Úterý 16/6/2015

Bratislava blokuje

Na 20. června se do Bratislavy svolávají neonacisté a fotbaloví chuligáni ze Slovenska, České republiky a Polska, aby demonstrovali proti imigraci a islámu. Několik slovenských iniciativ organizuje ve stejný den protidemonstraci nazvanou Bratislava blokuje. Antifašistická akce vyjadřuje protidemonstraci plnou podporu. V následujícím článku si vysvětlíme z jakých důvodů si akce zaslouží plnou podporu širokého spektra veřejnosti. Na konci článku upozorňujeme na přiložený dopis, který bude zajímat hlavně zástupce české a slovenské chuligánské scény.

Nový Janov?
Veřejná diskuse o přijetí uprchlíků ze zemí zasažených válkou a dlouhodobá mediální kampaň ztotožňující islám a terorismus v posledních měsících vyústily v situaci, která výrazně nahrává militantně laděným neonacistům. Jako v roce 2008, kdy došlo k rozsáhlému pokusu o protiromský pogrom v litvínovském Janově, přispívá nálada ve společnosti ke sjednocování neonacistů, militantních rasistů a chuligánských násilníků, obyčejně znesvářených ideologickými rozpory nebo příslušností ke znepřáteleným fotbalovým klubům. Tentokrát se cílem nenávisti stávají uprchlíci ze zemí zasažených válkou, imigranti a muslimové. Prvním velkým projevem této situace je masivní demonstrace v Bratislavě, kterou na 20. června svolává xenofobně a rasisticky orientovaná iniciativa Alternativná cesta.

V čem je tato demonstrace jiná než ty, které jsme mohli letos vidět? Na známém chuligánském serveru se 6. června objevila zpráva o tom, že se ku příležitosti demonstrace spojí jinak znepřátelené slovenské chuligánské ekipy (oficiálně to potvrdily například skupiny Slovanu Bratislava, Nitry, Trnavy a Žiliny), která obsahovala i výzvu českým a polským ekipám k podpoře demonstrace. Ta na sebe nenechala dlouho čekat a na facebookové události začali, zřejmě v očekávání nepokojů, svou účast potvrzovat nazichuligáni Sparty, Slavie, Baníku, Českých Budějovic, Brna, Opavy nebo Olomouce a spolu s nimi i další lidé reprezentující různé proudy české neonacistické scény.

Dnes můžeme s určitostí říci, že militantně laděná neonacistická scéna se snaží stejně jako v případě demonstrací na Janovském sídlišti v roce 2008 o maximální mobilizaci. Neonacisté se pod logistickou podporou nazichuligánů Slovanu Bratislava připravují na militantně laděný způsob akce, střety s policií a podle našich informací hodlají vyprovokovat řadu násilných střetů, které mohou mít přímý dopad na jednotlivce nezapadající do škatulky nácků, kteří se jim dostanou do cesty v den demonstrace.

Druhý a zásadnější rozměr neonacistické mobilizace má být vyprovokování podobných násilných demonstrací na více místech nejen na Slovensku ale i ve střední a východní Evropě, Českou republiku nevyjímaje. Podle představ nácků se má v ideálním případě opakovat scénář z roku 2008, kdy Janovská demonstrace odstartovala další násilné demonstrace a militantních akce, včetně zápalného útoku na romskou rodinu ve Vítkově na severu Moravy, jejichž pachatelé hodlali svým činem dále eskalovat protiromské nálady ve společnosti. Útočníci z Vítkova se demonstrací v Janově osobně účastnili. První podobná vlaštovka se již objevila a na 26. června v 18:00 má v Brně na Moravském náměstí proběhnout obdobná demonstrace, odkazující na Bratislavskou akci.

Čeští náckové jedou do Bratislavy
Pro názornou ukázku toho, jak široké spektrum českých neonacistů se do Bratislavy chystá, nazichuligány počínaje, aktivisty DSSS konče, jsme z více než 5 tisíc ohlášených účastníků vybrali pár jmen a tváří.

Hooligans
V roce 2008 v Janově, byla páteř militantů tvořena výkvětem českých nazichuligánských ekip. Stejně tomu má být letos v Bratislavě. Mimo slovenské zástupce z klubů Slovanu Bratislava, Nitry, Trnavy a Žiliny slíbili účast prakticky všechny významné ekipy české chuligánské scény. Účast přislíbily náckové a rasističtí hooligans Sparty, Slavie, Baníku, Českých Budějovic, Brna, Opavy nebo Olomouce. Někteří z jejich členů to udělali pomocí FB profilu i otevřeně.

Michal Soukup je mladý sparťanský chuligán, který má ideologicky nejblíže k moderní autonomní podobě neonacismu, což se v poslední době projevuje hlavně rozlepováním samolepek iniciativy Pro-Vlast a účastí na jejích akcích. Byl jedním z autorů velkého graffiti této iniciativy, o kterém jsme se nedávno zmínili. Už dříve ale holdoval harbassu a zahlédli jsme ho na několika demonstracích (např. v Praze a v Duchcově). Dokonce jsme o něm i psali tady "Souky" neskrývá své rasistické přesvědčení a s oblibou se fotí se šálou White Sparta nebo před nápisem White Power. Jako správný nácek nesnáší homosexuály, a proto se vydal vloni během Prague Pride strhávat duhové vlajky. Asi se mu to zalíbilo, protože teď strhává vlajky EU, což je současná móda mezi aktivisty Pro-Vlast.

Dvacetiletý Václav Vostárek je rasistický fanoušek pražské Slavie. V zimě jsme ho zaznamenali při protiislámských demonstracích v Praze. Už dříve se ale účastnil například akcí DSSS. Narozdíl od Soukyho se Vostarek vydává spíš agroskinským směrem. Na fotce ho můžete vidět společně s dalším neonacistickým slávistou, Radkem Strnadem. Vostárek stojí vlevo. Oba dva výtečníci se vloni účastnili tragikomického protestu proti Prague Pride a následující oslavy narozenin Jany Tvrdé, kde nemohly chybět ani hajlovačky.

Jakub Michal je agilní nazichuligán z Českých Budějovic, který býval velice aktivní při akcích Národního odporu již v roce 2006. Svoje životní postoje dává jasně najevo pomocí svých tetování s nápisky jako Good night left side, Patriot, Bohemia nebo Ready to fight. Společně s ním by do Bratislavy měl dorazit i jeho kolega z ekipy Jaroslav Dvořák.

Třiadvacetiletý Jan Klavač je chuligán ostravského Baníku, který se dlouhodobě angažuje v neonacistických aktivitách. Vidět byl na protiromských demonstracích v Ostravě nebo na vyhlášené akci polských nácků - dni sjednocení Polska ve Varšavě. Na přiložené fotce se vzteká na zablokované prvomájové demonstraci DSSS v Praze v roce 2012.

Politicky angažovaní náckové
Na podobné akci nemohou chybět ani více či méně politicky angažovaní neonacisté, které láká představa o tom, že se dokáží svést na vlně úspěšné militatní akce a dají tak zapomenout na svůj dosavadní neúspěch, který je v posledních letech ve spojitosti s jejich politicky orientovanými aktivitami provází. Podle našich informací se na akci chystají zástupci mnoha různých politických proudů. Vybraní neonacisté patří mezi ty, kteří veřejně ohlásili svojí účast na akci v Bratislavě.

O Milanu Salajkovi, vytrvalém tradičním neonacistovi, někdejším spoluzakladateli moravského Národního odporu a kandidátovi za DSSS, se nemá cenu opět rozepisovat. Psali jsme o něm už několikrát - tady nebo třeba tady.

Dominik Březný je slezský autonomní nacionalista, který se pravidelně angažuje například v pořádání demonstrací za srbské Kosovo. Jednu dobu měl velice blízko k Dělnické mládeži, ale v současné době je aktivní pod hlavičkou projektu Autonom-CZ. Na fotce je vlevo vedle Tomáše Vandase. V pravo stojí Tomáš Nováček, jedna z vůdčích osobností Dělnické mládeže.

Jan Kuřec je jedním z čelních představitelů Dělnické mládeže a v poslední době častý řečník na akcích DSSS nebo DM. Zároveň je aktivní v Evropské solidární frontě, projektu bývalých autonomních nacionalistů podporujících Assadův režim v Sýrii a srbské nároky na Kosovo. Mimo jiné udržuje vřelé vztahy s polskými neonacisty.

Svou účast potvrdila i řada dalších českých neonacistů a neonacistek. Například ještě Lenka Koutná (aktivistka z okruhu Evropské solidární fronty a Generace identity), Sabina Klimusová (mladá neonacistka z jihu Moravy a bývalá milenka předsedy Dělnické mládeže Erika Lamprechta), Jakub Janovský (aktivista z Moravskoslezského kraje z party okolo tamní Dělnické mládeže), Miroslav Piskač (autonomně orientovaný nácek, který má za sebou mimo jiné kandidaturu za DSSS a účast na dlouhé řadě neonacistických demonstrací), Josef Pánik (mnohonásobně trestaný nácek ze staré školy, fotbalový rváč a alkoholik z Mostu, který býval vděčným objektem novinářských objektivů pro svůj nápis Bohemia vytetovaný na hlavě), Monika Sonková (členka krajského výboru DSSS pro moravskoslezský kraj), Ondřej a Ivana Poláškovi (páreček vyznávající národní socialismus starého německého stylu aktivní již od dob Národního odporu), Iveta Machová ( stálice moravskoslezské DSSS s dlouhou historií aktivit v rámci neonacistického hnutí, o níž jsme psali např. zde, Bohumil Říčař (sparťanský chuligán se slabostí pro nacionální socialismus a neonacistické kapely) a takto bychom molhi pokračovat dále...

Ondřej a Ivana Poláškovi

Josef Pánik a Bohumil Říčař

Bratislava proti náckům
Roku 2000 vyhlásila Organizace spojených národů Světový den uprchlíků jako výraz soudržnosti. Zároveň má tento den připomínat státy, které nejsou klidným místem pro život a lidé jsou okolnostmi donuceni k útěku ze své země. Tento den v se několika evropských městech budou konat velké antiautoritářské demonstrace sdružené platformou Beyond Europe. Ve Frankfurtu proběhne blokáda ultrapravicového pochodu, v Londýně se bude protestovat proti úsporným opatřením a v Berlíně proti Troice.

Dejme neonacistům i v Bratislavě jasně najevo, že o jejich nenávistnou politiku nemáme zájem. Podpořme protidemonstraci. Sraz je na Hodžovom námestí v 15:00. Událost na Facebooku najdete na tomto odkazu.
 


Dopis pod čarou

Předmět: otevřený dopis správcům webu hooligans.cz

Jako Antifašistická Akce jsme doposud nijak aktivně nevystupovali proti aktivitám kolem webu hooligans.cz a ctili jsme alespoň rámcově pravidlo o tom, že „politika na fotbal nepatří“.
Na druhou stranu, mohli bychom se začít zajímat o intriky a vzájemné lži mezi fotbalovými skupinami v Česko-Slovensku, osobní msty, vydírání, obchod s anabolickými steroidy napříč celou scénou (který jde z jednoho zdroje), zvláštní finanční toky, krádeže, násilnou trestnou činnost, prodej palných zbraní a další pikantní informace např. o sexuální orientaci, prokazatelné spolupráci s bezpečnostními složkami a v neposlední řadě o mnoho podrazech při domluvených i nedomluvených bitkách.
Stačí kontaktovat naše zdroje mezi vámi a začít tyto aktivity zveřejňovat. Napřed však můžeme nechat na pár chvil zazářit „kdysi-chuligány“ Slovanu Bratislava při pokusu o organizování násilné demonstrace proti „přistěhovalství a Islámu“. Je to pro ně totiž jedna z mála možností, jak si mohou udržet alespoň trochu jméno nejen u nás, ale i v okolních zemích. Především v Polsku, kde nikdy moc respektu nezískali.
Pokud tedy mají správci hooligans.cz pocit, že „politika“ na fotbal patří a chtějí se angažovat po boku neonacistů na demonstracích, pak se o jejich aktivity logicky začneme zajímat. Začít můžeme u majitele webu, který jistě rád odpoví na detaily o svém osobním životě médiím. Cestu sis na stará kolena vybral, Milane, ty.
AFA