Středa 13/1/2016

11.1.2016: Neonacistické násilí v Lipsku

Okolo 250 neonacistů a fotbalových chuligánů zaútočilo v pondělí 11.1.2016 při koordinované akci na aktivistickou čtvrt Connewitz v Lipsku. Incident, na kterém se podíleli neonacisté z mládežnické organizace NPD Junge Nationaldemokraten a chuligáni z okruhu klubů Lokomotive Leipzig a Hallescher FC, souvisel s výročním pochodem antiislámského hnutí LEGIDA, který se konal tentýž den večer v centru města. Neonacisté způsobily škody na několika bistrech, hospodách, obchodech, knihkupectví a v prodejně suvenýrů fotbalového klubu Roter Stern Leipzig. Zaútočili také pyrotechnikou na několik domů a jeden z nich podpálili.

Je to další útok z narůstající vlny rasistického násilí, které prochází Evropou. Ať se jedná o vraždy migrantů v Německu a Švédsku , vraždy Romů v Maďarsku, žhářské útoky na azylové domy, vraždy Židů a rostoucí antisemitismus nebo každodenní formy diskriminace.

Zatímco jakékoliv násilí, spáchané migranty je medializováno ad absurdum, rasistické, fašistické a neonacistické násilí takové mediální vlny rozpoutává spíše výjimečně. Proti-imigrantské hnutí z agresivní rétoriky vyrůstá, posilováno agresivními islamisty, a není se tedy co divit, že také tato agrese přerůstá od slov k činům. Na nás všech je, abychom se těmto „obráncům Evropy“ — rasistickým násilníkům — postavili jak verbálně tak fyzicky, stejně jako náboženským fundamentalistům všech denominací.

Den po útoku se v Lipsku uskutečnila dvoutisícová demonstrace "Leipzig bleibt rot!" . Kopf hoch, weiter gehts, jetzt erst recht!
 

Demonstrace "Leipzig bleibt rot!"  (Lipsko zůstane rudé)

 

Od demonstrace "slušných obránců Evropy“" k ničení není daleko


 


Jak pomoci finančně?

Lipsko a Drážďany jsou ve spolkové zemi Sasko v podstatě jedinými velkými enklávami, kde se daří vzdorovat rasistickým náladám. V současné špatné společenské situaci je extrémně důležité neklopit oči a pomoci napadeným subjektům a lidem.  Všichni napadení chtějí co nejdříve obnovit činnost a prosí o jakoukoli finanční pomoc na rekonstrukce.