Pátek 19/7/2013

24.7. - 25.7. I CrimethInc. v Praze l Café v lese 20:00 a Infoshop Salé 19:00 l vstup zdarma

Americký anarchistický kolektiv CrimethInc je jednou z nejznámějších anarchistických skupin současnosti vůbec. Díky svému kontroverznímu přístupu se na něj snesla nenávist levice, státních represivních složek i mnoha tradičních anarchistických organizací, na druhé straně si ale získal spoustu příznivců. Významnou roli sehrál i v nové vlně zájmu o anarchismus na přelomu milénia.

Od poloviny devadesátých let je bezesporu jedním z nejproduktivnějších a nejambicióznějších anarchistických projektů na území severní Ameriky. Jeho členové procestovali kontinent tam a zpátky v rámci nesčetných přednášek a akcí, vydávali knihy, časopisy a další literaturu (prvního vydaného titulu Fighting for Our Lives se prodalo na 650.000 kopií) a publikovali reportáže z prvních linií protestů, pouličních nepokojů, kampaní proti represi a dalších dobrodružství.

Středa 24.7., café v Lese, 20:00: CrimethInc. uvádí: Odpor proti kapitalismu v 21. století

V této prezentaci bude dlouholetý člen kolektivu mluvit o proměnách obsahu antikapitalistického boje v USA; o tom, jak se anarchisté v USA posunuli od subkulturní rebelie ke strategii obecného odporu a revoluce a v závěru se dostane k hypotézám, co nám chytá budoucnost. Přidejte se k diskuzi!

Čtvrtek 25.7., infoshop Salé, 19:00: diskuse nad anarchistickou strategií

Mluvit se bude o demokracii, konsenzu a souhlasu; v USA jde o významné téma v souvislosti s hnutím Occupy, kdy tradiční anarchistické rozhodovací procedury jako právě konsenzus byli použity proti anarchistům. Zájemcům o diskusi je doporučeno si předem přečíst následující dva texty (není to ale podmínkou!):

Poster Series: What Does Democracy Mean?

Breaking with consensus reality: From the politics of consent to the seduction of revolution