Čtvrtek 30/9/2010

Antifa znaczy atak

Na poli antifašismu bylo u našich sousedů v Polsku vždy pěkně živo. Po době určité stagnace podobné situaci, ve které se nacházela naše organizace v letech 2000 – 2003 se antifašistická scéna v této zemi opět začíná ozývat. A to pěkně nahlas jak ukázala třeba na protidemonstraci konané 11. listopadu loňského roku ve Varšavě. My jsme se proto rozhodli přinést se zástupci polské AFA rozhovor, který přibližuje tamní aktivity.

Můžeš našim čtenářům představit historii antifašistického hnutí v Polsku? Má v Polsku militantní Afa hnutí tradici?

Dobrá, myslím že nejlepší by bylo začít ve třicátých letech bojem anarchistů a socialistů proti fašistickým skupinám jako ONR, které páchaly mnoho antisemitských útoků, napadaly prvomájové demonstrace atd. V odpovědi na to bojové skupiny levicových stran a organizací napadaly fašisty, takže to tehdy vypadalo dost podobně jako dnes haha. Také ve Slezsku, na Německé straně, měl polský anarchista Pilarski a jeho soudruzi založenu bojovou skupinu nazvanou Schwarze Scharen (Černé shromáždění) bojující proti rozšiřujícímu se vlivu nacistů. Říká se, že Pilarský, který mluvil výborně německy, zesměšnil jednou Hitlera při jeho veřejném vystoupení ve Slezsku. Takže určitě máme tradici a pokoušíme se s ní spojit současný antifašistický boj. Samozřejmě je zde také obecná tradice boje proti fašismu, na kterou také nezapomínáme.

Cítíte podporu ze strany polské veřejnosti? Jak velké je v Polsku antifašistické hnutí? Jste schopni blokovat fašistické demonstrace, pochody či jiné akce?

Je zde nějaká podpora od určitých částí společnosti (většinou mladí lidé, ale nejenom oni) ale většinou bohužel vedeme svůj boj osamoceni. Těžko říct jak velké je polské antifašistické hnutí, ale rozhodně v posledních dvou letech roste a je čím dál tím schopnější narušovat nacistické aktivity. Často jsme schopni zablokovat a pořádně narušit menší fašistické akce, stejně tak jako jsme schopni narušovat ty větší (jako byla Varšava 11. listopadu), ale nejsme schopni je zablokovat (většinou díky masivní policejní ochraně).

Jak na tom byla polská naziscéna v minulosti a jak to vypadá dnes? Jak velké je nazi hnutí a kolik třeba pořádají akcí. Napadají aktivně lidi či různé akce? Jaké jen obecně sociální zázemí příslušníků polského neonacistického hnutí – kde jsou kořeny fašismu/neonacismu v polské společnosti?

Nacistické a fašistické hnutí v Polsku (je mezi nimi určitý rozdíl, ale spolupracují společně) bývalo na začátku devadesátých let opravdu velké, s několika tisící aktivními lidmi, ale dnes už je mnohem menší. Částečně také díky aktivitě antifašistů.

Samozřejmě to ale není problémům konec a fašismus se začíná na některých místech opět stávat populárním také díky tomu, že náckové obsáhli taktiku autonomního nacionalismu a začali používat věci jako graffiti, hardcore, hiphop atd. díky čemuž jsou mnohem zajímavější pro mladé lidi, pro které striktní naziskinheadská image nebyla příliš přitažlivá. Hardcore NS skupiny nejsou příliš aktivní politicky, většinou jen pořádají koncerty, občas nějakou propagandu a nějaké útoky – ale zdá se že jsou zapojeni do místního podsvětí v mnoha městech skrz aktivity jako dealování, ochranky atd. což samozřejmě jejich politické aktivity omezuje. Fašistické skupiny a buňky AN jsou mnohem aktivnější v pořádání malých akcí, propagační činnosti na ulicích atd.

Co se týče sociálního zázemí, nemyslím že by měli nějaké společné – zdá se že pocházejí ze všech částí společnosti, takže je těžké vystopovat kořeny problému. Rozhodně nepomáhá, že Polsko je tak fundamentalistická katolická země s velmi xenofobní a náboženskou mentalitou obyvatelstva.

Má v Polsku AFA společný politický background? Považujete se za anarchisty? Jaký je váš přístup k autoritářské levici (bolševici, trockisti atd.)? myslíte si, že třídní boj je součást antifašistické agendy? Spolupracujete s polským anarchistickým hnutím?

Mnoho aktivistů z AFA pochází z anarchistického hnutí, nebo má alespoň anarchistický background, máme mezi sebou také určitý „hooligans element“, nějaké lidi z hip hop prostředí, SHARP skinheady a nějaké punkáče; někteří lidé se o politiku jednouše příliš nezajímají. Rozhodně je ale mezi námi silný antiautoritářský duch a vždy budeme z velké části anarchisty, ale nemůžeme se upřímně nazvat striktně anarchistickou organizací. Náš názor na autoritářské „komunisty“ je zcela negativní, žádným způsobem neparticipují na našich skupinách ( navíc v Polsku stejně takřka neexistují ha ha).

Co se týče třídního boje – já osobně si myslím že je součástí antifašistické agendy a mnoho lidí se mnou bude souhlasit, ale ne všichni.

Spolupráce s anarchistickým hnutím existuje a vždy bude esxistovat, zvláště když se čím dál tím víc anarchistů a anarchistek stává nezbytnou součástí militantního antifašistického odporu – a samozřejmě Antifa bude vždy zařizovat bezpečnost pro anarchistické akce.

Lidé jsou v Polsku pod vlivem katolické církve – dá se rozpoznat nějakým způsobem její vliv na Polsku jako takovém? Je polská společnost obecně rasističtější, homofobnější či více antisemitská? Zdá se ti, že má Polsko problémy s nacionalismem – protože se zdá, že Polsko je dost patriotistická země. Jsou v polském parlamentu či vládě nějaké ultrapravičácké strany?

Jak už jsem zmínil výše – naneštěstí je zde velký vliv na lidi a to náš boj činí těžším. V parlamentu máme PiS ( právo a spravedlnost) velice pravičácká a fundamentalisticky katolická strana která kvůli získání popularity přejala mnoho z extrémní rétoriky fašistických skupin. V samosprávě je také určité procento lidí z LPR (Liga Polských Rodin) kteří jsou kompletně fašističtí aniž by to skrývali.

V celé Evropě v současnosti probíhá vlna represí proti antifašistickým aktivistům a aktivistkám – cítíte větší tlak ze strany policie? Jsou v současné chvíli v Polsku nějací političtí/anarchističtí vězni?

Cítím zvětšující se tlak ze strany policie a je to horší a horší. Ale lidé se zároveň učí jak být opatrnější, takže to nepřináší pouze nevýhody. Pokud vím, tak v současné chvíli nemáme žádné vězně.

Velice jsme se zajímali o případ Tomka Wilkoszevského, po několik let se tady v Čechách dělaly benefity, probíhala informační kampaň atd. Ale teď nemáme žádné nové informace – můžete nám k vývoji jeho situace říct něco bližšího?

Naneštěstí nemůžu teď o Tomkově případu mnoho říct, krom toho že nedávno zde byl v velice pozitivní vývoj v jeho situaci. Ale z důvodu jeho osobní bezpečnosti bude lépe pokud už nic víc nedodám.

Co považujete za velký úspěch polského AFA hnutí v minulosti a dnes? Jsou nějaké věci, které byste na své práci rádi zlepšili?

Velkým úspěchem beze sporu bylo vytvoření sítě lokálních militantních buněk, které spolupracují, navzájem se podporují atd. Zároveň se nám podařilo několik velice úspěšných militantních akcí, vytvoření vlastních tiskovin a také to že Antifa se na mnoha místech stala silou, se kterou musejí fašističtí sráči počítat.

Jaké požadavky musí člověk naplňovat aby u vás mohl vstoupit do vaši organizace? Spolupracujete s nějakými nevládními organizacemi, či liberálními politickými stranami? Co si myslíte o státním antifašismu?

Protože každá skupina je kompletně autonomní, liší se požadavky pro přijetí skupinu od skupiny. S nevládami či liberálními stranami nespolupracujeme "Státní antifašismus" je jeden z hlavních důvodů proč antifašistické hnutí na konci devadesátých let zkolabovalo a nevidíme důvod proč spolupracovat s jedním nepřítelem (policie a politici) proti druhému nepříteli (fašisti).

Ve Varšavě byla nedávno velká antifašistická mobilizace. Můžete nám o této akci poskytnout více informací? Byl to úspěch? Odehrávají se u vás ještě další podobné akce?

Z určitého úhlu pohledu to byl úspěch, protože se nám povedlo složit mnoho fašistů. Hlavní blokáda byla ale chaotická a nepodařilo se jí dosáhnout všeho čeho mohlo být dosaženo (takže fašistický pochod byl pouze přesměrován jinou cestou místo aby byl zastaven). Ale díky akcím antifašistickým militantů a militantek muselo několik desítek pravičáků navštívit místní nemocnice což je určitě přinutí aby se příště lépe rozmysleli než se pokusí připojit k nějaké náckovské demonstraci. Také skoro nikdo nebyl zadržen z nějakého závažného důvodu (krom několika lidí z blokády) což je taky fajn. Učíme se jak z našich úspěchů, tak z našich chyb a jsem si jistý že příští rok to bude mnohem lepší.

Podobné akce se čas od času odehrávají, ale Varšava je největší fašounskou mobilizací a je to tudíž takový hlavní bod pro ně i pro nás.

Dodejte cokoli, co si myslíte že bylo v otázkách opomenuto. Díky a uvidíme se na barikádách!

Díky za rozhovor a rozhodně bychom chtěli vidět v budoucnosti více spolupráce s našimi českými kamarády a kamarádkami. Uvidíme se na barikádách!

 

Domovské stránky polské AFA

Více informací o antifašistické a anarchistické scéně v Polsku můžete najít v magazínu Abolishing the borders from below