Pátek 14/9/2012

Britským rasistům se nedaří

English Defence League (Anglická liga obrany), jedna z nejstylovějších xenofobních a rasistických organizací vůbec (díky klabonosým profilům a argotu, za který by se nemusela stydět ani květinářka z My Fair Lady), se v posledních dnech potýká s mnoha problémy. Ty přitom bez výjimky pramení z neschopnosti EDL samotné. Organizace, která těží z archetypální image holohlavých hromotluků, kteří kazí jméno nerasistickým skinheadům po celém světě, by prostě potřebovala alespoň pár členů, kteří by stoprocentně nenaplňovali předsudky o přihlouplých zastáncích výhradně bílé pracující třídy. Posuďte sami.

Nejprve se prvního září EDL vyznamenala pochodem ve čtvrti Walthamstow v severovýchodním Londýně. Chvástala se očekáváním dvoutisícové účasti - nakonec se však sešlo jen zhruba 200 rasistů, co se ještě pořád nerozmysleli, jestli jim přistěhovalci berou práci a nebo parazitují skrze dávky. Čtvrtí pochodovali uzavřeni v mohutném kordonu policistů. Proti nim se postavil třítisícový dav, složený z civilního obyvatelstva poměrně multukulturní čtvrti, který nakonec průvod fašistů zastavil. EDL označila přesto demonstraci za vítězství - a zároveň slíbila odvetu. Zvláštní...

Odpůrci EDL a BNP (Britská národní strana) se přitom pokusili rasistům vzít hlavní argument. Zdá se, že přinejmenším v Británii se daří směřovat frustraci pracujících proti státu a korporacím, a ne proti lidem odlišných etnik a víry - protidemonstrace pod hlavičkou United against fascism (UAF) se z větší části nesla v duchu hesla "Nenechme rasisty, aby nás rozdělili" . I když se SWP (trockistická strana Socialist workers party - hlavní tahoun UAF) snaží propojovat antikapitalistické a antifašistické aktivisty s pracujícími, což je věc o které si v ČR můžeme nechat jenom zdát, tak zůstává pachuť z jejich tradiční trockistické taktiky - použití antifašismu jako rekrutačního tématu pro svojí stranu.

Zničme EDL a BNP - nenechme se rozdělit rasismem

Dalším parádním kouskem tentokrát Skotské ligy obrany (SDL) se stalo výročí jedné významné události letos 9. září. Že vám to datum nic moc neříká? Není divu. SDL se rozhodla v duchu svého antiislamistického smýšlění vzdát hold obětem útoků z 11. září 2001 před americkou ambasádou - o dva dny dříve. K jejich cti třeba dodat, že se také před ambasádou mohli sejít devátého listopadu, a to by teprve vypadali jako pitomci.

Devátého nebo jedenáctého, hlavně že je to na Facebooku.

Posledním kouskem, který se EDL povedl, je pak účast jejího předsedy Tommyho Robinsona v satirickém skeči televize BBC. Jak se zdá, Robinson se nechal napálit a zúčastnil se "TV show" If The Cap Fits (název vychází z idiomu, který by se dal přeložit jako "Když jsi to udělal, radši se přiznej"). V této show mu byli předvedeni imigranti s různými charakteristikami (platící i neplatící daně, islamisté, polský dělník) a jeho úkolem bylo rozhodnout, kdo si zaslouží žít v Británii, a kdo ne - kdo tedy dostane největší čepici. Moderátorovy poznámky jako "A vážně tu nesmí zůstat? Ani kdyby měla přes celou burku logo EDL?" opravdu stojí za to.

Nezbývá než doufat, že si čeští fašisté a rasisté, vydávající se za konzervativce všeho druhu, budou z britských kolegů brát příklad i nadále - znemožňovat se a protiřečit si jim vždycky celkem šlo. Teď už jen aby si česká více či méně latentně rasistická veřejnost rovněž vzala za příklad Brity, a snažila se bez ohledu na etnicitu hledat společně skutečného nepřítele ve státu a kořistnickém kapitalismu.