Středa 27/5/2009

Antifašistické připomenutí konce války

V loňském roce pořádala Antifašistická akce (AFA) koordinovanou akci napříč Čechami, Moravou a Slovenskem, která byla připomínkou památky těch, kteří padli během 2. světové války v boji proti nenáviděnému nacismu. Více naleznete v článku „8. květen ve vzpomínce antifašistických skupin“. Letos žádná podobná akce vyhlášena nebyla. Přesto nám několik autonomních antifašistických skupin poslalo informace o svých vzpomínkových akcích, jejichž hlavním poselstvím je, že boj proti fašismu 2. světovou válkou neskončil.

Nad ránem 8. května vyvěsili v Bratislavě místní antifašisti obří transparent s nápisem „Antifa“, a to na opravdu dobře viditelné místo – průmyslový komín v areálu Bratislavské teplárenské. Večer se pak v bratislavském klubu Obluda konal koncert „Ďen víťazstva nad fašismom v rytme rokenrolu“, kde zahrály kapely Human Tanga z Itálie a Thunderbirds.

V bratislavském Ružinove se na frekventovaném nadjezdu objevil antifašistický transparent s nápisem „Smrť fašizmu!“

Akcemi z minulého roku se nechali inspirovat Vranovští antifašisti a k výročí porážky nacistické hrozby 2. světové války vyvěsili v okrese Vranov nad Topľou několik transparentů.

Další transparent byl vyvěšen v brzkých ranních hodinách na nejfrekventovanějším místě při vjezdu do města Stará Turá.

V Košicích si konec 2. světové války připomněli antifašisté na dvou akcích 8. a 9. května. Prvním místem byl Památník v Dargovskom priesmyku, kde proběhla v prosinci 1944 a lednu 1945 jedna z nejkrvavějších bitev na Slovensku. Sešlo se tu asi 50 antifašistů a antifašistek z celých Košic, kteří uctili oběti války položením smutečního věnce, zapálením svíček, přečtením proslovu a minutou ticha. Druhý den byl místem vzpomínky památník protifašistických bojovníků zavražděných u Ťahonovského tunelu.

Ve Veselí nad Moravou odpoledne probíhala neohlášená antifašistická demonstrace, které se účastnilo asi 60 lidí. Zapalovaly se svíčky u pomníků a byl přednesen proslov.

Na Brněnsku se 8. května objevila nová antifašistická graffiti.

Další graffiti vytvořili antifašisté na Valašsku.

V Uherském Hradišti došlo k vyvěšení transparentů a k vzpomínce u památníku 1. čs. partizánské brigády.

Antifašisté a antifašistky z Čáslavi si vítězství nad nacismem připomněli u pomníku padlým ve světových válkách.

Antifašistické transparenty se objevily v ulicích Trutnova.

Je dost pravděpodobné, že se konaly i další akce, o nichž jsme však nebyli informováni. Jsme potěšeni, že se bez jakékoliv vzájemné domluvy konalo v tento významný den tolik různých akcí, a to v režii samotných autonomních antifašistických skupin.

Pozitivním zjištěním letos bylo i to, že na oficiálních vzpomínkových akcích začaly zaznívat slova, která varují před nárůstem neonacismu, a mnozí z přítomných, nejen pamětníci, si tuto hrozbu opravdu začínají uvědomovat.