.

Několik odkazů:
Stránky britského Climate Campu
Jak vypadá těžba ropných písků
A jak může být zábavná akce proti těžbě ropných písků
Report z Climate Campu v roce 2008 v Anglii