Pátek 5/10/2012

Belgrade Pride opět zakázána

Jestli máte někdy trochu depresi z toho, kolik je kolem vás rasistů, fašistů a homofobů a jak se chová stát, zvedněte si náladu pohledem do Srbska. Část politických představitelů země se snaží umést Srbsku cestičku do EU, silný nacionalismus, který po rozpadu Jugoslávie zmítá region, má ale větší sílu. Má totiž mohutného spolubojovníka - Srbskou ortodoxní církev.

Už jsme jí několikrát zmiňovali a nejspíš to není naposled. Tentokrát se církev zasloužila o zákaz bělehradské verze Gay Pride. Beograd Prajd, jak zní její srbský název, byla zrušena už vloni - pod záminkou příliš velkých bezpečnostních rizik vyplývajícíh z výhružek nacionalistů jí ministr vnitra zrušil pouhé tři dny před plánovaným uskutečněním průvodu. V roce 2010 průvod proběhl, obrovská masa protestujících "konzervativců" však způsobila obrovské škody a vyvolala den trvající bitku odpůrců LGBT s policií. A přitom se nejednalo o Pride západního střihu - žádné alegorické vozy, žádní polonazí tanečníci a tanečnice a pojízdné sound systémy. V Srbsku Prajd znamená poklidný a veskrze politický průvod, manifestaci práv menšiny.

    Beograd Prajd 2010 - nebýt duhové vlajky, jednalo by se o nenápadný průvod

Stát tak spolu s dnešním rozhodnutím opět předstírá, že především ustupuje výhružkám ultrapravicových skupin - skutečnost je však taková, že vliv ortodoxní církve na stát je obrovský a příkaz zrušit průvod v Bělehradě přišel přímo od patriarchy Irineje. Tentokrát přímý vliv církve na konečné rozhodnutí státu nikdo nijak nepopírá, nicméně akcentovány jsou výhružky ze strany ultrapravice - přece jen to vypadá méně středověce než přiznání, že stát je podřízen patriarchovi a ten si devianty (jestlipak má kamarády i u nás na hradě?) a jejich průvod nepřeje. Celé to může znít smysluplně, ostatně v roce 2010 bylo k uklidnění protestů potřeba 5000 policistů, zraněných bylo sto lidí. Jenže copak nás americké krimifilmy neučili, že s teroristy se nevyjednává? Zastrašování těch otevřených neonacistů je ale v Bělehradě šikovnou clonou, za kterou se dá schovat ultrakonzervativní milostná píseň státu a církve.

Část policejních manévrů v roce 2010 - výmluva pro druhý zákaz průvodu v řadě

Oficiální státní sdružení vraždících a kradoucích pedofilů, jak v reakci na zákaz průvodu ortodoxní církev překřtila kapela Red Union, tak opět dosáhlo svého, a potvrdilo tím, na které straně policejního kordonu z Beograd Prajd 2010 oficiální představitelé Srbska vlastně stojí. Takhle nějak by to mohlo vypadat i u nás, kdyby měla nahnědlá hradní klika větší vliv. My proto stojíme na straně srbských antifašistů a dalších, kdo se snaží nedovolit fašistům lidi zastrašovat na základě jejich sexuálních preferencí či z jakéhokoli jiného důvodu.

Patriarcha Irinej, jediný srbský fašista západní image - zde zobrazen v black blocu