Středa 18/9/2013

Antifašista Pavlos Fyssas zavražděn v Athénách členy Zlatého úsvitu

Pavlos Fyssas byl hip-hopový umělec vystupující pod uměleckým jménem Killah P. Podílel se na organizaci koncertů proti fašismu a dalších společenských aktivit v oblasti, kde žil.

Murdered Antifascist Pavlov Fyssas

Podle prvních informací skupina 20—25 neonacistů napadla Pavlose a jeho tři přátele krátce po půlnoci ve středu 18. září v kavárně v Amfiali na předměstí Athén. Pavlos a jeho přátelé před útočníky unikli na ulici, kde jim cestu zablokovalo auto dalšího z útočníků. Z auta vystoupil muž, který Pavlose bodnul do hrudníku a do břicha a následně utekl s ostatními neonacisty.

Sanitka dorazila na místo až po 35 minutách a po převozu Pavlose do nemocnice V Nikaia lékaři mohli pouze konstatovat smrt.

Útočník byl zadržen policií (která byla poblíž incidentu, ale nezasáhla) a údajně přiznal svůj vztah ke straně Zlatý úsvit. Vrahem je zřejmě 45tiletý Georgios Roupakias (Γεώργιος Ρουπακιάς) místním antifašistům velmi dobře známý pro své neonacistické aktivity.

V noci se asi 200 antifašistů se sešlo na místě činu. Další spontánní demonstrace proběhly také v Exarchii, v centru Athén a Soluni.

Antifašisté svolávají na dnešek protest, který se bude konat v 18.00 dnes v blízkosti místa, kde k vraždě došlo.

Murdered antifascist  Pavlos Fyssas

Odpočívej v pokoji, Pavlosi.

Smrt fašismu!

Další informace: